Polecamy
14,50 PLN

Koronawirus opanował cały świat. Również Polska się z nim zmaga. Czy koronawirus może być... więcej >

Warsztaty „Wikipedia dla bibliotekarzy”, 20 września 2016 r., Warszawa

Data dodania: 16.09.2016

Zarząd Oddziału Warszawskiego oraz Zarząd Okręgu Mazowieckiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wraz ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska zapraszają na bezpłatny warsztat pt. „Wikipedia dla bibliotekarzy”, który odbędzie się 20 września 2016 r., godz. 10.00-14.00 w Bibliotece Głównej Wojskowej Akademii Technicznej Warszawa, ul. Kaliskiego 19.

Celem warsztatu jest przekazanie niezbędnego minimum wiedzy na temat wikimediów (ze szczególnym uwzględnieniem Wikipedii, Wikimedia Commons i Wikiźródeł) oraz nabycie umiejętności tworzenia i edytowania haseł. W trakcie warsztatów każdy z uczestników przećwiczy wprowadzanie artykułów z zakresu bibliotekarstwa Wikipedii, tak, by po warsztatach móc tworzyć proste hasła z leadem, linkami wewnętrznymi, podziałem na sekcje, grafikami i przypisami oraz potrafić samodzielnie znaleźć pomoc w przypadku trudności. 

Na warsztacie przedstawione zostaną następujące zagadnienia:

  • Czym Wikipedia jest, a czym nie jest
  • Weryfikowalność artykułów
  • Encyklopedyczność artykułów
  • Prawo autorskie w Wikipedii - Copyleft, Licencje Creative Commons
  • Modyfikowanie stron Wikipedii
  • Społeczność wikipedystów
  • Edytor wizualny

Warsztat jest również okazją do zbudowania społeczności aktywnych wikipedystek i wikipedystów, którzy w sposób ciągły i systematyczny będą poprawiać, uzupełniać i dodawać biogramy oraz hasła związane z najważniejszymi wydarzeniami, postaciami i tematami związanymi z polskim bibliotekarstwem. Jest to pierwszy etap akcji 100 haseł na stulecie SBP, zaplanowanej na rok 2017, kiedy to Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich obchodzić będzie 100-lecie swojej działalności.

Warsztat poprowadzą doświadczeni Wikipedyści i mistrzowie szkolenia nowicjuszy Krzysztof Machocki oraz Tadeusz Rudzki ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zapisy: prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego wraz z załączoną ankietą oraz przesłanie na adres: b.chlebickaabramowicz@gmail.com w terminie do 19 września br.

Liczba miejsc ograniczona.

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP