Aktualności

Relacja z sesji 198: Check Me Out! Human Libraries and Unique Circulating Collections, from Art to Technology Petting Zoos – Metropolitan Libraries, Public Libraries, Acquisition and Collection Development)

Data dodania: 24.08.2017

Relacja z sesji 198: Check Me Out! Human Libraries and Unique Circulating Collections, from Art to Technology Petting Zoos – Metropolitan Libraries, Public Libraries, Acquisition and Collection Development)

Sesja podczas której przedstawione zostały dwa tematy cieszyła się dużym zainteresowaniem bibliotekarzy. Pierwszy z nich Pustaka in a Box: Bridging the Digital Gaps zaprezentowały przedstawicielki bibliotek w Sarawak (największego stanu Malezji) Japri Bujang Masli i Musa Ayub Abd Rahman z Sarawak State Library oraz Johari Abdullah z University Malaysia Sarawak).

Na około 124 450 km² mieszka około 2 6 mln osób a gęstość zaludnienia wynosi około 21 na km². To prawdziwe wyzwanie dla bibliotek i prawidłowego funkcjonowania usług bibliotecznych nawet online, ponieważ luka cyfrowa w tym stanie istnieje nie tylko z powodów geograficznych, ale także ze względów ekonomicznych. System komputerowy dla bibliotek w Sarwark jest określany jako „Pustaka in a Box” i z powodzeniem stosowany w odległych obszarach tego stanu. Ekonomiczny, dostępny lokalnie za pomocą Wifi z powodzeniem zapewnia dostęp do zasobów informacyjnych. Jest bardzo skutecznym sposobem na wypełnienie luki cyfrowej.

Drugie zagadnienie Lending Art is Easy przedstawiła Heikki Lahnaoja z Pyhäjoki w Finlandii. Pyhäjoki Municipal Library zaczęła wypożyczać dzieła sztuki (głównie obrazy) od 2011 r. Udostępnianie tego typu zbiorów jest podobne do wypożyczania książek, czy też innych tradycyjnych zbiorów bibliotecznych. Obrazy wypożyczane są czasowo, nie mniej nie można dokonać rezerwacji. Udostępnianie obrazów cieszy się bardzo dużą popularnością wśród osób, które chcą zmieniać co pewien czas wystrój wnętrz, w których przebywają a wypożyczalnia artystyczna wzmacnia wizerunek biblioteki jako najważniejszego centrum kulturalnego w mieście.

nad. Marzena Przybysz