Pokazy filmowe w bibliotece

Słownik

MPLC: Międzynarodowa firma o 25-letniej tradycji założona w 1986 roku w Stanach Zjednoczonych. Działa w 22 krajach na 5 kontynentach. W Polsce od 2009 roku. Zajmuje się dostarczaniem licencji na publiczne pokazy filmów, koncertów, seriali telewizyjnych legalnie wydanych na nośnikach przeznaczonych oryginalnie do użytku domowego.

Współpracuje z ponad 430 producentami filmowymi na całym świecie. Wśród nich znajdują się największe hollywoodzkie wytwórnie filmowe: Walt Disney Pictures, Warner Bros., 20th Century Fox, MGM, Universal Pictures, ParamountPictures, Miramax, United Artists, Dreamworks Pictures, Hollywood Pictures, Sony PicturesClassics, Buena Vista International, TouchstonePictures, United International Pictures, PixarAnimation, Lakeshore Entertainment.

MPLC jest uczestnikiem programu antypirackiego Fundacji Twórczości Audiowizualnej FOTA. Od grudnia 2011 jest również Partnerem Wspierającym Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

PARASOL LICENCYJNY®: To jedyna na Polskim rynku uniwersalna licencja na publiczne pokazy filmowe. Pozwala na wyświetlanie filmów, seriali telewizyjnych i koncertów z legalnie wydanych nośników wideo, oryginalnie przeznaczonych wyłącznie do użytku prywatnego. W ramach jednej rocznej opłaty otrzymujemy dostęp do katalogu 430 producentów filmowych. Nie ma ograniczeń co do ilości i częstotliwości pokazów. Nie ma konieczności raportowania tytułów oraz prowadzenia jakiejkolwiek innej uciążliwej dokumentacji.

PUBLICZNY POKAZ FILMU: Nośniki z filmami dostępne na rynku (z licencją na wyłączny osobisty użytek) przeznaczone są wyłącznie do użytku prywatnego (domowego). Każde wyświetlenie/odtworzenie filmu, serialu, koncertu czy innego programu z takiego nośnika w warunkach innych niż domowe jest z definicji publicznym pokazem. Taki pokaz wymaga wykupienia odpowiedniej licencji stanowiącej zezwolenie właściciela praw do filmu na jego wykorzystanie. Pokazy publiczne dzielą się na komercyjne i niekomercyjne. Wymagają one innego rodzaju licencji.

Komercyjne publiczne pokazy filmowe to pokazy biletowane, w ramach których pobiera się opłaty za oglądanie filmów. Z licencji na tego typu pokazy korzystają kina.

Niekomercyjne pokazy filmowe czyli pokazy niebiletowane to pokazy na mniejszą skalę niż pokazy kinowe. Nie ma możliwości pobierania opłat za takie pokazy, a tytuły nie mogą być podawane do publicznej wiadomości za pomocą reklamy zewnętrznej. Z licencji na tego typu pokazy korzystają między innymi: domy Kultury, biblioteki, szkoły i przedszkola, DKF-y, kościoły i organizacje religijne, służba zdrowia, sklepy i centra handlowe, centra konferencyjne, firmy szkoleniowe, firmy transportowe, hotele, lokale gastronomiczne, fitness cluby i wiele innych. Taką licencją jest Parasol Licencyjny®

Doradcy licencyjni MPLC

MONIKA SKORASZEWSKA
mskoraszewska@mplc.pl
22 256 59 00

MAGDALENA BILSKA
mbilska@mplc.pl
22 314 69 96

AGNIESZKA GOŁDA
agolda@mplc.pl
535 511 122

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP