V Sympozjum - Ludzie Książki Pomorza Zachodniego, 15 maja 2017 Książnica Pomorska w Szczecinie - relacja.

 

V Sympozjum - Ludzie Książki Pomorza Zachodniego.
Tydzień Bibliotek 2017: Biblioteka. Oczywiście!

15 maja 2017 (poniedziałek) w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie – siedzibie Zarządu Okręgu Zachodniopomorskiego SBP – w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 2017, po raz piąty odbyło się sympozjum „Ludzie Książki Pomorza Zachodniego”.

 

Przeważały referaty dotyczące zasłużonych pionierów bibliotekarstwa na Pomorzu Zachodnim, działających w latach 1945-1980 - Stanisław Telega (Szczecin), Ewa Gos (Szczecin), Barbara Wojnowska (Choszczno), Teresa Wójcik (Nowogard), Maria Pilecka (Koszalin, siostra rotmistrza Witolda Pileckiego), Bronisław Konicki (Stargard), Ryszard Dżaman (Szczecin). Dwa pozostałe prezentowały osoby spoza środowiska bibliotekarskiego i wymienionych czasów: akcent historyczny - kartograf i bibliofil - Heinrich Berghaus (zm. w Szczecinie) oraz akcent współczesny - księgarka literatury dziecięcej i młodzieżowej – Małgorzata Narożna (Szczecin). Referatom towarzyszyły prezentacje, a opowieść o Mari Pileckiej ilustrowana była dokumentem „Okruchy historii [Koszalina]”.

Wygłoszone referaty wywołały serię anegdot, przytaczanych głównie przez członków Sekcji Emerytów przy Kole 1 OS SBP – np. Wałdysława Michnala - wieloletniego pracownika Działu Metodycznego WiMBP w Szczecinie, który miał styczność z prezentowanymi osobami. Tego rodzaju spotkania uzmysławiają, jak ważne jest zachowanie pamięci o barwnych i zasłużonych postaciach ze środowiska bibliotekarskiego Pomorza Zachodniego. Tym bardziej wielkie podziękowania należą się pomysłodawczyni i organizatorce sympozjum - Cecylii Judek – naszej strażniczce pamięci, namawiającej do opracowywania biogramów osób związanych z książką nie tylko na potrzeby Sympozjum, ale także do „Słownika Pracowników Książki Polskiej”. Przewodnicząca OZ SBP – Małgorzata Bartosik – w wystąpieniu powitalnym zapewniła, że jednym z priorytetów obecnej kadencji Zarządu OZ SBP będzie doprowadzenie do wydania zebranych referatów sympozjum w formie papierowej. Do tej pory niektóre z nich ukazały się na łamach „Bibliotekarza Zachodniopomorskiego”, a planowana publikacja materiałów zebranych miała przybrać jedynie formę cyfrową.

Referaty z Sympozjum przyniosły słuchaczom również smaczne kąski z przeszłości, np.:
- Bronisław Konicki / dyrektor stargardzkiej biblioteki: wymyślił akcję „Dzień Przebaczenia” o której tak pisał: „Przebaczyć czytelnikom ich lekkomyślne potraktowanie biblioteki, w poprzednim okresie czasu”.
- Z referatu o Ryszardzie Dżamanie: nagrodą główną w konkursie Współzawodnictwa Punktów Bibliotecznych (1964) był telewizor NEPTUN – z jednej strony podziwiać wartość nagrody, a z drugiej telewizor wróg książki nagroda w konkursie popularyzującym czytelnictwo!
- Ciężka dola kartografa Heinricha Berghausa (XIX w.): „(…) żaden z wychowanków [Berghausa] nie wnosił czesnego za pobieraną naukę, mało tego kartograf zapewniał im noclegi we własnym domu, wyżywienie, dofinansowywał zakup odzieży, a także wspomagał drobnym kieszonkowym.”

Oprac. Marta Kurzyńska.
Fot.: Jan Surudo, Marta Kurzyńska.

__________________________________________

Wystąpinia:
Urszula Wenta / Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica: Stanisław Telega jako bibliotekarz i popularyzator książki.
Cecylia Judek / Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica: Ewa Gos – bibliotekarka i bibliograf.
Anna Kościuczuk / Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie: Barbara Wojnowska - zasłużona bibliotekarka Ziemi Choszczeńskiej (komunikat).
Kazimiera Fecak / Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Nowogardzie: Teresa Wójcik - bibliotekarka z powołania.
dr Łukasz Trzeciak / Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela): Maria Pilecka (1899-1991).
Beata Śpiechowicz / Książnica Stargardzka: Bronisław Konicki (komunikat).
Grzegorz Piskorz / Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica: Ryszard Dżaman – bibliotekarz i pisarz.
Marta Kurzyńska / Biblioteka Muzeum Narodowego w Szczecinie: FIKA - książka, zabawa i kawa. Kluboksięgarnia Małgorzaty Narożnej w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Izabela Strzelecka / Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica: Pomorskie akcenty w biografii kartografa Heinricha Berghausa.

_______________________________

Ludzie Książki Pomorza Zachodniego

Zachodniopomorski Okręg Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich we współpracy z Dyrekcją Książnicy Pomorskiej w Szczecinie od 2013 roku corocznie organizuje sympozjum "Ludzie książki Pomorza Zachodniego". Sesje popularyzatorskie odbywają się w maju - w trakcie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek - i poświęcone są upamiętnieniu wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, antykwariuszy, bibliofilów, archiwistów, czyli osób uczestniczących w produkcji, obrocie i upowszechnianiu książek oraz w działaniach promujących czytelnictwo i rozwój bibliotek na Pomorzu Zachodnim.

___________________________

V Sympozjum - Ludzie Książki Pomorza Zachodniego.
Tydzień Bibliotek 2017: Biblioteka. Oczywiście!

Termin:15 maja 2017, godz. 10.00-15.30.
Miejsce: Książnica Pomorska w Szczecinie, sala im. prof. Henryka Markiewicza.

Organizatorzy:
Okręg Zachodniopomorski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Książnica Pomorska w Szczecinie

 

 

 

 

Relacja fotograficzna: FB OZ SBP

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP