1 stycznia 2024 r. minęła 50 rocznica śmierci Alfreda Berlsteina (1892-1974), prawnika, bibliotekarza w Bibliotece Publicznej w Nowym Jorku (New York Public Library).

Urodził się w Kołomyi na Pokuciu w zaborze austriackim (dziś Ukraina). Ojciec Izydor był prawnikiem. W 1910 r. Alfred rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Lwowskim, kontynuował je w Wiedniu. Podczas I wojny światowej został zmobilizowany do służby w armii austriackiej. Po wojnie mieszkał w Wiedniu, gdzie prowadził praktykę adwokacką oraz był doradcą prawnym koncernów wydobywających ropę naftową na Podkarpaciu.

Po wybuchu II wojny światowej, w 1939 r. dotarł do Londynu i tam pozostał do 1941 r., a następnie wyjechał do Nowego Jorku, gdzie został zatrudniony w Dziale Słowiańskim New York Public Library i pracował tam do emerytury, tj. do 1959 r. Interesował się polską historią, literaturą, kulturą, językiem. Zabiegał o gromadzenie poloników, organizował wystawy poświęcone znanym postaciom literackim i historycznym (m.in. Mikołajowi Kopernikowi). Był cenionym bibliotekarzem, znawcą literatury i kultury słowiańskiej. Po przejściu na emeryturę zapraszany był jako ekspert piśmiennictwa słowiańskiego przez biblioteki naukowe USA do oceny ich zbiorów.

W 1960 r. zaproponowano mu zorganizowanie i kierowanie Biblioteką Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku, której księgozbiór (w tym archiwalia) gromadzono, niestety niezbyt fachowo, od 1942 r. W okresie kierownictwa Berlsteina zbiory te skatalogowano i uczyniono z Biblioteki sprawny ośrodek informacyjny.

Alfred Berlstein zmarł w Nowym Jorku w 1974 r.

M.S.-C.

Zob. też:

Łaskarzewska Hanna: Alfred Berlstein (1892-1974) – niezastąpiony encyklopedysta biblioteczny. W: Kustosze księgozbiorów polskich za granicą. Warszawa : SBP, 2013, s. 15-28. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 13) .