Polecamy
25,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

26,5 mln zł dofinansowania na zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych

Data dodania: 04.03.2019

26,5 mln zł dofinansowania na zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zatwierdził tegoroczny budżet Priorytetu 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, w wysokości 26,5 mln zł. 

W ramach Priorytetu o dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych mogą ubiegać się: 

  • biblioteki publiczne, zorganizowane w formie samorządowej instytucji kultury (wpisane do rejestru instytucji kultury)
  • inne samorządowe instytucje kultury posiadające w strukturze biblioteki publiczne (wpisane do rejestru instytucji kultury).

Minimalna kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 1 500 zł. 

Wkład własny beneficjentów (liczony ze środkami pozyskanymi z innych źródeł) jest różnicowany w zależności od zamożności organizatorów bibliotek (jednostek samorządu terytorialnego na poziomie gmin, powiatów, województwa). Dla każdej z kategorii samorządów (gmin, powiatów i województw) wyodrębniono po trzy grupy „zamożności" i ustalono procentowy wkład własny:

I grupa- min. 50% wszystkich środków finansowych przeznaczonych na realizację zadania przez bibliotekę wnioskującą o dofinansowanie

II grupa - min.  60% wszystkich środków finansowych przeznaczonych na realizację zadania przez bibliotekę 

III grupa (najbogatsze) - min. 70%  wszystkich środków finansowych przeznaczonych na realizację zadania przez bibliotekę 

W ramach dotacji biblioteki mogą nabywać dostępne na rynku księgarskim (niezależnie czy jest  to I wydanie czy wznowienie):

  • książki, które ukazały się drukiem lub na innym nośniku (książki mówione, pisane alfabetem Braille’a, książki elektroniczne),
  • multimedia,
  • publikacje nutowe i kartograficzne,

a także drukowane bieżące czasopisma kulturalne i społeczno-kulturalne o charakterze ogólnopolskim o częstotliwości ukazywania się od miesięcznika do rocznika.

Środki pozyskane z dotacji nie mogą zostać przeznaczone na zakup podręczników szkolnych, bryków, skrótów i streszczeń lektur szkolnych, programów i gier komputerowych, filmów i nagrań muzycznych, dokumentów ikonograficznych, kolekcji historycznych pozyskiwanych od osób prywatnych lub instytucji, książek i innych dokumentów dostępnych na rynku antykwarycznym, licencji na dostęp do baz danych, gazet, czasopism regionalnych, czasopism elektronicznych, czasopism ukazujących się częściej niż miesięcznik, a także na opłacenie prenumeraty. 

Więcej informacji na stronie operatora Priorytetu 1- Biblioteki Narodowej


JF/sbp.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP