Polecamy
Hanna Łaskarzewska 25,00 PLN 35,00 PLN

Celem publikacji jest przedstawienie czołowych postaci, które tworzyły organizację bibliotekarską u... więcej >

Warsztaty „Digitalizacja piśmiennictwa dla początkujących”, Warszawa, 27 marca 2015

Data dodania: 04.02.2015

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza na warsztaty poświęcone digitalizacji, które odbędą się 27 marca 2015 roku w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Gocławskiej 4 w Warszawie.

Celem szkolenia jest wprowadzenie bibliotekarzy w świat cyfrowych obrazów i elektronicznych dokumentów. Żeby przystąpić do digitalizowania czegokolwiek, należy dysponować pewną minimalną bazą teoretyczną, którą to szkolenie ma w założeniu u uczestników wykreować. 
 
Dzięki warsztatom uczestnicy dowiedzą się krok po kroku co trzeba zrobić, żeby dowolny dokument piśmienniczy zamienić w przyzwoitej jakości dokument elektroniczny. Omówione zostaną wszystkie istotne aspekty tworzenia i przechowywania obrazów cyfrowych. A wszystko to przy wykorzystaniu sprzętu z niskiej lub średniej półki cenowej oraz oprogramowania, które jest stosunkowo niedrogie lub wręcz darmowe.
 
 Warsztaty podzielone zostaną na 4 bloki: 
  • zagadnienia podstawowe
  • urządzenia służące do uwieczniania obrazu
  • praktyczne aspekty digitalizacji
  • obróbka przykładowych cyfrowych obrazów w programie graficznym, a następnie utworzenie na ich podstawie dokumentów elektronicznych.

Ideą przyświecającą szkoleniu jest przygotowanie uczestników do rozpoczęcia przygody z digitalizacją. Po ukończeniu szkolenia, jego uczestnicy po wzięciu w rękę dowolnego dokumentu powinni wiedzieć, jakie zastosować parametry, formaty zapisu oraz ile miejsca na nośnikach zajmą uzyskane skany. Kolejnym, równie istotnym celem jest odhermetyzowanie zagadnień związanych z grafiką cyfrową i udowodnienie, że obróbka takiej grafiki nie jest trudna. 

Warsztaty poprowadzi Aleksander Trembowiecki absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie studiował bibliotekoznawstwo w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych. Od 1998 r. pracuje w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej im. Joachima Lelewela, zajmując się m.in. digitalizacją i webmasteringiem. Humanista z zacięciem informatycznym, którego pasja zaowocowała licznymi publikacjami (m.in. „Digitalizacja zbiorów bibliotecznych: teoria i praktyka", praca zbiorowa „Cyfrowy świat dokumentu", a także kilkanaście artykułów w„Poradniku Bibliotekarza") oraz seminariami i warsztatami z dziedziny digitalizacji.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Gocławskiej 4 w Warszawie. w godzinach 10-15.
 
Koszt udziału w warsztatach: 190 zł + VAT (10% rabatu dla członków SBP). Cena obejmuje udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, serwisy kawowe, certyfikat, możliwość osobistych konsultacji z prowadzącym, aktualne czasopismo SBP.
 
UWAGA! Rezygnacja z uczestnictwa w warsztatach będzie honorowana tylko do 24 marca 2015 r.
 
PROMOCJA 
Podczas warsztatów książką „Digitalizacja dla początkujących” autorstwa A. Trembowieckiego do nabycia 20% taniej!
 
Kontakt: 
Małgorzata Dargiel-Kowalska, tel. 22 608 28 27, biuro@sbp.pl

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP