Andrzej Gwiżdż

8 grudnia 2023 r. mija 25 rocznica śmierci Andrzeja Gwiżdża (1923-1998), profesora nauk prawnych, nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektora Biura Sejmu PRL, dyrektora Biblioteki Sejmowej (1981-1991), przewodniczącego  Rady Legislacyjnej  przy Prezesie Rady Ministrów (1994-1998).

Urodził się w 1923 r. w Warszawie w rodzinie inteligenckiej. Naukę w szkole średniej podjął w Liceum im. Stefana Batorego, maturę uzyskał w 1940 r. na tajnych kompletach. W  1941 r. rozpoczął studia na podziemnym Wydziale Prawa UW. Jednocześnie był zatrudniony w Spółdzielni Spożywców „Społem”. Jako żołnierz AK uczestniczył w Powstaniu Warszawskim (odznaczony Krzyżem Armii Krajowej). Studia kontynuował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył je w 1947 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Działalność dydaktyczną i naukową łączył z pracą w Kancelarii Sejmu, pełniąc funkcję dyrektora Biura Sejmu (1956-1968).W 1981 r. objął stanowisko dyrektora Biblioteki Sejmowej (BS). Rozwijał działalność informacyjną odpowiadającą potrzebom legislacyjnym posłów.

W ramach zainicjowanej przez niego serii materiałów, BS przygotowywała opracowania pomocnicze i zbiory aktów prawnych z zakresu problematyki prawno-ustrojowej i parlamentarnej. W 1990 r. zaprojektował serię przekładów konstytucji krajów europejskich (tzw. Seria konstytucyjna). Aktywnie uczestniczył w pracach IFLA. Na forum Sekcji Informacji Rządowej i Wydawnictw Urzędowych oraz Sekcji Wydawnictw Parlamentarnych, których był aktywnym członkiem, promował BS, jej zbiory i rolę w dokumentowaniu i popularyzacji narodowej tradycji instytucji parlamentarnych. Był autorem wielu referatów i wystąpień, dzięki którym BS zyskała uznanie na arenie międzynarodowej. Działał  również w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Bibliotek Prawniczych (ILAL), w którego pracach BS uczestniczyła od 1978 r. Jego aktywność przyczyniła się do rozwoju wymiany międzynarodowej w pozyskiwaniu wydawnictw urzędowych i parlamentarnych dla Biblioteki oraz w nawiązaniu współpracy dwustronnej z zagranicznymi bibliotekami parlamentarnymi.

Brał również czynny udział w krajowym życiu bibliotecznym. Uczestniczył w realizacji ogólnopolskiego planu specjalizacji zbiorów, w którym Biblioteka Sejmowa pełniła funkcję centralnej biblioteki legislacyjnej. W latach 1988-1992 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Polskiego Komitetu Współpracy z IFLA, wspierał także działalność Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Uczestniczył w pracach powołanego przez Zarząd Główny SBP, zespołu do opracowania projektu nowej ustawy o bibliotekach. Był członkiem Rady Naukowej Biblioteki Narodowej oraz członkiem Rady Naukowej Biblioteki PAN.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997). Zmarł 8 grudnia 1998 r. w Warszawie.

E.G.

Zob. też:

Koperska Teresa: Andrzej Gwiżdż (1923-1998). W: Bibliotekarze warszawscy Warszawa : Wydawnictwo SBP, 2010, s. 69-75 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 11)

Andrzej Gwiżdż, https://pl.wikipedia.org/wiki/ [dostęp:30.11.2023]