Warsztaty introligatorskie: "Pierwsza pomoc w bibliotece, czyli naprawki oprawki", 22 marca 2018 r., Warszawa

Termin: 22 marca 2018 r. godz. 10.00

Program szkolenia

g. 9.30-10.00 Rejestracja, kawa, herbata

g. 10.00 -12.00  CZĘŚĆ TEORETYCZNA

  1. Prewencyjne działania ochronne. O czym mówią przepisy IFLA w kontekście przechowywania oraz układania książek na półkach. Jak zdejmować książkę z półki, aby nie powodować uszkodzeń - zdrowe nawyki bibliotekarza i czytelnika.
  2.  Morfologia książki - świadome dostrzeganie materiałów z jakich wykonana jest książka pozwala określić wytrzymałość, a tym samym użyteczność danego obiektu. Już na etapie zakupu możemy wyeliminować wadliwy konstrukcyjne egzemplarz.
  3. Formy opraw książkowych na przykładzie obiektów. W potocznym nazewnictwie dzielimy okładki na twarde i miękkie. Czy to nie za mało?

g. 12.00-12.30 Przerwa, serwis kawowy

g. 12.30 -15.00 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

  1. Uszkodzenie książki - najczęściej występujące uszkodzenia: bloku książkowego, okładki.  Analiza oparta na przykładowych egzemplarzach.
  2. Co zrobić z uszkodzeniami - obszar działań bibliotekarza, przypadki w których oddajemy obiekt w ręce introligatora/konserwatora.  
  3. Materiały przydatne do reperacji - Apteczka w bibliotece? Co warto mieć pod ręką –  czyli przydatne narzędzia, które ułatwią i pomogą w naprawach.
  4.  Praca na materiałach: czyszczenie zabrudzeń na papierze, naprawa przedarć papieru, naprawa wyklejki, wzmocnienie okładki.
  5. Sygnowanie egzemplarza – pieczęcie i wszechobecne naklejki. Jak naklejać i jak usuwać? Taśma klejąca zmora przeszłości.

 

Uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą egzemplarzy książek, którym chcieliby przedłużyć żywot użytkowania.  

 

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Polecamy
Partnerzy