Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP jest największą oficyną środowiska bibliotekarskiego w Polsce, której tradycje wydawnicze liczą ponad 100 lat.
Publikujemy monografie naukowe, recenzowane prace zbiorowe, słowniki, prace o charakterze podręcznikowym i popularno-naukowym, poradniki, materiały instrukcyjno-metodyczne oraz czasopisma naukowe i fachowe z zakresu bibliologii, szeroko pojętego bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, edytorstwa, księgarstwa, literatury dziecięcej i młodzieżowej – służące badaniom naukowym, kształceniu i doskonaleniu zawodowemu bibliotekarzy, popularyzacji zagadnień związanych z bibliotekoznawstwem, informacją naukową i komunikacją społeczną. Autorami monografii, publikacji zbiorowych oraz czasopism są pracownicy naukowi uczelni, specjaliści z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej oraz dziedzin pokrewnych, a także bibliotekarze-praktycy.
Większość monografii, prac zbiorowych, poradników wydajemy w seriach wydawniczych.
Wydawnictwo stosuje zasady etyki wydawniczej mające na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom publikacyjnym, zgodne z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics) https://publicationethics.org/
Przed akceptacją do wydania, publikacje zgłoszone do wydawnictwa są weryfikowane pod kątem zgodności z zasadami etyki wydawniczej, rzetelności i wartości naukowej lub fachowej.
Szczegółowe Zasady etyki wydawniczej Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP, w tym zasady recenzowania tekstów określa odrębny dokument.
Większość monografii i prac zbiorowych wydajemy w seriach. Dwie z nich mają charakter naukowy. Zapoczątkowana w roku 1993 seria „NAUKA – DYDAKTYKA – PRAKTYKA” wydawana jest we współpracy z Wydziałem Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii (dawniej z Instytutem Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych) Uniwersytetu Warszawskiego.
W ramach tej serii ukazało się ponad 186 tytułów recenzowanych prac naukowych, w tym prace doktorskie, habilitacyjne, materiały z konferencji naukowych.
Od 2013 r. wydajemy nową serię „LITERATURA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. STUDIA” we współpracy z Pracownią Badań nad Literaturą dla Dzieci i Młodzieży działającą na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Seria upowszechnia wiedzę z zakresu literatury dla dzieci i młodzieży, a zwłaszcza jej recepcji wśród młodych odbiorców, poprzez prezentację wyników najnowszych badań zarówno doświadczonych pracowników szkół wyższych przedmiotu jak i młodych badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz z innych ośrodków akademickich w Polsce. Prezentowane w serii publikacje odpowiadają na potrzeby środowisk: akademickiego, bibliotekarskiego, nauczycielskiego oraz wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką.
Ponadto Wydawnictwo SBP publikuje inne serie o charakterze poradnikowym, podręcznikowym, a także popularyzującym wyniki najnowszych badań i dokonania modernizacyjne bibliotek wszystkich typów (naukowe, publiczne, pedagogiczne, szkolne, inne). Publikujemy też zalecenia i standardy IFLA .
Seria: „BIBLIOTEKI - DZIECI – MŁODZIEŻ” jest inspiracją dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi, bibliotekarzy, nauczycieli, rodziców oraz innych osób zajmujących się czytelnictwem. Powinna dać odpowiedź na pytania o kondycję współczesnej książki dziecięcej i młodzieżowej, kierunki jej rozwoju, szanse obecności w kulturze naszej epoki, sposoby zaspokajania potrzeb czytelniczych oraz metody popularyzacji. Prezentuje wzorce działalności bibliotek dla dzieci i młodzieży.
Seria: „PROPOZYCJE I MATERIAŁY” powstała z myślą o szybkim wprowadzaniu w obieg czytelniczy dorobku ciekawych konferencji i seminariów poświęconych bieżącym problemom bibliotekarstwa oraz książek o charakterze poradnikowym i informacyjnym.
Seria: „FO-KA” przeznaczona dla pracowników bibliotek katalogujących książki oraz wszystkich bibliotekarzy, dla których znajomość formatów opisu danych w systemach komputerowych jest niezbędna. Seria wydawnicza powstała w wyniku współpracy z Centrum NUKAT Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, wydawana wspólnie od 1998 r.
Seria: „BIBLIOTECZKA PORADNIKA BIBLIOTEKARZA” przydatna do bezpośredniej pracy bibliotekarza z dziećmi i młodzieżą. W autorami są bibliotekarze-praktycy. Seria ma charakter poradnikowy. Szczegółowe zagadnienia, konspekty i scenariusze ułatwią pracę każdemu bibliotekarzowi.
Seria: „BIBLIOTEKARZE POLSCY WE WSPOMNIENIACH WSPÓŁCZESNYCH”
wydawana we współpracy z Komisją Historyczną Zarządu Okręgu Stołecznego SBP. Jej celem jest przybliżenie środowisku, a szczególnie młodzieży bibliotekarskiej wybitnych postaci naszego zawodu i ich dorobku zawodowego intelektualnego i organizacyjnego.
W 2019 r. Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zainicjowało wydawanie nowej serii wydawniczej - „SERII HISTORYCZNEJ” obejmującej prace z zakresu bibliologii, księgoznawstwa, bibliotekoznawstwa, komunikacji społecznej i mediów oraz dziedzin pokrewnych, prezentujące zagadnienia w perspektywie historycznej. Ważną częścią prac publikowanych w Serii są monografie i eseje biograficzne, prezentujące wybitne postaci, które miały wpływ na rozwój polskiej bibliologii i bibliotekoznawstwa.
Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP wydaje dwa czasopisma naukowe oraz dwa miesięczniki fachowe.
PL ISSN 0324-8194
E ISSN 2545-2487
Najstarsze polskie czasopismo bibliotekarskie, wydawane od 1927 roku, o charakterze naukowym obejmujące wszystkie podstawowe nurty polskiego bibliotekoznawstwa, księgoznawstwa, bibliografii i informacji naukowej. Należy do najlepszych periodyków z dziedziny bibliotekoznawstwa w Europie. Zapewnia możliwość publikacji i wymiany poglądów ludziom nauki oraz całemu środowisku bibliotekarskiemu na temat najnowszych badań i praktyki bibliotekarskiej. Świadectwem wysokiego poziomu tego pisma jest jego obecność w wykazie publikacji rekomendowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, z przyznaną liczbą 20 punktów.
Od roku 2013 czasopismo publikuje teksty w dwóch językach - polskim i angielskim. W Radzie Redakcyjnej „Przeglądu” są także przedstawiciele zagranicznych ośrodków akademickich.
Czasopismo jest indeksowane w bazach: Central European Journal in Social Sciences and Humanities (CEJSH), Google Scholar, Index Copernicus, EBSCO (Library and Information Science and Technology Abstracts), Pol-index, Polska Bibliografia Bibliologiczna (PBB), Polska Bibliografia Naukowa (PBN), Worldcat. Czasopismo wpisane jest do indeksu ERIH + - European Reference Index for the Humanities and Social Sciences.
Redakcja „Przeglądu Bibliotecznego” przyjęła i stosuje zasady etyki publikacyjnej zgodne z wytycznymi Komitetu ds. Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics), w tym procedury recenzji naukowych spełniające etyczne i naukowe standardy wydawnicze.
PL ISSN 0324-8194
E ISSN 2392-2648
Głównym celem czasopisma jest zapewnienie forum dla rozpowszechniania artykułów naukowych
i wyników badań z zakresu nauki o informacji (informatologii) oraz innych dyscyplin, w których podejmowane są analizy społecznych i technologicznych aspektów działalności informacyjnej prowadzonej w różnych sferach współczesnego życia społecznego. Czasopismo służyć ma również rozpowszechnianiu krytycznych recenzji i omówień publikacji z tego zakresu oraz problemowych sprawozdań z ważnych konferencji poświęconych współczesnym problemom informacyjnym.
Od numeru 102 (2013/2) w czasopiśmie publikowane są teksty w dwóch językach - polskim
i angielskim. W jego Radzie Redakcyjnej są także przedstawiciele zagranicznych ośrodków akademickich.
Półrocznik Zagadnienia Informacji Naukowej jest wykazywany na liście czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z liczbą punktów 20. Czasopismo jest indeksowane w bazach: Central European Journal in Social Sciences and Humanities (CEJSH), Cambridge Scientific Abstracts (CSA), Google Scholar, Index Copernicus, EBSCO (Library and Information Science and Technology Abstracts), Pol-index, Polska Bibliografia Bibliologiczna (PBB), Polska Bibliografia Naukowa (PBN), Worldcat. Czasopismo wpisane jest do indeksu ERIH + - European Reference Index for the Humanities and Social Sciences.
Redakcja „Zagadnień Informacji Naukowej: Studiów Informacyjnych” przyjęła i stosuje zasady etyki publikacyjnej zgodne z wytycznymi Komitetu ds. Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics), w tym procedury recenzji naukowych spełniające etyczne i naukowe standardy wydawnicze.
Periodyk o charakterze fachowym adresowany do bibliotekarzy bibliotek różnych typów,
w szczególności publicznych i naukowych. Ukazuje się od 1919 r. Treści czasopisma dotyczą współczesnych problemów polskiego i światowego bibliotekarstwa w aspekcie teoretycznym, jak
i praktycznym. Zawiera artykuły problemowe dotyczące prawa, nowych technologii w pracy bibliotekrza. Pismo dla bibliotekarzy zainteresowanych problematyką organizacji i funkcjonowania warsztatu biblioteczno-informacyjnego.
Czasopismo instruktażowo-metodyczne, o charakterze popularnym. Adresowane do bibliotekarzy bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych. Swoje treści koncentruje wokół zagadnień upowszechniania czytelnictwa, promocji biblioteki, jej działań edukacyjnych i kulturalnych w środowisku lokalnym oraz wiedzy niezbędnej współczesnemu bibliotekarzowi. Ukazuje się od 1949 r. Kilka razy w roku ukazują się dodatki metodyczne (wytyczne IFLA, kalendaria, słowniczki, bibliografie). Od jesieni 2008 r. czasopismo ma własną stronę internetową www.poradnikbibliotekarza.pl. Jest często patronem medialnym konferencji zawodowych i targów książki.
Świat Książki Dziecięcej - miesięczny dodatek do czasopisma „Poradnik Bibliotekarza”. Ukazuje się od lutego 2007 roku, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - w ramach programu operacyjnego „Promocja czytelnictwa”. Kolorowa wkładka
o objętości 4-8 stron jest poświęcona popularyzacji problemów książki, literatury, przemianom bibliotekarstwa dla dzieci i młodzieży oraz upowszechnianiu czytelnictwa dla tej kategorii odbiorców. Zawiera artykuły problemowe, wywiady z twórcami książki dla młodego czytelnika, bibliotekarzami, omówienia rynku wydawniczego, recenzje nowości wydawniczych, przykłady inicjacji czytelniczej i promocji czytelnictwa w bibliotekach w Polsce i na świecie.
Przy Wydawnictwie działa Rada Naukowo-Programowa Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP powołana przez Zarząd Główny SBP na kadencję 2017-2021 w składzie:
Przewodniczący: Prof. Dariusz Kuźmina, Prodziekan ds. finansowych Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Członkowie:
Starsze numery publikacji i czasopism dostępne są w postaci zdigitalizowanej w wolnym dostępie na stronach: Archiwum Cyfrowego SBP oraz Mediotece Bibliologicznej Bibliotece Cyfrowej UW i Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej.
http://www.sbp.pl/wydawnictwa/archiwum_cyfrowe
http://medioteka.uw.edu.pl/dlibra