Aktualności

Już za 2 dni Kongres IFLA we Wrocławiu

Data dodania: 17.08.2017

Już za 2 dni Kongres IFLA we Wrocławiu

W dniach 19-25 sierpnia w Hali Stulecia we Wrocławiu odbędzie się 83. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji, zorganizowany przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Bibliotekarskich IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions) pod hasłem Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo. Jest to największe i najważniejsze coroczne spotkanie bibliotekarzy z wszystkich kontynentów, które gromadzi około 3500 uczestników z ponad 120 krajów. Wśród miast goszczących Kongres były m.in.: Columbus, Ohio (2016), Kapsztad (2015), Lyon (2014), Singapur (2013), Helsinki (2012) czy Puerto Rico (2011). Kongresy IFLA w Polsce odbyły się dwukrotnie, w 1936 roku i 1959 roku, oba w Warszawie.

Organizatorami Kongresu IFLA 2017 ze strony polskiej są: Miasto Wrocław, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Biblioteka Narodowa.

Podczas Kongresu odbędzie się ok. 220 sesji prezentujących najważniejsze problemy światowego bibliotekarstwa. Uzupełnieniem głównego nurtu programowego są specjalne wykłady, prezentacje, stoiska sponsorów – firm działających w obszarze bibliotekarstwa, postery oraz Bulwar polskich bibliotek. Przed kongresem IFLA odbywają się tzw. konferencje satelickie, tj. jedno lub dwudniowe spotkania tematyczne, które dają szansę na pogłębienie ważnych tematów. Dwie z nich odbywają się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Organizację Kongresu wspierają wolontariusze i pracownicy bibliotek z Polski i innych krajów. Więcej o programie Kongresu: https://2017.ifla.org

Kongresowi towarzyszy bogaty program obejmujący zwiedzanie nie tylko bibliotek, lecz także zabytków Wrocławia i Dolnego Śląska oraz prezentację polskiej kultury.

Kongres IFLA umożliwia polskim bibliotekarzom poznanie trendów rozwojowych współczesnego bibliotekarstwa i doświadczeń innych krajów, także w zakresie nowych funkcji bibliotek wspierających rozwiązywanie problemów generowanych przez trudne zjawiska społeczne, jak ubożenie społeczeństw, migracje, wojny czy katastrofy ekologiczne.

Umożliwia także określenie miejsca polskich bibliotek – poziomu ich rozwoju i zaawansowania świadczonych przez nie usług - w porównaniu do bibliotek na całym świecie.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przygotowało na terenie wystawowym Kongresu stoisko (nr A 114), na którym będzie prezentowane nie tylko Stowarzyszenie, ale także inne polskie biblioteki, w tym publikacje specjalnie przygotowane przez SBP dla uczestników Kongresu, ukazujące osiągnięcia polskiego bibliotekarstwa.

Światowy Kongres Bibliotek i Informacji IFLA we Wrocławiu to unikalna okazja poznania światowego bibliotekarstwa w perspektywie globalizacji, nowych technologii i społecznych zmian zachodzących na świecie.

Zapraszamy do śledzenia naszych codziennych relacji z Kongresu.