Instytucje zrzeszone w EUNIC (European Union National Institutes for Culture) Warszawa, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Biblioteka Analiz zapraszają na międzynarodową konferencję poświęconą projektowaniu graficznemu materiałów edukacyjnych. Konferencja „Od ‘Ala ma kota’ do e-matury” odbędzie się 18 kwietnia 2012 roku w gmachu Biblioteki Narodowej.
Wstęp bezpłatny!
Zapraszamy ludzi zaangażowanych i twórczych: autorów podręczników, grafików, wydawców, nauczycieli, uczniów i studentów! Międzynarodowi eksperci w dziedzinach designu, typografii, edytorstwa i wydawnictw edukacyjnych, będą dyskutować na temat zależności pomiędzy wizualną formą materiałów dydaktycznych, a ich efektywnością w procesie nauczania. Jednym z głównych celów konferencji będzie dowiedzenie tego, że dobrze zaprojektowane podręczniki mogą zwiększyć skuteczność przyswajania informacji, podnieść jakość nauczania i zwiększyć atrakcyjność procesu nauki.
Dwa zasadnicze tematy, które zostaną poruszone na konferencji, to sposób projektowania materiałów edukacyjnych oraz ich forma, która w dobie powszechnej cyfryzacji przestaje być oczywista. Postępujący proces digitalizacji materiałów drukowanych zmusza nas do zastanowienia się, czy wciąż potrzebujemy podręczników w tradycyjnej, papierowej formie. Codzienne korzystanie z Internetu sprawia, że dzisiejsi uczniowie przyzwyczajeni są do takiej formy informacji, jaką zapewniają im wyszukiwarki internetowe. W wyniku tego tracą oni umiejętność efektywnego korzystania z danych zawartych w książkach.
To rodzi szereg pytań. Czy układ graficzny podręczników powinien być projektowany tak jak materiały używane w nowych mediach? Czy projekty podręczników powinny czerpać z popularnej i lubianej estetyki komiksowej? Czy narzędzia interaktywne (tablety, e-booki, eczytniki) przejmą rolę papierowych podręczników, czy będą tylko ich nieodzownym uzupełnieniem? Te zagadnienia oraz wiele innych będą tematem panelu dyskusyjnego i wystąpień międzynarodowych ekspertów, bazujących na dynamicznej i skoncentrowanej formule TED - ideas worth spreading.
Wśród 19 prelegentów znajdą się uznani i doświadczeni badacze, nauczyciele, wydawcy, przedsiębiorcy i designerzy tacy jak:
Nazwiska wszystkich uczestników, inne szczegółowe informacje oraz rejestracja na www.eunic-alamakota.pl
Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej, Polski Komitet ds. UNESCO, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.