Film w bibliotece - scenariusze zajęć

„Film w bibliotece” - bezpłatne, gotowe scenariusze do pracy z młodzieżą. Można z nich korzystać pojedynczo, można z całego zestawu ułożyć serię zajęć rozwijających kompetencje medialne, audiowizualne i informacyjne. Punktem wyjścia każdego scenariusza jest film, a proponowane rozwiązania pokazują, jak wykorzystać różnorodne narzędzia, materiały i zasoby udostępniane przez biblioteki, by kształcić w młodych odbiorcach umiejętności poszukiwania, analizowania i syntetyzowania dostępnych treści i informacji. Każdy scenariusz zawiera ramowy przebieg zajęć oraz przykładowy dobór materiału do danego zagadnienia, jednak to od Ciebie zależy jak zrealizujesz zajęcia, dostosowując scenariusz do rodzaju grupy, liczby uczestników, własnej inwencji.

  • Koncepcja i pomysł serii: Agata Szczotka-Sarna
  • Nadzór merytoryczny: Aleksandra Świerk
  • Współpraca redakcyjna: Katarzyna Wajda

Pliki scenariuszy dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Możesz też stworzyć własny scenariusz, korzystając z gotowego szablonu

 

Biografie bohaterów popkultury

Jakich bohaterów lubimy najbardziej? Oczywiście tych, których już znamy! A najlepiej znamy tych powracających do nas, regularnie, w seriach filmów i książek. Celem zajęć jest wyćwiczenie różnych pisemnych form ujmowania tych samych wydarzeń, syntetyzowania informacji i streszczania ich własnymi słowami. Warsztaty ćwiczą także umiejętność researchu.
Pobierz cały scenariusz (PDF)

 

Być jak scenarzysta

Skąd scenarzyści biorą pomysły na filmy? Dzięki zajęciom uczestnicy poznają podstawowe mechanizmy myślenia kreatywnego oraz techniki stymulujące myślenie twórcze, wezmą  udział w praktycznych ćwiczeniach rozwijających te umiejętności, poszerzają swoją wiedzę na temat dostępnych w bibliotece działów
Pobierz cały scenariusz (PDF)

Cała Polska czyta… na ekranie!

Coraz popularniejsze stają się różnorodne akcje promujące czytelnictwo – strony na Facebooku, chwytliwe hasła, specjalnie zaprojektowane torby na książki, itp. Uczestnicy zajęć zostaną postawieni przed podobnym wyzwaniem:
wypromujmy czytelnictwo przy pomocy ulubionych serialowych bohaterów!
Pobierz cały scenariusz (PDF)

 

Filmowa książka kucharska

Ostatnimi czasy pichcenie – także to na ekranie – stało się wyjątkowo popularne. Zajęcia przybliżają motyw jedzenia w światowym kinie, pomagają uczestnikom zdobyć praktyczne umiejętności pracy na wybranych programach komputerowych.
Pobierz cały scenariusz (PDF)

 

Filmowa prasówka – gorące tematy!

Dzięki umiejętnie dobranym zestawom filmów, uczestnicy wymieniają opinie na temat wpływu filmów na kształtowanie się społeczeństwa świadomego problemów współczesnego świata i angażującego się w ich rozwiązywanie. Celem zajęć  jest rozwój umiejętności poszukiwania publikacji na zadany temat, zaznajomienie się z najważniejszymi tytułami prasowymi dostępnymi na rynku – dzienniki, tygodniki, czasopisma, magazyny.
Pobierz cały scenariusz (PDF)

 

Muzyka w bibliotece

Proponujemy rozrywkowe i przyjemne sposoby poszerzenie wiedzy na temat zasobów dostępnych w bibliotekach, poznanie podstawowych pojęć i definicji z teorii muzyki, zaznajomienie się z najbardziej rozpoznawalnymi utworami wybranych wykonawców i kompozytorów, należących zarówno do obszaru muzyki poważnej jak i rozrywkowej.
Pobierz cały scenariusz (PDF)

 

Portret psychologiczny Twój i bohatera

Ćwiczenia pomogą stworzyć zbiór bohaterów z klasyki literackiej, która doczekała się także adaptacji filmowych. Uczestnicy poznają postacie charakterystyczne, wyraziste, reprezentujące różnorodne postawy życiowe i odmienne cechy charakteru.
Pobierz cały scenariusz (PDF)

 

Recykling kultury

Recykling to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego, polegająca na ponownym wykorzystaniu tych samych materiałów. Dlaczego zatem nie użyć jej w odniesieniu do książek, filmów i czasopism? Uczestnicy warsztatów zostaną zaproszeni do twórczej przeróbki treści. Celem zajęć jest uwrażliwienie uczestników na problemy ekologiczne, kształcenie umiejętności obsługi dostępnego on-line nowoczesnego oprogramowania multimedialnego, zapoznanie z podstawowymi technikami animacji.
Pobierz cały scenariusz (PDF)

 

Warsztat recenzenta

Zajęcia dla tych, którzy – choć raz w życiu – pomyśleli o tym, aby zostać krytykiem filmowym, jak również dla wszystkich chcących podszkolić się w sztuce prowadzenia interesującej, popartej silnymi argumentami dyskusji na temat obejrzanych filmów.
Pobierz cały scenariusz (PDF)

 

Zaprezentuj się jak gwiazda!

Podczas zajęć uczestnicy poznają najsłynniejsze filmowe wcielenia wielkich ikon stylu (Marilyn Monroe, Marlena Dietrich, Audrey Hepburn czy Brigitte Bardot) i zdobędą praktyczne umiejętności tworzenia sugestywnych, interesujących prezentacji multimedialnych na zadany temat przy wykorzystaniu materiałów z wielu źródeł.
Pobierz cały scenariusz (PDF)

 

 

Odwiedź nas


Profil PinterestPartnerzy