O projekcie Bibliofilm

Bibliofilm czyli biblioteka w filmie, film w bibliotece to owoc pasji, radości oraz chęci łączenia rozrywki z edukacją, przyjemności z pożytecznymi umiejętnościami. Wszystko zaczęło się od serii artykułów wydanych w wersji elektronicznej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Projekt “Bibliofilm” powstał, aby pomóc bibliotekarzom, nauczycielom i animatorom rozwinąć potencjał drzemiący z w wątkach filmowych i przyciągnąć młodych odbiorców do bibliotek.

Edukacja

Sekcja „Film w bibliotece” zawiera bezpłatne, gotowe scenariusze do pracy z młodzieżą. Można z nich korzystać pojedynczo, można z całego zestawu ułożyć serię zajęć rozwijających kompetencje medialne, audiowizualne i informacyjne. Punktem wyjścia każdego scenariusza jest film, a proponowane rozwiązania pokazują, jak wykorzystać różnorodne narzędzia, materiały i zasoby udostępniane przez biblioteki, by kształcić w młodych odbiorcach umiejętności poszukiwania, analizowania i syntetyzowania dostępnych treści i informacji. Każdy scenariusz zawiera ramowy przebieg zajęć oraz przykładowy dobór materiału do danego zagadnienia, jednak to od Ciebie zależy jak zrealizujesz zajęcia, dostosowując scenariusz do rodzaju grupy, liczby uczestników, własnej inwencji. Pliki scenariuszy dostępne są na wolnych licencjach Creative Commons.

Rozrywka

Pomysły i scenariusze opracowane na potrzeby projektu łączą aspekt edukacyjny z rozrywkowym - punktem wyjścia jest film, a niemal każde zajęcia zawierają jakąś grę, zabawę, wspólne lub indywidualne lekkie ćwiczenie. W ten sposób propozycje ujęte w scenariuszach odpowiadają na jeden z popularniejszych trendów w komunikacji. Jednak na tym nie koniec. Udostępniamy także specjalną sekcję „Biblioteka w filmie”. W tej części serwisu znajdziesz przewodnik przybliżający filmowe wizerunki i sceny związane z bibliotekarstwem. Jak popkultura pokazuje bibliotekarzy i biblioteki? Sprawdź! Możesz też nadesłać własne propozycje scen filmowych wraz z opisami i linkami albo komentarze do wizerunku bibliotekarzy oraz bibliotek w kinie.
W ramach projektu powstanie także blog oraz profile w portalach społecznościowych, gdzie regularnie będziemy się dzielić inspiracjami filmowymi.

Pasja

Kochamy film, kino, ruchome obrazy. Chcemy zarazić tą miłością jak najwięcej odbiorców. Naszym marzeniem jest, aby projekt pomógł Ci rozwinąć skrzydła, otworzył na nowe możliwości, inspirował. Chcemy też, aby motywy filmowe stały się zachętą do tworzenia Twoich własnych scenariuszy, zajęć, aktywności. Będzie nam bardzo miło, jeśli podzielisz się z innymi bibliofilmowcami swoim doświadczeniem i pomysłami.

  • Przeprowadziłaś/eś zajęcia i chcesz się pochwalić zdjęciami, relacją albo pomysłem na modyfikację scenariusza?
  • Masz pomysł na scenariusz, ale nie wiesz jak go napisać?
  • Chcesz udostępnić swoje pomysły innym na otwartej licencji?

Nie wahaj się pytać. Prześlij swoje propozycje, pliki, linki, pomysły i... zostań współtwórcą projektu Bibliofilm.
Pokaż, jak napędza Cię pasja!

Pozdrawiamy,
Zespół projektu


Odwiedź nas


Profil PinterestPartnerzy