Tydzień Bibliotek 2012

Protokół z posiedzenia jury konkursu Tydzień Bibliotek 2012

W dniu 5 września br. odbyło się posiedzenie jury w składzie: Jadwiga Chruścińska (przewodnicząca), Anna Grzecznowska, Barbara Budzyńska, Małgorzata Jezierska, Witold Przybyszewski, Małgorzata Woźniak (sekretarz)

W tegorocznym konkursie, organizowanym pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze!” wzięło udział 51 bibliotek, głównie publicznych, ale także szkolnych, pedagogicznych i uczelnianych. Przesłane do SBP sprawozdania dotyczyły głównie problematyki sportowej (nawiązującej do odbywającego się w Polsce EURO), literatury europejskiej związanej ze sportem, zwłaszcza państw biorących udział w mistrzostwach, a także promocji biblioteki jako centrum kultury, wiedzy, integracji. Ciekawe były pomysły organizowania zajęć dotyczących sportu i łączenia ich z książką i biblioteką. W tym zakresie biblioteki wykazały wiele innowacyjności i znakomitych pomysłów. 

Laureatami konkursu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich "Tydzień Bibliotek 2012" zostali:

I nagroda - Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego Galeria Książki w Oświęcimiu

II nagroda - Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie

III nagroda - Biblioteka Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Fundatorem nagród jest Instytut Książki i MAK+

Wyróżnienia otrzymały:

 • Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzkowicach
 • Biblioteka Szkoły Podstawowej im. E. Estkowskiego w Wojciechowie
 • Biblioteka Przedszkola „Słoneczna szóstka” w Śremie.

Jury postanowiło też z okazji przypadającego w tym roku Jubileuszu 95-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przyznać specjalne nagrody jubileuszowe bibliotekom, które od wielu lat biorą udział w Konkursie na najlepszy program Tygodnia Bibliotek, zdobywają nagrody i wciąż wykazują się wysokim poziomem realizowanych zadań. Są to:

 • Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo im. A. Labudy w Bolszewie
 • Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
 • Krośnieńska Biblioteka Publiczna

 

Prezentacje zwycieżców:

 

Uzasadnienie:

 • I nagroda - Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego Galeria Książki w Oświęcimiu
  Tydzień Bibliotek w Oświęcimskiej Bibliotece przebiegał pod hasłem „Majowy Festiwal Inspiracji, kibicujemy książce, bo… „Biblioteka ciągle w grze!” Różnorodna oferta działań znakomicie nawiązywała do europejskich mistrzostw piłkarskich odbywających się w Polsce, do promocji zbiorów, czytelnictwa i biblioteki jako miejsca spotkań mieszkańców. W tygodniowym programie wzięło udział ok. 8 tys. osób, co świadczy o dużym zainteresowaniu społecznym i interesującym programie, który podzielono na tematy: Młody kibic w bibliotece; Zasmakuj w książce (zajęcia kulinarne i literackie np. degustacja chleba połączona ze słuchaniem poezji o chlebie, literackie opisy przygotowywania chleba); Kibicujemy literaturze (spotkania autorskie, kiermasz ksiązki przeczytanej); strzelamy gola sztuce! Pokaż co potrafisz. Czytamy i tworzymy (spotkania terapeutyczne, plastyczne , ruchowe, rozgrywki szachowe, kiermasz wyrobów rękodzielniczych – zajęcia dla osób po sześćdziesiątce i równolegle dla dzieci); Zdrowy doping książki (popularyzacja zdrowego trybu życia i uprawiania sportu zajęcia dla młodzieży i dzieci); E-sport – sport w multimediach (prezentacja sprzętu i zbiorów multimedialnych, mecz piłkarski na playstation, wirtualne tańce, surfowanie na falach, zajęcia „Pora na aktywnego seniora”; Piłka jest okrągła, bramki dwie, a taka biblioteka tylko jedna (promocja sportu, zdrowego dopingu i działań biblioteki).
  Zajęcia organizowane w Galerii Książki – gmachu nowej biblioteki, miały charakter wielopokoleniowy, cechowała je oryginalna koncepcja programowa, rzetelne merytorycznie wykonawstwo, profesjonalna dokumentacja, znakomita promocja wśród mieszkańców oraz szerokie upowszechnienie idei Tygodnia w mediach.

 

 • II nagroda - Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie
  Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie zmienia swój wizerunek, stając się nowoczesną, odpowiednio wyposażoną w zbiory i urządzenia techniczne instytucją, przyjazną dla mieszkańców 17 tysięcznego miasta. 
  Biblioteka w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek przygotowała bogaty, atrakcyjny program, mający na celu propagowanie hasła „Biblioteka ciągle w grze”. Na uwagę zasługują takie działania jak: wystawa popularnonaukowa pt. „Dzieje Ekslibrisu” połączona z warsztatami graficznymi z zakresu powstawania ekslibrisu, udział w ogólnopolskiej akcji Noc w Bibliotece (po raz pierwszy), która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem społeczności łańcuckiej, spotkanie czytelnicze dzieci z policjantami z Komendy Powiatowej Policji, w czasie którego przedstawiciele władzy czytali dzieciom ich ulubione lektury, spotkania autorskie połączone z prezentacjami multimedialnymi czy też coroczny Powiatowy Dzień Bibliotekarza, zorganizowany z udziałem władz samorządowych. Dzięki inicjatywom promującym książkę i czytelnictwo biblioteka stała się wśród mieszkańców Łańcuta znaczącym miejscem edukacji i kultury.
  Na szczególną uwagę zasługuje stworzenie gazety „Niecodziennik Biblioteczny” opisującej przebieg wszystkich działań w Tygodniu Bibliotek. Podtytuł „Nie codziennie czytasz newsy z biblioteki” pozytywnie zachęcał do jej lektury. Frapujące tytuły artykułów, teksty pisane z zacięciem dziennikarskim, ich różnorodność, kącik poetycki, opinie uczestników imprez, rubryka z humorem, łamigłówkami wzbudziły uznanie jury. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na doskonale wkomponowaną grafikę. Gazeta biblioteczna stała się znakomita promocją biblioteki i Tygodnia Bibliotek w Łańcucie.

 

 • III nagroda - Biblioteka Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
  Biblioteka Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu powstała w 2009 r. Interesujący program TB przygotowano w oparciu o rozmowy z czytelnikami, obserwację ich potrzeb oraz wyniki przeprowadzonej ankiety. Naukowy charakter programu ograniczał zasięg odbiorców do studentów, pracowników naukowych, mieszkańców Torunia, co stwarzało dodatkowe trudności w realizacji jego formuły. Znalazły się w nim ciekawe prelekcje, wykłady połączone z dyskusją naukową, warsztaty. W czasie Tygodnia promowano zdrowy styl życia. Bibliotece udało się w sposób idealny połączyć elementy programu naukowego z założeniami tegorocznego Tygodnia Bibliotek, czyli wiedzą o sporcie, czytelnictwie, działalności bibliotek, zaproponować dobrą rozrywkę i ciekawe warsztaty. Scalenie tych wszystkich elementów zadecydowało o atrakcyjności i dobrym poziomie akcji. Przykładem są tytuły zajęć: „Jeszcze gramy w zielone. Śniadanie na trawie i dysputy o nadziejach polskiego piłkarstwa: Spalamy kalorie z Gracją – fitnessowy mishmash z książką; Czytam odpoczywam – dbam o ducha i o ciało; Taniec… trzeba tańczyć – warsztaty salsy: Uczta reklamożerców – alternatywa dla bibliofilów – warsztaty tworzenia scenariuszy spotów radiowych i wiele innych, również ciekawych spotkań. Różnorodny, bardzo atrakcyjny program Tygodnia zakończyła konferencja z cyklu „Polityczność science fiction i fantasy” pt. „Literatura, film, science fiction i fantasy jako wyraz kondensacji rzeczywistości politycznej”, z udziałem redaktora Rafała Ziemkiewicza.
  Jury konkursu doceniło zaangażowanie pracowników biblioteki w realizację zadań promujących bibliotekę jako atrakcyjnego miejsca spędzania czasu, gdzie oprócz zdobywania wiedzy można skorzystać z wielu innych propozycji np. założyć konto na facebooku przy pomocy bibliotekarza. Program przygotowano w oparciu o konsultacje z gronem czytelników i współpracowników oraz współpracę z mediami, sponsorami imprez. Nie bez znaczenia było pozyskanie wielu sponsorów oraz zapewnienie dobrej promocji imprez.


Uroczystość rozdania nagród laureatom Tygodnia Bibliotek odbędzie się w dniu 4 października br, w BUW, podczas obchodów Jubileuszu 95-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Przewodnicząca Jury – Jadwiga Chruścińska

 


O konkursie Tydzień Bibliotek 2012

Konkurs na najlepsze działania promujące czytelnictwo w Tygodniu Bibliotek 2012, pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze!”

Dziewiąty już raz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja 2012 roku Tydzień Bibliotek - akcję społeczną, którą realizują wszystkie rodzaje bibliotek, szkoły, ale także media, wydawnictwa i samorządy. Głównym celem tego ogólnopolskiego programu jest promocja czytelnictwa, popularyzacja bibliotek, ich pracy i osiągnięć, jako ważnego elementu rozwoju intelektualnego oraz kulturalnego Polaków.

W roku 2012 imprezy Tygodnia Bibliotek będą poprzedzały czerwcowy turniej piłkarski EURO 2012, do którego od dłuższego czasu trwają intensywne przygotowania, nie tylko sportowe, ale też inne - związane z budową infrastruktury oraz zapewnieniem kibicom odwiedzającym Polskę wielu atrakcji, również kulturalnych. W działania te niewątpliwie wpisać się mogą biblioteki. Hasło „Biblioteka ciągle w grze!” jest nie tylko aluzją i nawiązaniem do piłkarskiego EURO, ale także pozwala uświadomić miejsce bibliotek w społecznej infrastrukturze. Systematycznie prowadzona automatyzacja zbiorów, wiele nowych lub zmodernizowanych budynków, wprowadzenie do zbiorów nowych nośników treści i bogata oferta form upowszechniania czytelnictwa powodują, że usługi naszych placówek są na coraz wyższym poziomie i zyskują uznanie rzeszy odwiedzających je czytelników. W grze jaka się toczy o uczestnictwo w aktywnym działaniu społecznym biblioteki dysponują  wszechstronnością udostępnianych zbiorów, skierowanych do różnych grup odbiorców, różnorodnością form (zbiory tradycyjne, narzędzia internetowe) i coraz lepszymi warunkami lokalowymi. Prowadzone w ostatnich kilku latach dyskusje, akcje czytelnicze czy nawet powstające stowarzyszenia obywatelskie, fundacje wyraźnie ożywiły zainteresowanie bibliotekami. 

Hasło Tygodnia Bibliotek 2012 pozwala w różnych formach pokazać pozytywne zmiany, które zachodzą w naszych placówkach. Oczywiście jest też dobrą okazją do promowania literatury o sporcie, zwłaszcza piłki nożnej, wystaw, plakatów czy albumów dotyczących tej tematyki, a także stosowania w życiu codziennym zasad fair play.

Zarząd Główny
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich


Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przekazanie do Biura ZG SBP dokumentacji z realizacji programu "Tydzień Bibliotek 2012" w terminie do 15 lipca 2012 r.
Komisja Konkursowa SBP ogłosi wyniki konkursu nie później
niż do 15 września 2012 r.

Więcej: regulamin konkursu

Zobacz też: Serwis Tygodnia Bibliotek 2012

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP