Polecamy
23,00 PLN 38,00 PLN

Celem katalogu jest próba stworzenia podstawowego zasobu biblioteki obsługującej dzieci w wieku od 0 do... więcej >

Zmiany w prawie autorskim - ważne dla bibliotek!

Data dodania: 07.11.2013

Zmiany w prawie autorskim - ważne dla bibliotek!

Forum Prawa Autorskiego to platforma wymiany opinii o kierunkach zmian w polskim prawie autorskim. W czerwcu, w ramach Forum ogłoszone zostały konsultacje dotyczące dozwolonego użytku publicznego. W odpowiedzi, Konferencja Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich, Konferencja Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych, Poznańska Fundacja Bibliotek Naukowych oraz Stowarzyszenie EBIB i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, przesłały wspólne stanowisko.

Na podstawie ponad pięćdziesięciu przesłanych stanowisk Ministerstwo przygotowało dodatkowy kwestionariusz, do którego można było się odnieść. Debata, która odbyła się 2 października podzielona była na 3 tematy:

  • dozwolony użytek publiczny związany z obiegiem informacji (użytek informacyjny, prawo cytatu, działalność ośrodków informacji i dokumentacji)
  • dozwolony użytek publiczny związany z działalnością instytucji publicznych publicznych (biblioteki, archiwa, muzea, instytucje kultury, użytek edukacyjny)
  • wprowadzenie wynagrodzenia z tytułu publicznego użyczania egzemplarzy utworów (public lending right).

Nagrania video z debaty.

Stanowisko organizacji bibliotekarskich odpowiadające na pytania z kwestionariusza zostały przesłane do Ministerstwa 4 listopada. W analizie i dodatkowych odpowiedziach podkreślaliśmy, że zmiana prawa, poza rozwianiem wątpliwości interpretacyjnych, musi również umożliwić udostępnianie materiałów elektronicznych gromadzonych w bibliotekach.

Źródło: Nowy EBIB


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP