Warsztaty introligatorskie: "Pierwsza pomoc w bibliotece, czyli naprawki oprawki", 22 marca 2018 r., Warszawa

Termin: 22 marca 2018 r. godz. 10.00

Program szkolenia

g. 9.30-10.00 Rejestracja, kawa, herbata

g. 10.00 -12.00  CZĘŚĆ TEORETYCZNA

  1. Prewencyjne działania ochronne. O czym mówią przepisy IFLA w kontekście przechowywania oraz układania książek na półkach. Jak zdejmować książkę z półki, aby nie powodować uszkodzeń - zdrowe nawyki bibliotekarza i czytelnika.
  2.  Morfologia książki - świadome dostrzeganie materiałów z jakich wykonana jest książka pozwala określić wytrzymałość, a tym samym użyteczność danego obiektu. Już na etapie zakupu możemy wyeliminować wadliwy konstrukcyjne egzemplarz.
  3. Formy opraw książkowych na przykładzie obiektów. W potocznym nazewnictwie dzielimy okładki na twarde i miękkie. Czy to nie za mało?

g. 12.00-12.30 Przerwa, serwis kawowy

g. 12.30 -15.00 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

  1. Uszkodzenie książki - najczęściej występujące uszkodzenia: bloku książkowego, okładki.  Analiza oparta na przykładowych egzemplarzach.
  2. Co zrobić z uszkodzeniami - obszar działań bibliotekarza, przypadki w których oddajemy obiekt w ręce introligatora/konserwatora.  
  3. Materiały przydatne do reperacji - Apteczka w bibliotece? Co warto mieć pod ręką –  czyli przydatne narzędzia, które ułatwią i pomogą w naprawach.
  4.  Praca na materiałach: czyszczenie zabrudzeń na papierze, naprawa przedarć papieru, naprawa wyklejki, wzmocnienie okładki.
  5. Sygnowanie egzemplarza – pieczęcie i wszechobecne naklejki. Jak naklejać i jak usuwać? Taśma klejąca zmora przeszłości.

 

Uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą egzemplarzy książek, którym chcieliby przedłużyć żywot użytkowania.  

 

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP