Anna Paluszkiewicz

28 stycznia 2024 r. mija 20 rocznica śmierci Anny Paluszkiewicz (1941-2004), absolwentki Wydziału Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego (UW) ze specjalnością metody numeryczne.

Bibliotekarstwu poświęciła ostatnie 14 lat życia, osiągając w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW) stanowisko starszego kustosza dyplomowanego.

Urodziła się 20 lipca 1941 r. w Warszawie. Po wojnie rodzina zamieszkała w Katowicach, gdzie Anna uzyskała w 1960 r. maturę. W 1964 r. ukończyła Wydział Matematyki na UW. Po studiach pracowała w Zakładzie Obliczeń Numerycznych i Zakładzie Metod Numerycznych na Wydziale Matematyki, później w Centrum Informatycznym UW. Od 1990 r. rozpoczęła pracę w BUW jako specjalista od spraw informatycznych i koordynacji komputeryzacji bibliotek (instytutowych) UW.

Zbudowała podstawy komputeryzacji katalogów bibliotecznych, uświadamiając bibliotekarzom znaczenie stosowania kartoteki haseł wzorcowych (khw), formatów zapisu danych,  ujednoliconych zasad katalogowania oraz procedur, a przede wszystkim współpracy. Zaprojektowała i doprowadziła do uruchomienia w 1993 r. koordynowanej przez BUW – Centralnej Kartoteki Haseł Wzorcowych (CKHW), a w 1996 r. koordynowanego przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Gdańskiego – Centralnego Katalogu Czasopism (CKTCz, 1996). Była współautorką koncepcji katalogu centralnego NUKAT (2002), główną twórczynią zasad jego budowy, a następnie kierowała wdrożeniem projektu. Przyjęta od początku rygorystyczna dbałość o jakość danych, oparcie budowy NUKAT na międzynarodowych standardach pozwala na uczestniczenie w budowaniu katalogu WorldCat, regularne zasilanie Międzynarodowej Wirtualnej Kartoteki Haseł Wzorcowych VIAF, a także przede wszystkim systematyczne, automatyczne przekształcanie danych wraz z rozwojem formatów i technologii informatycznych.

Była świetnym dydaktykiem. Wykładała i pisała o zagadnieniach związanych z komputeryzacją w sposób jasny i precyzyjny, uporządkowała terminologię z zakresu kartotek wzorcowych i formatów, wyszkoliła pokolenie bibliotekarzy. Z liczącej 50 pozycji jej bibliografii, 45 publikacji, których jest autorką, współautorką lub redaktorką, powstało w okresie pracy w BUW.

W 2002 r. wspólnie z Marią Lenartowicz otrzymała Nagrodę Naukową SBP im. A. Łysakowskiego za książkę Format MARC21 rekordu bibliograficznego dla książki.

Zmarła 28 stycznia 2004 r. Została pochowana na cmentarzu przy kościele św. Katarzyny na Służewcu (ul. Wałbrzyska).

M.B.

Zob. też:

Burchard Maria: Anna Paluszkiewicz 1941-2004, „Przegląd Biblioteczny” 2004 nr 3-4, s.101-106

Burchard Maria: Anna Paluszkiewicz 1941-2004. W: Bibliotekarze warszawscy. Warszawa : Wydaw. SBP, 2010, s.137-145 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 11)

Padziński Andrzej: Znaczenie dorobku Anny Paluszkiewicz w dziedzinie bibliotekarstwa. W: Rola katalogu centralnego NUKAT w kształtowaniu społeczeństwa wiedzy w Polsce. Warszawa 2010, s. 67-72