Klub Winowajców (The Breakfast Club, 1985) reż. John Hughes

Sobota, 24 marca 1984 roku, godzina 7.06. W przestronnej bibliotece Shermer High School na przedmieściach Chicago zbiera się piątka nastolatków tworząca tytułowy Klub Winowajców. Niekonwencjonalnie zestawiająca ubrania i pięknie rysująca Allison (Ally Sheed) z twarzą ukrytą pod burzą włosów, modnie ubrana Clair (Molly Ringwald) zajadająca na lunch sushi, zaangażowany chyba we wszystkie możliwe koła naukowe Brian (Anthony Michael Hall), zbuntowany prowokator John Bender (Judd Nelson) i pozornie spokojny, ale pełen skrywanej złości zapaśnik Andy (Emilio Estevez) spędzą ze sobą niemal dziewięć godzin. Ich opiekun Richard Vernon (Paul Gleason) ustala na ten czas trzy zasady obowiązujące uczniów: nic nie mówić, nie ruszać się z miejsc, nie spać, a żeby wypełnić młodzieży czas, daje im zadanie: napisanie eseju na minimum tysiąc słów na temat Kim jestem?

Biblioteka – tutaj w dość przewrotny sposób, bo przecież nie w swojej podstawowej funkcji – pozwoli bohaterom dotrzeć do samych siebie, odkryć coś nowego. Spotkanie z koleżankami i kolegami z innych światów w każdym z klubowiczów zostawi ślad.
Czy można uczynić z biblioteki bezpieczne miejsce, oazę, w której łatwiej zajrzeć w swoje myśli, odkryć nowe sensy i znaczenia tego, co nas spotyka? Można!

 

Klub winowajców – zapowiedź filmu z galeria postaci

 

Inspiracji związanych z tym filmem szukaj też w artykule „Buntownicy, koza i biblioterapia”


Odwiedź nas


Profil PinterestPartnerzy