Polecamy
34,00 PLN 49,00 PLN

Suplement IV obejmuje wszystkich „pracowników książki” (od czasów najdaw­niejszych do... więcej >

Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów

Data dodania: 29.10.2013

Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów

Wydawnictwo Aleja Róż z przyjemnością przedstawia książkę Ellen F. Brown i John Wiley Jr. „Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów”.

Autorzy książki przedstawiają pełną pasjonujących szczegółów historię powstania powieści i filmu-legendy, tworząc niezwykle bogate źródło informacji nawet dla najbardziej żarliwych fanów Przeminęło z wiatrem. Opisali zmagania pisarki z własną nieśmiałością i niespotykaną jak na owe czasy popularnością. Znaczną część Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów zajmują wciągające opisy trudnych relacji Margaret Mitchell z wielkim nowojorskim wydawcą Macmillanem, producentami Hollywood i nieustanne walki o prawa autorskie w kraju i za granicą. Książka Ellen F. Brown i John Wiley Jr. odkrywa także liczne, nieznane wcześniej anegdoty i ciekawostki dotyczące kultowej powieści.

Fragment z książki:

W 1986 roku w Etiopii wydano nieautoryzowany przekład Przeminęło z wiatrem, prawnicy nie podjęli żadnych działań, prawdopodobnie ze względu na niezwykłe okoliczności powstania tłumaczenia. Pod koniec lat 70. Etiopski więzień przemycił anglojęzyczną wersję powieści Mitchell. Skazańcy czytali ją na zmianę przez godzinę dziennie. Jeden z więźniów politycznych Nebiy Mekonnen, zafascynowany Scarlett i Rhettem, zaczął tłumaczyć książkę na język ojczysty, amharski. Pisał przemyconym piórem na jedynym rodzaju papieru, jaki miał do dyspozycji – tzw. sreberkach z papierosów. Współwięźniowie byli tak zachwyceni jego pracą, że zrezygnowali z godzin przydzielonych im na czytanie, żeby miał więcej czasu na pracę. Dawali mu również sreberka od papierosów, ponieważ on sam nie palił. W ciągu lat, spędzonych w więzieniu, tłumacz zapisał trzy tysiące kawałków papieru, które stopniowo przekazywał wychodzącym kolegom. Gdy odzyskał wolność, zebrał wszystkie papierki i pożyczył pieniądze na wydanie dwudziestu tysięcy egzemplarzy Negem Lela Ken New, co można przetłumaczyć jako „Mimo wszystko, życie się dzisiaj nie kończy.

Książka ukazała się po raz pierwszy na rynku amerykańskim (tytuł oryginału: Margaret Mitchell's Gone With the Wind: A Bestseller's Odyssey from Atlanta to Hollywood) w czerwcu 2012 roku i zebrała bardzo pozytywne komentarze czytelników i recenzje krytyków. Z polskiej perspektywy rok 2013 jest dla Przeminęło z wiatrem symboliczny - mija 75 lat od pierwszego wydania powieści w Polsce, a premiera filmu odbyła się u nas dokładnie 50 lat temu.

Patronat Medialny nad wydarzeniem pełnią: Jedynka Polskie Radio; Wirtualna Polska; Filmweb; Multikino; magazyn TRENDY Art of Living i portal Opętaniczytaniem.pl

Ilość stron: 480
Oprawa twarda
Cena: 44,90 PLN
Wydawnictwo: ALEJA RÓŻ

Nota o autorach:

  • Ellen F. Brown – Pasjonatka starych książek i związanych z nimi historii. Wielokrotnie nagradzana pisarka. Mieszka wraz z mężem i dwoma synami w Richmond, w Wirginii.
  • John Wiley Jr. - Posiada jedną z największych na świecie prywatnych kolekcji pamiątek związanych z Przeminęło z wiatrem, łącznie z egzemplarzami każdej jej amerykańskiej edycji. Pisze kwartalny newsletter dla fanów i kolekcjonerów powieści – The Scarlett Letter. Autor licznych pulikacji na temat powieści.

Artykuł sponsorowany

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP