Polecamy
21,00 PLN 45,00 PLN

Autorom zebranych w tomie tekstów przyświecał cel przypomnienia wartości, znaczenia i roli... więcej >

Warsztaty "RDA – nowy standard katalogowania w centralnym katalogu polskich bibliotek naukowych NUKAT", 5 kwietnia 2018 r., Warszawa

Data dodania: 12.02.2018

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Centrum NUKAT Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie zapraszają na warsztaty "RDA - nowy standard kalatogowania w centralnym katalogu polskich bibliotek naukowych NUKAT", które odbędą się 5 kwietnia 2018r. w Centrum NUKAT BUW, ul. Dobra 56/66 w Warszawie.

[Aktualizacja: 01.03.2018 r.Brak wolnych miejsc.

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich bibliotekarzy z bibliotek nie-nukatowych, jednak dla lepszego ich wykorzystania wskazana jest przynajmniej roczna praktyka katalogerska.

Uczestnicy szkolenia:

  • poznają szczegóły standardu RDA i to co go odróżnia od standardów używanych dotychczas,
  • prześledzą zmiany w polach formatu MARC21
  • będą mogli poćwiczyć swoje umiejętności katalogerskie w autentycznej bazie testowej katalogu centralnego NUKAT.

***

Od początku 2018 roku biblioteki współtworzące katalog centralny NUKAT pracują według nowego formatu MARC21 rekordu bibliograficznego dla książki (wyd. NUKAT/SBP, Warszawa 2017), który uwzględnia liczne elementy standardu katalogowania RDA (Resource Description and Access). Standard ten, rozwijany początkowo w angloamerykańskim środowisku bibliotekarskim jako następca Anglo-American Cataloging Rules 2, od kilku lat poddawany jest procesowi internacjonalizacji, w celu dostosowania go do funkcjonowania w innych kręgach kulturowych i językowych.

Szczególnie dużym zainteresowaniem standard ten cieszy się wśród bibliotek europejskich, które wiążą z nim nadzieję na przystosowanie katalogów bibliotecznych do ich lepszego zaistnienia i wykorzystania w sieci zdominowanej przez nowoczesne systemy bazodanowe.

Z punktu widzenia użytkowników naszych bibliotek RDA poprawia funkcjonalność i efektywność narzędzi dostępu do informacji bibliograficznej i pełnych tekstów

 

Centrum NUKAT BUW

Warsztaty poprowadzą pracownicy Centrum NUKAT Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie: Leszek Śnieżko, Magdalena Rowińska i Iwona Leonowicz

Koszt udziału w szkoleniu wynosi 220 zł + VAT (10% rabatu dla członków SBP) - cena obejmuje materiały szkoleniowe, certyfikat, serwis kawowy.

 

*W przypadku braku miejsc prosimy sprawdzić drugi termin: 6 kwietnia 2018 r.

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP