Polecamy
14,50 PLN

Koronawirus opanował cały świat. Również Polska się z nim zmaga. Czy koronawirus może być... więcej >

Nowe tytuły w bibliotece internetowej Wolne Lektury w 2018 r.

Data dodania: 31.01.2018

Nowe tytuły w bibliotece internetowej Wolne Lektury w 2018 r.

Fundacja Nowoczesna Polska rozpoczęła realizację kolejnego etapu projektu „Wolna literatura na Wolnych Lekturach”, którego celem jest digitalizacja, opracowanie i szerokie udostępnienie w wersji cyfrowej zasobów kultury. W planach publikacji na 2018 r. znalazła się m.in. kolekcja poezji z okresu II wojny światowej, w skład której wejdą między innymi utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Zuzanny Ginczanki, Krystyny Krahelskiej, Teresy Bogusławskiej, Andrzeja Trzebińskiego czy Jerzego Kamila Weintrauba. Nad jej opracowaniem fundacja współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego, które obok Biblioteki Narodowej jest partnerem projektu. 

Czytelnicy zyskają również dostęp do piętnastu współczesnych polskich książek, do których prawa pozyskał Instytut Książki w ramach realizacji programu „Udostępnianie piśmiennictwa”. Zostały one już zdigitalizowane i udostępnione w formie skanów w bibliotece Polona, ale opracowania wykonane przez zespół Wolnych Lektur sprawią, że czytelnicy będą mieli dostęp do nich również w formatach HTML, PDF, EPUB, MOBI, TXT i FB2. Dzięki współpracy z Biblioteką Narodową w szerokim i swobodnym dostępie znajdą się następujące książki:

A.Zagajewski, J.Kornhauser "Świat nie przedstawiony"
B.Wojdowski "Chleb rzucony umarłym"
J.Andrzejewski "Miazga" i "Ciemności kryją ziemię"
A.Kijowski "Dziecko przez ptaka przyniesione" i "Listopadowy wieczór"
L.Lipski "Piotruś", "Niespokojni", "Pradawna opowieść", "Powrót", "Dzień i noc"
K.Wyka "Modernizm polski", "Rzecz wyobraźni" i "Życie na niby. Szkice z lat 1939-1945"
E.Redliński "Konopielka"

Wszystkie tytuły zostaną udostępnione na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach 3.0. PL.

Ponadto fundacja będzie powiększać zasób Wolnych Lektur o dzieła autorów, których twórczość jest już w domenie publicznej. W 2018 roku w ramach realizacji projektu udostępnione zostanie dziesięć dzieł, do których wygasły majątkowe prawa autorskie.

Czytaj więcej na stronach: Instytutu Książki

Redakcja SBP.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP