Polecamy
25,00 PLN

W kolejnym piętnastym tomiku serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”,... więcej >

Warsztaty „Teatralne spotkania z książką”, 6 lutego 2015 r. w Warszawie

Data dodania: 02.12.2014

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich uruchamia, we współpracy z Teatrem Królewskiego Pałacu w Wilanowie, cykl warsztatów dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi pt.: „Teatralne spotkania z książką”.  Pierwsze spotkanie odbędzie się w dn. 6 lutego 2015 r. w godz. 10-15 , w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Praga - Południe m.st. Warszawy przy ul. Meissnera 5, w godzinach od 10.00 do 15.00.

Celem warsztatów jest opanowanie interaktywnych metod pracy scenicznej umożliwiających w sposób niekonwencjonalny promowanie czytelnictwa i pozyskiwanie nowych czytelników bibliotek. Biblioteka staje się dawnym Salonem Zabaw ze Sztuką, gdzie spotykają się artyści, pisarze, muzycy i czytelnicy. Przestrzeń wypełniona książkami, nawiązuje do dawnych Salonów Sztuki gdzie nie tylko rozmawiano o literaturze, ale również realizowano małe formy teatralne.
Zaproponowane podczas szkolenia metody pracy pozwalają uatrakcyjnić wizyty w bibliotece najmłodszych czytelników. Sama Biblioteka będzie kojarzona z miejscem magicznym, w którym dzieci potrafią tworzyć swój własny teatr.

Uczestnicy szkolenia poznają:

  • atrakcyjne metody animacji tekstów literackich na przykładzie wybranych utworów. Książka jest punktem wyjścia do realizacji spektaklu teatralnego. Mała forma teatralna odgrywana wg. zasady „teatr w teatrze” łączy  przenikanie planu żywego (aktorskiego) z animacją lalek (marionetki płaskie),
  • metody łączenia różnych technik plastycznych w tworzeniu „mini scenografii” w tym teatr cieni, teatr prostych marionetek wycinanych z papieru, teatru pacynek (lalki rękawiczkowe), proste kukiełki (lalki na patyku),
  • znaczenie tła muzycznego w pogłębianiu percepcji tekstu literackiego, na przykładzie muzyki Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”; uczestnicy nabędą umiejętność czytania tekstów z wykorzystaniem podkładu muzycznego w postaci efektów dźwiękowych naturalnych (plusk wody, szum wiatru, dzwonki, śpiew ptaków),  
  • sposoby skutecznego pobudzania dzieci do własnej kreatywności, aby „zwykłe” czytanie książek stało się zalążkiem do tworzenia etiud teatralnych,
  • proste ćwiczenia dykcyjne, które ułatwiają najmłodszym naukę czytania,
  • elementy ruchowe, nawiązujące do tematyki książki, które umożliwiają rozluźnić i zdyscyplinować grupę dzieci.

Niewątpliwą zaletą warsztatów jest możliwość sprawdzenia i oceny w praktyce, jak obudzić w dzieciach ciekawość literatury, w jaki sposób małe formy teatralne uczą młodych czytelników kreatywności, wyrażania emocji poprzez zabawę. W pierwszej części warsztatów przewidziany jest bowiem udział grupy dzieci, dla których przygotowany został spektakl, na podstawie książki E.T.A Hoffmanna „Dziadek do orzechów”. Prowadzący warsztaty pokażą, w jaki sposób ich włączyć dzieci do zajęć i spędzać z nimi wspólnie czas blisko książek.

Warsztaty poprowadzą:
Alina Więckiewicz – aktorka Teatru Królewskiego Pałacu w Wilanowie, wiceprezes Stowarzyszenia Twórczego Scena Królewska, od wielu lat współpracująca z redakcją programów dla dzieci i młodzieży TVP (prowadziła m.in. programy „Mama i ja”, „Domowe przedszkole”, „Tik-Tak”), obecnie prowadzi zajęcia teatralne dla dzieci na Zamku Królewskim, lektor książek dla osób niewidomych i słabo widzących.  
Ani Polarusz (ani-rusz): reżyser, scenograf, aktorka

Koszt udziału w warsztatach: 190 zł + VAT (10% rabatu dla członków SBP).
Cena obejmuje udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, serwisy kawowe, możliwość osobistych konsultacji z prowadzącymi.

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP