Aktualności

Relacja z sesji 148a: Library as the Best Investment

Data dodania: 22.08.2017

Relacja z sesji 148a: Library as the Best Investment

Podczas sesji Krzysztof Koehler opowiedział o roli i celach Instytutu Książki, który ma na celu popularyzację literatury polskiej oraz promocję czytelnictwa w Polsce. Zwrócił też uwagę jak istotna jest współpraca sektora publicznego z prywatnym oraz zaangażowanie organizacji pozarządowych w realizację szerokiego spektrum programów wspierających rynek książki oraz czytelnictwa w kraju i za granicą.

Podczas wykładu został przedstawiony projekt dla tłumaczy i wydawców, którego celem jest rozpowszechnienie literatury polskiej, książek dla dzieci i noweli graficznych za granicą.

Ciekawym przykładem jest wzmacnianie roli i potencjału bibliotek w mniejszych społecznościach w lokalne centra dostępu do wiedzy i kultury. Wsparcie finansowe na remonty, przebudowę i rozbudowę oraz wyposażenie budynków bibliotecznych przynoszą ogromne korzyści lokalnym społecznościom. Prezentowane projekty, zrealizowane m. in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rumi, Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie czy Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy.

Krzysztof Koehler zakończył prezentację najnowszym projektem IBUK Libra Light, który jest darmową platformą internetową przeznaczoną dla osób niewidomych i niedowidzących, umożliwiającą dostęp do coraz szerszej gamy publikacji książkowych.

Opracował: Rafał Sobolewski