Polecamy
34,00 PLN 49,00 PLN

Suplement IV obejmuje wszystkich „pracowników książki” (od czasów najdaw­niejszych do... więcej >

Warsztaty „ABC Digitalizacji” II termin, 4 września 2014 r., Warszawa

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich we współpracy z Instytutem Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW zaprasza na warsztaty „ABC Digitalizacji”, które odbędą się 4 września 2014 roku w Warszawie. 

Celem warsztatów jest:

  • przekazanie w komunikatywny sposób podstawowej wiedzy na temat digitalizacji zbiorów bibliotecznych, organizacji procesu tworzenia kolekcji cyfrowych,
  • przygotowanie trenerów (tutorów), wspierających osoby zainteresowane digitalizacją kolekcji rodzinnych, prywatnych. 

Cyfrowy zapis kolekcji rodzinnych i prywatnych, tak istotny dla zachowania naszego dziedzictwa kulturowego, jest trudny do wyobrażenia bez udziału samych zainteresowanych. Rosnąca liczba osób jest zainteresowana digitalizacją swoich rodzinnych pamiątek i zbiorów prywatnych, ale barierą jest brak wiedzy i możliwości zwrócenia się o pomoc. Z uwagi na charakter zbiorów, a także względy praktyczne, pomoc ta powinna mieć charakter indywidualny, oparty o proste, funkcjonalne poradniki. Wiele materiałów jest już dostępnych w Internecie, wymagają one jednak redakcji i selekcji.

Warszaty przekażą praktyczną wiedzę na temat digitalizacji, omówią jej podstawowe standardy, formaty i programy, a także możliwości wykorzystania popularnego sprzętu (skanerów i aparatów fotograficznych) do celów cyfrowej konwersji dokumentów i fotografii.

Zajęcia bedą miały charakter laboratoryjny. Poprzedzi je wykład na temat organizacji prac digitalizacyjnych i specyfiki bibliotek cyfrowych. Zajęcia poprowadzi zespół doświadczonych praktyków i nauczycieli akademickich - Zdzisław Dobrowolski i Michał Krupa - posiadający wieloletnie przy tworzeniu Bibliologicznej Biblioteki Cyfrowej UW oraz Agnieszka Wróbel i Joanna Potęga, organizator pierwszej Polony, współrealizatorka projektu digitalizacyjnego Archiwum Muzyki Wiejskiej oraz współpracowniczka the Hungarian National Digital Archive and Film Institute (Węgry).

Koszt udziału w warsztatach: 180 zł + VAT (10% rabatu dla członków SBP). Cena obejmuje udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, serwisy kawowe, certyfikat.

Warsztaty odbędą się w siedzibie Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych, ul. Nowy Świat 69 w Warszawie.

 

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP