Polecamy
34,00 PLN 49,00 PLN

Suplement IV obejmuje wszystkich „pracowników książki” (od czasów... więcej >

Poetka z cygańskiego taboru - dyskusja o książce "Papusza" Angeliki Kuźniak

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 29.10.2013

22 października 2013 r. gościem DKK Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle była Agnieszka Szczerba – asystentka edukacji romskiej.

Pretekstem do rozmowy była książka Angeliki Kuźniak „Papusza”. Ta romska poetka, którą wyklęto za rzekome zdradzanie tradycji i języka, doczekała się rehabilitacji a jej wiersze drukowane są przez niezależne oficyny. Obecnie organizowany jest konkurs „O złote pióro Papuszy”, który promuje uzdolnionych literacko Romów.  A. Szczerba uważa, że wiersze Papuszy nie są łatwe w odbiorze.

Książka – reportaż -  Angeliki Kuźniak, to przejmująca opowieść o cygańskiej poetce  Bronisławie Wajs, którą nazywano Papuszą z uwagi na wielką jej urodę. Ta uroda to nie tylko wygląd zewnętrzny, to również piękno jej duszy. To wrażliwość, która zrodziła się w taborze, ukształtowała w kontaktach z naturą, ubogaciła folklorem cygańskim – powiedziała Barbara Tora.

Spotkanie było też okazją by porozmawiać o nowych działaniach na rzecz jasielskich Romów, takich jak świetlica czy indywidualna pomoc dzieciom. Naszemu gościowi towarzyszyła wnuczka Angelika, która pragnie kontynuować tradycje, strzec obyczajów i podtrzymywać tożsamość kulturową. Bardzo budujący jest fakt, że młodzi ludzie są dumni ze swoich korzeni.

Ech, Cyganie zabierzcie mnie stąd!

Zabierzcie mnie ze sobą,

Będę z wami tańczyć do utraty tchu. Aż do śmierci.

(M. Kantor, Wieczorna tęsknota…)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP