Polecamy
12,50 PLN

Od Redaktora Kwietniowy numer „Bibliotekarza” zawiera teksty nawiązujące do ważnych,... więcej >

Warsztaty Biblioplaner, 4-5 grudnia 2014 r., Gdańsk

Data dodania: 28.11.2014

Biblioplaner - weź udział w eksperymencie i zaplanuj bibliotekę marzeń.

Z czym kojarzy się biblioteka? To oczywiście miejsce, w którym znajduje się tysiące książek, które można wypożyczać do domu lub czytać na miejscu. O ile taka funkcja biblioteki może wydawać się wystarczająca (choć coraz rzadziej) dla dorosłego czytelnika, o tyle dla dzieci jest nie do przyjęcia.

Na szczęście takie biblioteki odchodzą do lamusa. Warsztaty, bale, konkursy i spotkania, zajęcia wakacyjne to niemal codzienność w bibliotekach dziecięcych, ale niestety wiedzą o tym tylko te osoby, które nas odwiedzają. A chcielibyśmy, żeby przychodziło do nas coraz więcej dzieci. Z drugiej strony nie zawsze wiemy, co najmłodsi chcieliby znaleźć w swojej bibliotece, oczywiście oprócz wspaniałych i interesujących książek. Dlatego postanowiliśmy zaprosić ich do eksperymentu i zbudować prototyp biblioteki marzeń.

Zapraszamy na bezpłatne, dwudniowe, eksperymentalne warsztaty „Biblioplaner – zaplanuj bibliotekę marzeń”, które odbędą się 4 i 5 grudnia, w godz. 16 – 20, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku, Targ Rakowy 5/6.

Metoda, na której opiera się eksperyment to design thinking i service design – projektowanie oparte o głębokie zrozumienie potrzeb użytkownika. Dzieci biorące udział w projekcie będą nie tylko wizjonerami i projektantami. Ich potrzeby i doświadczenia staną się inspiracją do działań całego zespołu, najmłodsi uczestnicy, na żywym organizmie będą testować wypracowane innowacyjne rozwiązania. Będziemy myśleć, rozmawiać, kleić, rysować, wycinać, malować, składać, drzeć, filmować, robić zdjęcia – czyli jednym słowem dobrze bawić się przy pracy.

Interdyscyplinarny zespół eksperymentatorów będzie się składał z 12 ochotników w wieku od 8 do 12 lat, 6 uczestników dorosłych i prowadzącego, którym Szymon Staniszkis – doświadczony eksperymentator z UseLab. Aby zostać dziecięcym eksperymentatorem nie trzeba chodzić do biblioteki! Chcemy, żeby zespół eksperymentatorów był bardzo różnorodny, dlatego 6 spośród młodych uczestników wręcz nie powinno korzystać z biblioteki publicznej.

Rejestracji uczestników dokonują opiekunowie, a formularz rejestracji dostępny jest na stronie biblioplaner.evenea.pl. Na zgłoszenia czekamy do 2 grudnia.

Efektem naszej wspólnej pracy będzie model 3 D biblioteki, plan najbardziej pożądanych usług oraz instrukcja, opisująca krok po kroku nasze działania. Rozwiązania, które wypracujemy staną się również inspiracją dla innych i znajdą zastosowanie podczas projektowania Pomorskiego Centrum Czytelnictwa Dziecięcego – projektu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Zapraszamy do udziału w eksperymencie!

Warsztaty „Biblioplaner – zaplanuj bibliotekę marzeń” wygrały II Edycję „Strefy Eksperymentu” – projektu realizowanego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek finansowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Kontakt:
Natalia Gromow
Rzecznik prasowy
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku
natalia_gromow@wbpg.org.pl
508 327 320

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP