Polecamy
45,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

X Forum Młodych Bibliotekarzy „Zakochaj się w bibliotece”, 17-18 września 2015 r., Warszawa

Data dodania: 20.05.2015

Zapraszamy na X Jubileuszowe Forum Młodych Bibliotekarzy, które odbędzie się w dniach 17-18 września 2015 r. w Warszawie pod hasłem „Zakochaj się w bibliotece”.

Bibliotek do zakochania się będzie kilka - sesje X FMB odbędą się w Bibliotece Narodowej, Centralnej Bibliotece Wojskowej, Bibliotece Głównej Politechniki Warszawskiej oraz Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w Forum!

Oprócz wieczornej atrakcji 1. dnia Forum, wliczonej w cenę uczestnictwa, proponujemy, za dodatkową opłatą, wspólne zwiedzanie wystawy Pompeje na Stadionie Narodowym w piątek, 18 września o godz. 17.00. Zainteresowanych prosimy o zaznaczenie odpowiedniej opcji cenowej w formularzy zgłoszeniowym.

 Więcej szczegółowych informacji na stronie X Forum Młodych Bibliotekarzy

 

Rejestracja na warsztaty:

UWAGA: Rejestracja na poszczególne warsztaty oraz atrakcje dodatkowe odbywa się poprzez dodatkowe formularze! Ilość miejsc ograniczona!

Udział w wycieczce, warsztatach oraz konferencji towarzyszącej NIE WYMAGA DODATKOWYCH OPŁAT! Części formularza dotyczące faktury i opłat prosimy POMINĄĆ!

Aktywacji można dokonać również po zalogowaniu na koncie użytkownika w sbp.pl

  • Niezapomniana wycieczka szlakiem najważniejszych atrakcji turystycznych Warszawy, autobusem double deck - 17 września 2015 r. , godz. 21.00
  • REJESTRACJA ZAKOŃCZONA Warsztat 1: Najwyższe wieże i dzikie bestie czyli o tym, że flash mob jest idealnym narzędziem promocji literatury i biblioteki - 17 września 2015 r. , godz. 16.00-18.00, BUW
  • REJESTRACJA ZAKOŃCZONA Warsztat 2: Coś z niczego - czyli jak przeprowadzić ciekawe warsztaty korzystając z tego, co mamy wokół siebie - 18 września 2015 r. , godz. 9.00-11.15, BN

ORAZ DO WYBORU:

  • REJESTRACJA ZAKOŃCZONA Warsztat 3.1: Bibliofil(m),czyli jak wykorzystać ruchome obrazy w bibliotece - 18 września 2015 r. , godz. 11.30-13.30, BN
  • REJESTRACJA ZAKOŃCZONA Warsztat 3.2: Książka receptą na szczęście - bajkoterapia jako warsztat pracy bibliotekarza-pedagoga - 18 września 2015 r. , godz. 11.30-13.30, BN
  • REJESTRACJA ZAKOŃCZONA Warsztat 3.3: Bez(s)cenna biblioteka czyli improwizacja w praktyce - 18 września 2015 r. , godz. 11.30-13.30, BN
  • REJESTRACJA ZAKOŃCZONA Konferencja towarzysząca 3.4: Zintegrowana Platforma Polskich Czasopism Naukowych Merkuriusz - 18 września 2015 r. , godz. 12.00-16.00, BG PW

 

Abstrakty Warsztatów oraz Konferencji Towarzyszącej Merkuriusz

1. Najwyższe wieże i dzikie bestie czyli o tym, że flash mob jest idealnym narzędziem promocji literatury i biblioteki.

Prowadzące: Martyna Czekała i Aleksandra Wieczorek, Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana

Pawła II w Opolu

Media biją na alarm, że ludzie nie chodzą do bibliotek – niech więc biblioteki wyjdą do ludzi! Świetną ku temu okazją są flash moby – akcje polegające na gromadzeniu się w umówionym miejscu sztucznego tłumu i przeprowadzeniu krótkotrwałego zdarzenia mającego zaskoczyć przypadkowych świadków. To idealne narzędzie promocji literatury, a także samej biblioteki. Okazuje się, że, by ożywić lokalną społeczność, nie trzeba wiele. Wystarczy książka, kilka osób, dobry pomysł i „wyjście w miasto”. Fundusze? Minimalne! Ograniczają się do wydruku materiałów promocyjnych. Flash mob jest zatem idealną formą promocji biblioteki i czytelnictwa, a co najważniejsze, koszty, jakie za sobą niesie są niewspółmierne do osiąganych efektów.

Podczas warsztatu zaprezentowane zostaną doświadczenia prowadzących w dziedzinie flash mobu. Pokazane zostaną też świetne flash moby z różnych miast. Następnie zaprosimy bibliotekarzy do pracy w grupach. Dzięki burzy mózgów postaramy się opracować własne działania. Wspólnie omówimy mocne i słabe strony naszych flash mobów. Warsztaty zakończymy opracowaniem wspólnego flash mobu, który przeprowadzimy w okolicach BUW-u.

2. Coś z niczego – czyli jak przeprowadzić ciekawe warsztaty korzystając z tego, co mamy wokół siebie.

Prowadzące: Oliwia Dąbrowska, Angelina Wójtowicz, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Warsztaty pokażą, jak w prosty sposób rozbudzić kreatywność, zarówno swoją, jak i uczestników prowadzonych przez nas zajęć. Pokażemy, jak wykorzystać otaczające nas przedmioty do ciekawych zabaw, jak wplatać do warsztatów wiele elementów, które na pierwszy rzut oka wcale nie kojarzą się z biblioteką. Warsztaty oprą się przede wszystkim na wykorzystaniu zabaw, które zaangażują wszystkie inteligencje dziecka (wg podziału Howarda Gardnera). Wykorzystamy także elementy prostego śpiewu oraz rytmu, korzystając z metodyki kształcenia muzycznego wg Carla Orffa. W warsztatach wystąpi książka obrazkowa, pojawi się na chwilę gra w różnych odsłonach. Oprócz melodii i rytmu będzie też całkiem sporo ruchu, ale najważniejsza jest nasza wyobraźnia i to jej przede wszystkim nie powinno zabraknąć!

3.1. Bibliofil(m), czyli jak wykorzystać ruchome obrazy w bibliotece.

Prowadząca: Magdalena Nowińska, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku 

Uczestnicy warsztatu dowiedzą się o możliwościach zastosowania filmów w animacji społecznokulturalnej czytelników, Bibliotekarze w nowoczesnych bibliotekach mają świadomość, że poprzez urozmaicanie zakresu oferty kulturalnej, zwiększają szansę na poszerzenie grona odbiorców, tym samym na wzrost liczby czytelników. Ten warsztat może okazać się bodźcem do działania na nowej, atrakcyjnej i wcale nie takiej trudnej płaszczyźnie, jaką jest film.

Warsztat będzie zawierał elementy lekcji edukacji filmowej, zarówno w praktyce, jak i teorii oraz sposobu funkcjonowania Dyskusyjnego Klubu Filmowego w bibliotece. 

3.2. Książka receptą na szczęście - bajkoterapia jako warsztat pracy bibliotekarza-pedagoga.

Prowadząca: Paulina Knapik, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Podczas warsztatu zaprezentowane zostaną dobre praktyki wykorzystywane w pracy bibliotekarza-pedagoga, dzięki którym najmłodsi czytelnicy bibliotek poznają placówkę, są zachęcani do jej odwiedzania, poznają ciekawe opowieści.

Jedną z dobrych praktyk jest coraz popularniejsza biblioterapia, w skład której wchodzi bajko terapia. Uczestnicy warsztatu poznają podstawowe zagadnienia dotyczące biblioterapii i bajko terapii, poznają warsztat pracy biblioterapeuty, dowiedzą się, jak, poprzez dobór odpowiednich tekstów, mogą oddziaływać na dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zapoznają się ze schematem warsztatów bajko terapeutycznych, poznają schemat tworzenia bajek, poznają również wartościową literaturę, którą można wykorzystać podczas zajęć, ponieważ, czytając określone historie, możemy pomóc dzieciom w wielu trudnych dla nich sytuacjach emocjonalnych. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na zawartość merytoryczną książki, ponieważ częstym problemem są przychylne komentarze i recenzje na okładce, które nie mają odzwierciedlenia w jej zawartości. Kolejnym etapem warsztatu będzie przedstawienie utworów literackich za pomocą różnych metod zachęcających do aktywnego udziału w spotkaniu.

W kolejnej części warsztatu uczestnicy wezmą udział w zajęciach z elementami arteterapii, podczas których będą tworzyli ciekawe i inspirujące prace manualno-plastyczne związane z tematem spotkania. Zajęcia urozmaicą elementy muzykoterapii oraz zabawy ruchowe i integracyjne. 

3.3. Bez(s)cenna biblioteka, czyli improwizacja w praktyce.

Prowadząca: Aleksandra Wieczorek, Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

Improwizacja, w skrócie impro, to forma teatralna, która pojawiła się w angielskim i amerykańskim teatrze w latach 60. XX wieku. Obecnie jest popularna na całym świecie. Opiera się na metodach pracy stworzonych przez Violę Spolin (szkoła amerykańska) i Keitha Johnstone’a (szkoła angielska).

Bez(s)cenna biblioteka to warsztat dla wszystkich, którzy myślą, że bez dobrego planu nic nie jest możliwe. Improwizacja i biblioteka mają wbrew pozorom wiele wspólnego. Każda pasja przeniesiona na grunt zawodowy przynosi niezliczone korzyści. Jak łączyć pasję i zawód? Czy to da się zrobić?

Prowadząca warsztaty opowie o tym, jak improwizacja teatralna wpłynęła na jej zawód, doradzi uczestnikom, jak sprawić, by ich zainteresowania mogły znaleźć zastosowanie w bibliotece, przedstawi krótką historię improwizacji i zaprosi do udziału w praktycznych ćwiczeniach, które zapoznają uczestników z podstawowymi zasadami improwizacji – rozgrzewkami, ćwiczeniami i grami improwizowanymi. Uczestnicy obudzą swoją spontaniczność, przekonają się, że warto akceptować to, co im się przytrafia, nauczą się pracy w zespole i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, przekonają się, że nie muszą być zawsze gotowi na wszystko, uwolnią się z więzienia rutyn i zahamowań, a przede wszystkim otworzą się na świat bardziej niż książka w formacie A2. Warsztaty dostarczą nie tylko świeżych pomysłów, które będą mogły zostać wykorzystane w bibliotece, lecz odmienią także spojrzenie niejednego bibliotekarza na siebie i swoją pracę.

UWAGA: Na warsztat należy przyjść w wygodnym obuwiu i niekrępującym ruchów ubraniu.

KONFERENCJA TOWARZYSZĄCA

 3.4. – Merkuriusz

Prowadzący: pracownicy Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej

Konferencja poświęcona będzie tworzonej przez Bibliotekę Narodową oraz Politechnikę Warszawską, Zintegrowanej Platformie Polskich Czasopism Naukowych „Merkuriusz”. 

Baza udostępniać będzie, za pośrednictwem Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji naukowych ACADEMICA, zdygitalizowane wersje artykułów pochodzących z czasopism naukowych, umieszczonych na punktowanej liście Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Platforma służyć ma jak najszerszemu gronu użytkowników, zarówno ze środowiska naukowego, akademickiego, jak i biznesowego. 

Konferencja ma na celu przedstawienie prac związanych z tworzeniem platformy Merkuriusz, a przede wszystkim prezentacji jej funkcjonalności.

Platforma powstaje dzięki finansowaniu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 

 

Dla uczestników X Forum Młodych Bibliotekarzy przygotowaliśmy atrakcje dodatkowe:

Uroczysta kolacja w Ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej – 17 września 2015 r. o godz. 18.00 (koszt w cenie uczestnictwa!:)

Informacje praktyczne:
Kiedy: 17. września 2015 r.
Godzina zbiórki: 18.00
Zakończenie: ok. 20.30
Miejsce zbiórki: przed budynkiem BUW
Koszt w cenie uczestnictwa w XFMB!:)
Zapisy: podczas rejestracji uczestników X FMB (pierwszego dnia konferencji)

Niezapomniana wycieczka szlakiem najważniejszych atrakcji turystycznych Warszawy, autobusem double deck – 17 września 2015 r. o godz. 21.00 (koszt w cenie uczestnictwa!:)
Podróżując w ciągu około dwóch godzin naszym piętrowym autobusem będzie można zobaczyć wiele pięknych i interesujących miejsc Warszawy, takich jak: ciekawe dzielnice, pałace i kościoły, pomniki i muzea, parki i zabytkowe cmentarze, a także najpiękniejsze zabytki naszego miasta.
Informacje praktyczne:
Kiedy: 17. września 2015 r.
Godzina zbiórki: 21.00
Zakończenie: ok. 23.00
Miejsce zbiórki: przed budynkiem BUW
Koszt w cenie uczestnictwa w X FMB!:)
Zapisy: przesłanie formularza zgłoszeniowego „Wycieczka po Warszawie”

Wirtualna wystawa z Neapolu - Pompeje. Życie w cieniu wulkanu. Warszawa, Stadion Narodowy – 18 września 2015 r. w godz. 17.00-19.00 (opłata dodatkowa - prosimy o zaznaczenie odpowiedniej opcji cenowej w formularzy zgłoszeniowym).

Ponad 2000 metrów kwadratowych, 24 sale, 70 instalacji multimedialnych.
Totalnie innowacyjna, oparta na najnowszych technologiach wizualnych i sensorycznych. Niezwykła rekonstrukcja antycznych Pompejów sprzed wybuchu Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. Fascynująca historia z pogranicza archeologii i architektury przełożona na język oprogramowania i trójwymiarowej grafiki komputerowej. Erupcja wulkanu w 4D. Historia z wnętrza krateru opowiedziana głosem Piotra Fronczewskiego.

Informacje praktyczne:
Kiedy: 18. września 2015 r.
Godzina zbiórki: 17.00
Zakończenie: ok. 19.00
Miejsce zbiórki: Warszawa, Stadion Narodowy, wejście główne
Koszt uczestnictwa: 30 zł (bilet + przewodnik)

UWAGA: W formularzu zgłoszeniowym udziału w X FMB trzeba zaznaczyć odpowiednią kwotę odpłatności: ” + udział w zwiedzaniu wystawy POMPEJE)”!

 

 

Organizatorzy:

                   

 

Patronat honorowy:

 

 

Partnerzy i Sponsorzy:

                                                                       

  

Patroni medialni:

               

                                

 

 

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP