BiblioBoXX Partnerstwa Odra w Szczecinie pod patronatem Zarządu Okręgu Zachodniopomorskiego SBP

Okręg Zachodniopomorski SBP objął patronatem wydarzenie pod nazwą "BiblioBoXX Partnerstwa Odra w Szczecinie", czyli uroczyste otwarcia ulicznej biblioteczki w budce telefonicznej w Szczecinie. Pierwsza szczecińska inauguracja BiblioBoXXu miała miejsce 16 marca 2017 r. przy Zespole Szkół Nr 2 w Szczecinie (ul. Portowa 21) - polskiego koordynatora akcji; druga miała miejsce 21 kwietnia 2017 r. na Dziedzińcu Menniczym Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie w listopadzie 2016 wzięli udział w niemiecko-polskim projekcie "Nachhaltige BücherboXX in der Oderpartnerschaft" przygotowanym na 10-lecie "Partnerstwa Odra" (www.oder-partnerschaft.eu/?newln=PL&sid=), realizowanym pod hasłem "Książki łączą Europę" (buecherboxx.com/). Projekt polegał na przekształceniu nieużywanej budki telefonicznej w użyteczną biblioteczkę uliczną, w której dodatkowo będzie możliwość naładowania telefonów, smartfonów. Jak można przeczytać na stronie szkoły: "Celem projektu była jednocześnie popularyzacja czytelnictwa, ochrony środowiska, jak i energii odnawialnej zarazem. Wszystko zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Pod uwagę bierze się nie tylko względy środowiskowe (recykling nieużywanych budek), ale także aspekty kulturalne i polityczne (spotkania naszych uczniów z niemieckimi, wizyta biblioteczki w miastach Partnerstwa Odra), jak i współpracę z przyszłymi użytkownikami ulicznych biblioteczek i propagowanie idei czytelnictwa i bookcrossingu." (http://zs2.szczecin.pl/…/Instalacja-fotowoltaiczna-Bzcherbo…).

W swym założeniu Budko-Biblioteczka ma status wędrowny: 20.03.2017 została zainaugurowana w berlińskiej Robert-Jungk-Schule; marzec/maj rezydowała w Szczecinie - 16.03-20.04.2017 przy Zespole Szkół Nr 2 im. w Szczecinie, 21.04.-31.05.2017 na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie; następnie na pewno przez Łobez i Wrocław - a być może także przez Gorzów Wielkopolski, Poznań, Zieloną Górę i Zgorzelec (miasta wzdłuż Ody w trakcie potwierdzania) - wróci do Berlina.

Pierwsza szczecińska uroczysta inauguracja BiblioBoXX-u rozpoczęła dwudniową (16-17.03.2017) konferencję polskich i niemieckich ekspertów w ramach projektu „Nachhaltige BücherboXX in der Oderpartnerschaft”, zorganizowaną przez Agnieszkę Raducką – nauczyciela z Zespołu Szkół nr 2 w Szczecinie oraz Joannę Czerwińską – p.o. dyrektora Ośrodka Szkoleniowo-Badawczego w zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi (ZUT w Szczecinie). Jeden z paneli spotkania poświęcony został bookcrossingowi, motywacji do czytania i możliwościom jego promowania. W charakterze ekspertek z zakresu kultury czytelnictwa występowały: Wioleta Słoka i Danuta Grochulska (Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie), Bogna Tokarska (Kierownik Działu Informacji Naukowej i Promocji / Książnica Pomorska im. St. Staszica w Szczecinie), Cecylia Judek (Przewodnicząca Okręgu Zachodniopomorskiego SBP). Drugi dzień konferencji to wizyty w Książnicy Pomorskiej i na Zamku Książąt Pomorskich, w trakcie których uwagę poświęcono szerokiej tematyce książek i historii Pomorza Zachodniego.

 ____________________

BiblioBoXX Partnerstwa Odra w Szczecinie

16.03.2017 - I szczecińska inauguracja BiblioBoXX-u, Zespół Szkół Nr 2 w Szczecinie (ul. Portowa 21);
16-17.03.2017 -    polsko - niemiecka konferencja ekspertów w ramach projektu „Nachhaltige BücherboXX in der Oderpartnerschaft”;
21.04.2017 - II szczecińska inauguracja BiblioBoXX-u, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Organizatorzy:
Zespół Szkół nr 2 w Szczecinie / Agnieszka Raducka
Ośrodeka Szkoleniowo-Badawczego w zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi, ZUT w Szczecinie / Joanna Czerwińska.

Patronat:
Okręg Zachodniopomorski SBP;
Książnica Pomorska w Szczecinie.

Więcej TU:
www.biblioboxx/Polskoniemieckie-spotkanie-ekspertow--1617032017r_1247
www.zs2.szczecin.pl/projekty-un…/…/Druga-Inauguracja-BB_1290

____________________

Oprac.: Agnieszka Raducka, Marta Kurzyńska.

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP