Aktualności

IFLA Wrocław 17 sierpnia

Data dodania: 17.08.2017

IFLA Wrocław 17 sierpnia

17 sierpnia to pierwszy dzień przygotowań do Kongresu IFLA. Do Wrocławia przyjechało 260 wolontariuszy z całego świata, którzy przygotowywali się do roli, jaka czeka na większość z nich już za dwa dni. Uczestnicy dwóch teamów rozpoczynają pracę od dziś, ochrony Kongresu i rejestracji uczestników (od godz. 13.00).

Spotkanie rozpoczęto od rejestracji wolontariuszy, którzy otrzymali czerwone kamizelki z napisem ASK ME, torby z materiałami. Zebranych ze strony organizatorów przywitali: Joanna Golczyk, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska z Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Katarzyna Ślaska z Biblioteki Narodowej, a także Gloria Pérez-Salmerón prezydent elekt IFLA. Wolontariuszy powitał również Jakub Grudniewski, prezes Convention Biuro – Wrocław. Szkolenie wolontariuszy rozpoczęła Joanna Golczyk, koordynator wolontariuszy, która wprowadziła w tajniki ich pracy i przedstawiła superwizorów, którzy będą opiekowali się poszczególnymi grupami wolontariuszy. Następnie zapoznano wolontariuszy z planem obiektu, poszczególnymi strefami, np. rejestracji uczestników, Hala Stulecia, IASE, Bulwarem Bibliotek. Wolontariusze podzieleni na grupy z przydzielonymi zadaniami udali się ze swoimi superwizorami do miejsc, którymi będą się opiekowali przez najbliższy tydzień.

Uczestnicy szkolenia zostali poinformowani o następnym Kongresie IFLA, który odbędzie się w Malezji w 2018 roku. Przedstawiciele tego kraju zaprosili zgromadzonych do uczestnictwa w nim.

Dzień pierwszy dla wolontariuszy był dniem uczenia się, a także wzajemnego poznawania. W Hali Stulecia i innych Kongresowych obiektach prace techniczne trwały jeszcze pełną parą.

IFLOWSKIE ciekawostki

Wolontariusze przyjechali z 40 krajów.

Najliczniejsza grupa wolontariuszy pochodzi z Polski (160 osób), najmniej liczna 1-osobowa z 17 krajów (Botswana, Costa Rica, Egipt, Filipiny, Grecja, Iran, Jamajka, Japonia, Kanada, Kenia, Liban, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Nowa Zelandia, Sri Lanka, Wietnam). Po dwie osoby przyjechały z 11 krajów, po trzy osoby z dwóch krajów, podobnie po cztery i po pięć osób.  Najliczniej reprezentowane są kraje europejskie (15), afrykańskie, (10), azjatyckie (7), z obu Ameryk (6), Australia i Nowa Zelandia.

Nad. Barbara Budyńska, Marzena Przybysz