Polecamy
Jacek Wojciechowski 40,00 PLN 59,00 PLN

Niniejsza monografia przedstawia aktualny stan wiedzy o bibliotekarstwie – z próbą zarysowania... więcej >

IV Seminarium Biblioteka Nowa „Otwarta, demokratyczna przestrzeń usługowa - czyli o architekturze Bibliotek”, 29 listopada 2016 r., Warszawa

Data dodania: 20.10.2016

Nowoczesna biblioteka publiczna to zaangażowani bibliotekarze. To interesujące, różnorodne zbiory, to dostęp do informacji, ale równie żmiejsce – przestrzeń dostosowana do potrzeb użytkowników, przestrzeń przyjazna, komfortowa, taka, której nie chce się opuszczać i do której chce się wracać.

I tak jak przenikają się potrzeby, na które biblioteka powinna odpowiadać, tak też powinny przenikać się biblioteczne przestrzenie. Rozpoczynając cykl seminariów Biblioteka Nowa w 2015 roku,JensThorhaugemówił o tym, że biblioteka, to instytucja płynna, czyli elastyczna i to w różnych wymiarach. Powinna zmieniać się w ciągu dnia, w zależności od tego, kto w danym momencie ją odwiedza, jak i w dłuższej perspektywie, zgodnie ze zmieniającą się lokalną społecznością.

Podczas czwartego seminarium Biblioteka Nowa postaramy się odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jak powinna wyglądać nowoczesna biblioteka publiczna?
  • Jak zaprojektować budynek biblioteczny, by był trwały i przyjazny środowisku?
  • Jakie założenia architektoniczne powinna spełniać biblioteka, aby była postrzegana jako miejsce informacji, zdobywania wiedzy, integracji społecznej?
  • W jaki sposób architektura może wzmocnić rolę bibliotek jako centrów komunikacji, inspiracji i spotkań?
  • Jak włączać użytkowników w planowanie nowej infrastruktury?

Seminarium skierowane jest dla bibliotekarzy ze wszystkich bibliotek publicznych, szczególnie do tych, którzy planują budowę, remont czy modernizację istniejącego budynku bibliotecznego.

Prelegenci

  • Patricia Albanese – zajmujesię przede wszystkim innowacyjnym zarządzaniem i nowymi technologiami w kontekście nowoczesnych bibliotek. Pracowała jako dyrektorka biblioteki, wykładowczyni akademicka i konsultantka. Jest współzałożycielką Global Library Consulting. Obecnie zajmuję się usługami i wzornictwembibliotek przyjaznych środowisku. Swoją pasję realizuje też w życiu prywatnym, właśnie skończyła budowę domu opartego na energii słonecznej i geotermalnej.
  • Peter Genovese – współzałożyciel Global Library Consulting, zajmuje się innowacją strategiczną. Z bibliotekarstwem związany jako teoretyk – wykładowca akademicki, ale również jako praktyk. Kierował kilkoma bibliotekami, w tym jedną całkowicie zasilaną energią słoneczną. Jako konsultant pracował w Stanach Zjednoczonych, Salwadorze, Pakistanie, Libanie, Trynidadzie i Tabago i Rosji. W wolnym czasie poświęca się pisaniu, muzyceoraz projektom na rzecz rdzennych Amerykanów.
  • Regina Anhut-Frahm– studiowała w Hamburgu germanistykę, psychologię i bibliotekoznawstwo. Od 1986 roku jest bibliotekarką Goethe-Institut, pracowała m.in. w Argentynie, Hongkongu, Danii i na Ukrainie. Od 2013 roku kieruje działem „Informacja i biblioteka” Goethe-Institutw Warszawie.
  • Elke Brünle – bibliotekarka i bibliolożka, w latach 1987-1991 pracowała w dziale organizacji imprez i promocji biblioteki w Reutlingen, 1991-2008 w kierowała mediateką Biblioteki Miejskiej w Stuttgarcie, 2008-2011 była członkinią czteroosobowego zespołu do spraw budowy nowej siedziby biblioteki, zajmując się głównie jej promocją, 2011-2013 odpowiadała za 17 filii biblioteki w Stuttgarcie, bibliotekę mobilną z dwoma bibliobusami i 4 oddziały biblioteczne w szpitalach. Od 2013 roku kieruje biblioteką główną i jest zastępcą dyrektora Biblioteki Miejskiej w Stuttgarcie. W swojej prezentacji przedstawi koncepcję architektoniczną otwartej w 2011 roku biblioteki głównej w Stuttgarcie, koncepcję jej wystroju a także wykorzystane w niej innowacyjne rozwiązania techniczne.
  • Krystyna Laskowicz – absolwentkafilologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.Z bibliotekarstwem związana od 1980 r. najpierw jako instruktor w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku, od 1991 r. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi. W międzyczasie redaktorka w gdańskim wydawnictwie Graf .

Kontakt:
Małgorzata Szmigielska, m.szmigielska@instytutksiazki.pl
tel: 518 679 338

Zgłoszenia na formularzu dostępnym na stronie Instytutu Książki należy wysłać do 18 listopada 2016 r. na adres: m.szmigielska@instytutksiazki.pl. W temacie maila prosimy wpisać: Biblioteka Nowa IV – zgłoszenie.

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP