Polecamy
Marlena Gęborska 65,00 PLN

Przedmiotem niniejszej publikacji są działania bibliotek aktywnie promujących książkę dziecięcą, z... więcej >

Kłodzka zaczytana jesień

Autor: Biblioteka: BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY KŁODZKO Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 20.11.2013

Wraz z upływem dnia i niskimi temperaturami za oknami wzrasta zainteresowanie książką…Galeria Twierdza i Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko wspólnie zaczytały klientów centrum handlowego w sobotę dnia 9 listopada, bo…                                                                                     "Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra ... " -Henryk Sienkiewicz-

Przez kilka godzin gromadzili się licznie rodzice wraz z dziećmi oraz osoby publiczne, aby poczytać twórczość Juliana Tuwima, aby pokazać na scenie legendy polskie, a także narysować ilustrację ulubionego bohatera literatury dziecięcej. Nie zabrakło recytacji, kiermaszu książki nowej i przeczytanej oraz zapisów do biblioteki.

Poprzez różne aktywności zachęcano małych i dużych do codziennego czytania, a bibliotekarze Stanisława Wyspiańska-Skawina z Krosnowic, Izabela Mucha z Wojciechowic, Paweł Dżugaj z Jaszkowej Górnej i Alina Sydorko z Ołdrzychowic Kłodzkich opowiadali o dobrej książce, wymieniali na inne tytuły i proponowali nowości wydawnicze.

Na scenie wystąpili laureaci tegorocznego ołdrzychowickiego Festiwalu Legend Polskich i Czeskich. Grupa teatralna ze Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym agroda za najlepszą grupę aktorską w legendzie pt. Księżniczka na Chojniku w reżyserii ks. Janusza Garuli i pana Michała Fabjańskiego. Opowiadali o tym, że na Chojniku żył książę piastowski Bolko. Miał córkę Agnieszkę. Gdy książę stracił życie kawalerowie zabiegali o rękę księżniczki Agnieszki. Ta jednak wolała patrzeć na śmierć, niż wybrać któregoś. W końcu rycerz Wieńczysław podbił jej serce.

 

Grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach agroda za najlepszy ruch sceniczny w legendzie pt. Piękna Brodka – czarownica z Lewina w reżyserii Anny Hnatów-Biela. Legenda mówi o tym, że w Lewinie Kłodzkim, jednej z najstarszych miejscowości Ziemi Kłodzkiej, żyło  w zgodzie i dostatku idealnie dopasowane do siebie małżeństwo. On - Duchacz, szybko zasłynął w bliższej i dalszej okolicy jako najlepszy garncarz. Ona - Brodka, tak ładna kobieta, że wszyscy inni mężczyźni zazdrościli Duchaczowi urody jego małżonki. Pod nieobecność męża porwano Brodkę, bo uznano ją za czarownicę...

 

Wśród czytających Juliana Tuwima byli m.in. wójt gminy Kłodzko pan Stanisław Longawa, zastępca wójta pani Urszula Panterałka oraz dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko Mariola Huzar. Czytali także Poseł na Sejm RP pani Monika Wielichowska, burmistrz miasta Kłodzka pan Bogusław Szpytma oraz dyrektor Galerii Twierdza pani Elżbieta Żytyńska.

 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP