Aktualności

Relacja z sesji 100a: Librarian Makes Friendship with People with Autism

Data dodania: 21.08.2017

Relacja z sesji 100a: Librarian Makes Friendship with People with Autism

Podczas sesji, odbywającej się w 21 sierpnia br. w Expo Pavilon, Aleksandra Sztajerwald zaprezentowała projekt realizowany w 2016 r. przez SBP, we współpracy z Fundacją Synapsis, Bibliotekarzu zaprzyjaźnij się z osobą z autyzmem. Zwróciła uwagę, że osoby z autyzmem, stanowiące 1% populacji, często żyją w świecie swych zainteresowań i nie odnoszą się do rzeczywistości; bycie w bibliotece daje im szanse na zaistnienie w realnym świecie.

Pokazała, w jaki sposób polskie biblioteki stają się miejscem otwartym i przyjaznym dla tych osób, jaką przygotowują dla nich ofertę usług spełniających funkcje nie tylko biblioteczne, ale i terapeutyczne. Zaprezentowała zestaw narzędzi ułatwiających komunikację osoby z autyzmem z bibliotekarzem (grafiki, piktogramy, gry), a także omówiła szkolenia bibliotekarzy w obsłudze tej grupy czytelników.

W dyskusji zebrani pytali prelegentkę o zastosowane metody i możliwości ich przedstawienia międzynarodowej społeczności bibliotekarskiej, a także podzielili się swoimi doświadczeniami z obsługi bibliotecznej osób autystycznych (m.in. w Serbii, Japonii, USA).

nad. Anna Grzecznowska