Aktualności

IFLA Wrocław 18 sierpnia

Data dodania: 18.08.2017

IFLA Wrocław 18 sierpnia

Drugi dzień przygotowań do Kongresu to dla wielu wolontariuszy czas oswajania się z czekającymi ich od jutra obowiązkami, nabierania sił, a także poznawania gościnnego Wrocławia. Część wolontariuszy rozpoczęła już pracę i służy wszelką pomocą rejestrującym się uczestnikom Kongresu, coraz liczniej przybywającym do centrum kongresowego. Wszyscy wykorzystując piękną aurę mogli choć przez chwilę podziwiać piękne okolice Hali Stulecia, przysiąść w rozlokowanych tu ocienionych kawiarenkach, pospacerować pod płaszczem zieleni pergoli, zapuścić się w ocienione alejki parku japońskiego.

Prace przygotowawcze do Kongresu toczą się jednak cały czas pełną parą. Przygotowywane są materiały konferencyjne, stoiska organizatorów i zaproszonych gości, służby organizacyjne wykonują ostatnie prace przed jutrzejszą inauguracją Kongresu.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zakończyło już także ważny etap przygotowania materiałów do otwieranego jutro stoiska SBP A114. Obok oferowanych wydawnictw SBP Libraries in Poland, Polish Librarians’Association i specjalnego numeru Przeglądu Bibliotecznego a także materiałów reklamowych Stowarzyszenia na stoisku będą prezentowane publikacje wydawnictwa SBP, bardzo wartościowej i poszukiwanej literatury fachowej. Gościmy też na stoisku naszych partnerów i prezentujemy materiały MPLC, FRSI, Sygnity, MOL, MURATOR EXPO.

Bogata jest także oferta bibliotek na stoisku SBP, prezentujemy materiały przygotowane m.in. przez Bibliotekę Śląską, Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu, Miejską Bibliotekę Publiczna w Żorach, Bibliotekę Publiczna Miasta i Gminy w Łazach, Miejską Bibliotekę Publiczna w Jaworznie, Miejską Bibliotekę Publiczna w Mikołowie, Bibliotekę WAT, Bibliotekę Politechniki w Poznaniu, Bibliotekę Politechniki w Częstochowie, a także Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. SBP przygotowało też Bulwar Bibliotek na którym swoje miejsce znalazły rolapy 30 bibliotek oraz organizacji. Najwięcej jest bibliotek z woj. śląskiego. Są to m.in. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Żorach, Rybniku; MBP w Chrzanowie prezentuje się na 3 rolapach. Spośród organizacji w Bulwarze Bibliotek swoje miejsce mają m.in. Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, LABIB oraz IBUK. Spośród bibliotek naukowych znajdują się np. Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Biblioteka Politechniki Wrocławskiej, Gdańskiej oraz Poznańskiej.

IFLOWSKIE ciekawostki

Wolontariusze polscy reprezentują 70 instytucji.

Najwięcej wolontariuszy pracuje w bibliotekach publicznych (26), nieco mniej w uczelniach wyższych i bibliotekach akademickich (24). Wśród innych bibliotek naukowych są Biblioteka Narodowa i Biblioteka Sejmowa. Wśród bibliotek publicznych wolontariusze najczęściej pracują w bibliotekach miejskich bądź bibliotekach miejsko-wiejskich (20), w 6 bibliotekach wojewódzkich. Wolontariuszami są także pracownicy Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, jak również Biblioteki Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willego Brandta.

Nad. Barbara Budyńska, Marzena Przybysz