Aktualności

IFLAcamp #5 „Librarians on the Move”

Data dodania: 05.09.2017

IFLAcamp #5 „Librarians on the Move”

Od 2012 r. Kongres IFLA poprzedza dwudniowa konferencja dla młodych bibliotekarzy IFLAcamp organizowana przez grupę IFLA New Professional Special Interest Group. Właściwie to IFLAcamp powinniśmy nazwać “niekonferencją”, bo formuła spotkania jest przeciwieństwem tradycyjnego kongresu. Uczestnicy sami tworzą program, proponują tematy na sesje a potem uczestniczą w spotkaniach, które sami wybrali. Tak również odbyło się podczas tegorocznej edycji, która odbyła się 17-18 sierpnia 2017 r. pod hasłem “Librarians on the Move”.

Dzień 1

IFLAcamp#5 rozpoczęło się w czwartek, 17 sierpnia br., o godz. 9:00 w samym centrum Wrocławia na Rynku Głównym w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej. 17 bibliotekarzy z 11 krajów serdecznie powitali Andrzej Tyws, Dyrektor DBP, oraz Gloria Perez Salmeron, Prezydent-Elekt IFLA, i życzyli młodym bibliotekarzom owocnej pracy. Pierwszym punktem spotkania były warsztaty choreograficzne poprowadzone przez Annę Olkinuora z firmy UtoUto (Finlandia). Na co dzień wspólnie z Katią Shklyar organizują zajęcia ruchowe dla pracowników korporacji na całym świecie, ale to właśnie we Wrocławiu po raz pierwszy mogła pracować z bibliotekarzami.

Poprzez ruch twórczy uczestnicy poczuli jak swobodny taniec może pomóc w odprężeniu i rozwijaniu spontaniczności ekspresji ruchu i mimiki twarzy. Świadomość własnego ciała, kształtowana przez ćwiczenia ruchowe, była bardzo ważna w rozwoju kreatywności i niestandardowego myślenia. Uczestnicy po tej solidnej dawce emocji z ochotą uczestniczyli w kolejnych – już intelektualnych – częściach spotkania.

Popołudniowa sesja to czas przeznaczony na dyskusje o tematach zaproponowanych i wybranych przez uczestników podczas głosowania na platformie mentimeter.com. Uczestnicy podzielili się na dwie grupy, które rozmawiały o ważnych aspektach pracy każdego bibliotekarza:

  • BicyCool Library - możesz do nas dołączyć
  • Nigdy nie mam wystarczająco dużo czasu w pracy: jak to rozwiązać?
  • Czy zostaniemy specjalistami IT? Jak to zrobić?
  • Dzielić się kreatywnością w poważny sposób.

Do ostatniego panelu pracy w grupach dołączyła Loida Garcia-Febo, jedna z założycieli grupy NPSIG i nieoceniony mentor młodych bibliotekarzy.

Dzień 2

Wycieczka rowerowa po wrocławskich bibliotekach była kolejną częścią IFLAcamp#5, którą NPSIG zaplanowała na piątek, 18 sierpnia br. Dzięki uprzejmości dyrektorów i pracowników uczestnicy zwiedzili:

  • Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego
  • Filię nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu na dworcu PKP
  • Ossolineum (wystawę “200 lat Ossolineum 1817-2017)
  • Bibliotekę Politechniki Wrocławskiej (Bibliotekę Klasyczną oraz Centrum Nauki i Informacji Naukowo-Technicznej)

Zakończenie całodniowego zwiedzania była wizyta w pubie Forma Płynna, gdzie uczestnicy mogli odpocząć i wymienić się wrażeniami.

Flashmob, 19 sierpnia

W sobotę na wrocławskim rynku odbyła się niespodzianka, nie tylko dla bibliotekarzy - literacki flashmob. Ok. 40-50 uczestników Kongresu IFLA, którzy otrzymali dzień wcześniej informację o miejscu i godzinie spotkania czytali książki przed budynkiem Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej. Następnie zatańczyli krótki taniec i znieruchomieli. Happening bardzo zainteresował turystów, którzy chętnie się przyglądali artystom.

Relacja z wydarzenia produkcji Biblioteki Narodowej: https://www.youtube.com/watch?v=qEU_HuCXmx4

Zakończeniem IFLAcamp#5 były nieformalne spotkanie w ramach Happy hours, na które każdy zainteresowany mógł przyjść i poznać członków oraz sympatyków New Professional Special Interest Group.

nad. Magdalena Gomułka, New Professional Special Interest Group, Biblioteka Śląska