Polecamy
25,00 PLN

Kolejny, szesnasty, tom serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”... więcej >

Dwa domy, dwa kraje - młodzieżowe dyskusje o książce w MBP Jasło

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 21.11.2013

18 listopada 2013r. w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, spotkaliśmy się w gronie klubowiczów Młodzieżowego  Dyskusyjnego Klubu Książki Sobniów na rozmowie o książce Barbary Gawryluk – „Moje Bullerbyn”  

Wyjeżdżać czy nie wyjeżdżać ? – przed takim dylematem stanęła rodzina państwa Majewskich. Ich najstarsza córka Natalka sprzeciwia się przeprowadzce, nie chce wyjeżdżać z ukochanego Krakowa i zostawiać nie tylko szkoły, przyjaciółek i dziadków, ale także zespołu tanecznego Ósemka, w którym doskonaliła się w hip-hopie. Jednak rodzice podjęli decyzję i nie ma odwrotu. Jej młodsi bracia z łatwością przystosowują się do nowych warunków, rodzicom – lekarzom – także  jest o wiele lepiej niż w Polsce. Tylko naszej bohaterce jest trudno…

Jednak i dla Natalki przychodzi lepszy czas, i wszystko powoli zaczyna się układać. Poznaję Karinę, która porusza się na wózku inwalidzkim, a także samotną starszą Panią Selmę. Okazuje się, że z tańca Natalka też nie musi rezygnować, ponieważ przy szkole działa Klub Tańca Rabarbar – w którym  ćwiczy grupa taneczna i szkolny kolega Natalki – Mats. Rozstajemy się z Natalką w momencie gdy zaakceptowała zmiany, pogodziła się z myślą, że ma dwa domy, polubiła nowych znajomych w Szwecji, ale cały czas żyje nadzieją, że kiedyś wróci do Krakowa.

Klubowiczom z Sobniowa podobała się książka o perypetiach Natalki. Jak już zaczęłam czytać, nie mogłam się oderwać – powiedziała Karolina. Dla mnie najciekawsi w książce byli bohaterowie – podsumowała Sylwia.

Książka Barbary Gawryluk „Moje Bullerbyn” – jest również książką dla rodziców, którzy muszą być świadomi tego co przeżywa, dziecko oderwane od „swoich” korzeni.

Na zakończenie spotkania wywiązała się ciekawa rozmowa na temat Szwecji, jej kultury i najpopularniejszych autorów z  najbardziej znaną  A. Lindgren na czele.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez instytut Książki oraz WiMBP w Rzeszowie.

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP