Polecamy
35,00 PLN

„Praca pt. Język Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej: od analizy dokumentu do opisu... więcej >

Warsztaty pt. "Niekonwencjonalne metody wspierania czytelnictwa w bibliotekach dla dzieci i młodzieży", 18-20 maja 2009 w Warszawie

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Goethe-Institut w Warszawie, we współpracy z Multimedialną Biblioteką dla Dzieci i Młodzieży „Nautilus”, organizują już po raz drugi międzynarodowe warsztaty pt. Niekonwencjonalne metody wspierania czytelnictwa w bibliotekach dla dzieci i młodzieży.


Warsztaty, pomyślane w formie praktycznych zajęć dla trzech dwudziestoosobowych grup uczestników (każda grupa ma zajęcia jednego dnia) odbywać się będą w dniach 18-19-20 maja br., w nowoczesnej bibliotece dla dzieci i młodzieży „Nautilus”, która mieści się w warszawskiej dzielnicy Białołęka, ul. Pancera 18, tel. 022-614-60-80.


W trakcie zajęć prowadzonych przez Claudię Rouvel z Berlińskiego Centrum Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej LesArt, uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z kreatywnymi formami pracy z książką (w tym również obrazkową) oraz przetestowania ich w praktyce, na przykładzie wybranych pozycji literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Warsztaty służą nabyciu przez bibliotekarzy pracujących z dziećmi i młodzieżą umiejętności posługiwania się niekonwencjonalnymi metodami rozwoju czytelnictwa. Umożliwią uczestnikom uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania:

 

  •    W jaki sposób biblioteki mogą pozyskiwać przyszłych czytelników?
  •    Jak umożliwić dzieciom odkrywanie wszystkimi zmysłami świata mediów?
  •    Jak otworzyć przed młodymi czytelnikami możliwości kryjące się w książkach?
  •    Jak zachęcić młodzież do rozwoju własnej kreatywności?
  •    Jak poprzez książkę nabywać umiejętności komunikowania się?

 

W trakcie warsztatów uczestnicy posługiwać się będą książkami z literatury niemieckiej (przetłumaczonymi na język polski), które szczególnie nadają się do inicjowania procesów komunikacyjnych, rozwijania wyobraźni, formułowania wypowiedzi i kształtowania sprawności językowej młodego czytelnika.
Organizatorzy zapewniają tłumaczenie zajęć „na żywo”. Uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w warsztatach międzynarodowych.

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP