Polecamy
Bogumiła Staniów 20,00 PLN 38,00 PLN

Dla powodzenia książki popularnonaukowej potrzebny jest ogólny wysiłek autora,  wydawcy,... więcej >

Seminarium "Zachowajmy przeszłość dla przyszłości – nowoczesne technologie konserwacji zbiorów bibliotecznych", 29-30 marca 2007 w Warszawie

Biblioteka Narodowa i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
zapraszają na seminarium "Zachowajmy przeszłość dla przyszłości – nowoczesne technologie konserwacji zbiorów bibliotecznych",29-30 marca 2007 w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Podczas zwiedzania ZKZB prezentowane będą bieżące prace restauratorskie przy zabytkowych rękopisach, starych drukach, grafikach, mapach i rysunkach ze Zbiorów Specjalnych BN oraz dokumentacja konserwatorska.
W ZKMZB przedstawione zostaną nowoczesne technologie konserwacji zbiorów pochodzących z XIX-XX wieku: odkwaszanie arkuszy w urządzeniu C900, odkwaszanie arkuszy metodą ręczną z zastosowaniem roztworu używanego w maszynie C 900 i konserwacja obiektów oraz odkwaszanie całych książek metodą Bookkeeper.
W Laboratorium Konserwatorskim uczestnicy seminarium będą mogli obejrzeć specjalistyczny sprzęt do badań fizyko-chemicznych papieru i skóry: pH-metry, mikroskopy, aparaty do badania wytrzymałości mechanicznej oraz do sztucznego postarzania papieru. W pracowni mikrobiologicznej pokój do szczepień z komorą laminarną i autoklawem oraz system dezynfekcji doposażony w urządzenie umożliwiające ratowanie zbiorów bibliotecznych zamoczonych podczas katastrof. Podczas wycieczek, uczestnicy seminarium będą mogli zobaczyć z bliska specjalistyczny sprzęt znajdujący się w Bibliotece Narodowej.

 

Karta uczestnika

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP