Polecamy
Jacek Wojciechowski 40,00 PLN 59,00 PLN

Niniejsza monografia przedstawia aktualny stan wiedzy o bibliotekarstwie – z próbą zarysowania... więcej >

Konferencja „Zbiory XIX-wieczne. Organizacja, terminologia, metodyka badań, konserwacja”, 29-30 listopada 2017 r., Warszawa

Data dodania: 16.03.2017

Pierwsza konferencja z planowanego cyklu: Hinc omnia. Zbiory historyczne, artystyczne i specjalne w bibliotekach oraz innych instytucjach kultury.

W 2017 roku Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie obchodzi dwusetną rocznicę swojego istnienia. W ciągu dwóch wieków zgromadziła ona wielomilionowe zbiory, wśród których znalazły się także wyjątkowe kolekcje historyczne, artystyczne i specjalne, często o charakterze muzealnym, niekiedy unikatowe. Tego typu zbiory sprawiają często problemy organizacyjne i konserwatorskie, wymagają bowiem specjalnego traktowania, ochrony i udostępniania, a także metodyki badań i opracowania w połączeniu z rozwiązywaniem problemów terminologicznych.

Mając świadomość jak ważna jest wymiana doświadczeń i możliwość dyskusji na te tematy chcemy zainicjować stałą konferencję naukową pod wspólnym tytułem Zbiory historyczne, artystyczne i specjalne w bibliotekach, organizowaną przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie co dwa lata. Każda konferencja będzie miała sprofilowany podtytuł określający główną tematykę, w tym przypadku – Zbiory XIX-wieczne. Organizacja, terminologia, metodyka badań, konserwacja. Temat ten został wybrany nieprzypadkowo, gdyż Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie już w 1999 r. - jako pierwsza zdecydowała się na wydzielenie druków (książek i periodyków) dziewiętnastowiecznych z głównego zasobu.

konferencje.buw.uw.edu.pl/xixw/

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP