Artykuły z tagiem: Forum Młodych Bibliotekarzy

Podczas 8. Forum Młodych Bibliotekarzy nie będzie tradycyjnego zwiedzania miasta. Zastąpi je gra miejska z motywem bibliotekarskim, podczas której uczestnicy Forum będą musieli rozwiązać zagadkę z zaginioną książką w tle. Podążając śladem przetrzymanej publikacji i najsłynniejszego z olsztyńskich uczonych, poznają Olsztyn i olsztyńskie biblioteki.

 


Magdalena Balicka
– specjalistka ds. komunikacji Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Od blisko pięciu lat w Programie Rozwoju Bibliotek zajmuje się przede wszystkim komunikacją wizualną i nowymi mediami. Projektuje materiały wizualne, koordynuje projekt „kierunek: biblioteka”, zdarzyło się jej też zbudować wystawę i napisać scenariusze do filmów animowanych. Odpowiada też za komunikację FRSI w nowych mediach – prowadzi stronę internetową fundacji, wprawia w ruch sześć profili FRSI i PRB w mediach społecznościowych. Nałogowo kolekcjonuje inspiracje, te związane z dizajnem w bibliotekach znajdziecie na Pintereście:
http://pinterest.com/frsi/library-design-architecture/.


Marta Bieława
– młodszy bibliotekarz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze. Z wykształcenia jest managerem kultury. Swoją pracę w bibliotece rozpoczęła w Oddziale dla Dzieci. Następnie została kierownikiem nowej Filii miejskiej – Mediateki „Szklana Pułapka”. Jej głównym celem jest zachęcenie młodzieży do korzystania z biblioteki. Organizuje wiele zajęć warsztatowych oraz imprez kulturalnych w oryginalnych formach. Poza pracą należy do amatorskiego teatru Piiip. Interesuje się muzyką elektroniczną. Prywatnie organizuje również koncerty muzyki alternatywnej oraz wystawy.


Sylwia Czub-Kiełczewska
– połowa działu strategii i rozwoju w MAK-u+. Prowadzi serwisy internetowe MAK-a+, koordynuje realizację przepisów ochrony danych osobowych w warszawskim oddziale Instytutu Książki, odpowiada za sprawy bardziej i mniej formalne związane z MAK-iem+. Ma głowę pełną pomysłów i nieograniczony zapał do pracy. W wolnych chwilach realizuje liczne sportowe pasje oraz prowadzi portal o podróżach: podrozujsamodzielnie.pl. Fanka czytania książek w przestrzeni publicznej, szczególnie w środkach komunikacji miejskiej. Odjazdowa nie-bibliotekarka. Nie lubi niespodzianek, ale czasami sama potrafi siebie zaskoczyć, spakować plecak i przejechać tysiąc kilometrów, by spotkać się z dawno niewidzianymi przyjaciółmi.


Krzysztof Dąbkowski
– dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Okręgu SBP, absolwent Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa. Od początku swojej kariery zawodowej związany jest z biblioteką, pracował m.in. w Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu oraz Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Pełnił funkcje dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Milejewie, a także kierownika Interaktywnego Centrum Edukacji Multimedialnej MultiCentrum w Olsztynie.


Magdalena Gomułka
– absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła również studia z zakresu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UŚ (dyplom z wyróżnieniem). Od 2011 r. pracuje w Bibliotece Śląskiej w Katowicach w dziale Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Interesuje się zagadnieniami rozwoju współczesnych bibliotek naukowych oraz różnymi możliwościami doskonalenia zawodowego bibliotekarzy. Na co dzień ogląda hiszpańskie i amerykańskie kino akcji oraz rekreacyjnie biega.


Mirosława Gorczyńska
– ukończyła Instytut Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Od roku 1981 pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, jest kierowniczką filii nr 34. Od 2004 r. inicjuje, realizuje i koordynuje projekty kierowane do ludzi starszych. Organizuje i prowadzi warsztaty z komunikacji społecznej, także edukację komputerową dla seniorów. Prowadzi szkolenia bibliotekarzy, promuje działania na rzecz seniorów w MBP we Wrocławiu na dolnośląskich i ogólnopolskich konferencjach.


Marek Jurowski
– urzędnik państwowy – który jeszcze do niedawna był bibliotekarzem – wierzący, że książka może przyciągnąć do biblioteki każdego, trzeba mieć tylko dobry pomysł. Praktykujący czytelnik, który „olał stado”, czarną owcą będąc od zawsze, a za sprawą Dyskusyjnych Klubów Książki odkrył w wieku średnim polską literaturę współczesną. Ten inny, uwikłany w widma w mieście Breslau, w senności marzy o domu Róży i nielegalnym związku ze zbyt piękną dziewczyną, najlepiej 10 minut od centrum na południu od granicy i/lub na zachód od słońca. Miłośnik wycieczek – głównie pieszych – dalekich i bliskich oraz kina.


Fot. Maciej Spychał
Piotr Kieżun – pracownik Instytutu Książki, w którym od 2008 roku zajmuje się programem Biblioteka+. Jest jednocześnie redaktorem tygodnika internetowego „Kultura Liberalna”, w którym szefuje działowi recenzji książkowych.


Agnieszka Koszowska
– bibliotekarka instruktorka, blogerka, redaktorka portalu www.biblioteki.org. Od 2010 roku w zespole Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizującej Program Rozwoju Bibliotek. Zajmuje się tematyką nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz mediów społecznych w bibliotekach. Koordynowała projekty dotyczące bibliotek cyfrowych oraz działalności edukacyjnej bibliotek skierowanej do osób wykluczonych cyfrowo. Interesuje się nowymi metodami prezentacji informacji w świecie cyfrowym i sposobami jej udostępniania odbiorcom.


Dawid Kotlarek
– doktor nauk humanistycznych, bibliotekarz, kierownik Działu Badań, Analiz i Metodyki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze. Wchodzi w skład zespołu ds. realizacji projektu „Nowoczesne e-usługi WiMBP w Zielonej Górze”. Prywatnie, lider i gitarzysta hardcore’owego zespołu Sophie Scholl.


Robert Kuriata
– smutny, zmęczony życiem, bez zainteresowań, z psychotycznymi zaburzeniami i osobowością dyssocjalną – taki nie jest. Jest za to miłośnikiem muzyki, psychologii, książek i bibliotek. Lubi innowacje, śpiewa cicho (ale wtedy ładnie), kocha wyzwania. Z wykształcenia muzyk i psycholog, przez kilka lat pracował również w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.


Krzysztof Lityński
– założyciel i twórca bibliotecznego serwisu bibliosfera.net, jeden z pomysłodawców spotkań bibliotekarzy BiblioGrill.pl i członek Stowarzyszenia Bibliosfera.org. Brał udział w projektach marketingowych dla takich firm jak: Canal+, Ferrero, Herbapol, Kompania Piwowarska czy Wars Sawa Junior. Wśród jego zainteresowań znajdują się architektura informacji, użyteczność i funkcjonalność interfejsów, zastosowanie nowych mediów w promocji instytucji oraz współczesny wizerunek bibliotek i bibliotekarzy.


Szymon Manikowski
– z wykształcenia chemik, informatyk i bibliotekarz, z zamiłowania strażak, wojownik. Na co dzień Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łeknie oraz Biblioteki Publicznej Gminy Wągrowiec w Łeknie. Założyciel i Przewodniczący Koła SBP w Łeknie a zarazem członek zarządu okręgu SBP w Pile. Człowiek pełen energii i pozytywnego uporu, dla którego najważniejszy jest nowoczesny wizerunek zawodu bibliotekarza i bibliotek oraz walka ze stereotypami. Otwarty na nowe pomysły i propozycje, chętnie podejmujący nowe wyzwania. Dla niego niemożliwe staje się możliwe.


Marek Maruszczak
– doktorant na Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim w Olsztynie. Studia: Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Magisterium na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w 2012 r. na podstawie pracy: Komizm w tekstach fantasy na łamach „Nowej Fantastyki” w latach 1990-2011. Główne kierunki badań: Literatura, Internet, nowe media, kultura Internetu, media a rozwój nowoczesnych technologii.


Jan Mroczek
– informatyk bibliotekarz. Od 2004 r. związany z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Białołęka m. st. Warszawy. W latach 2005-2012 odpowiedzialny za proces wdrażania Systemu Bibliotecznego Mateusz. Systemem objęte są wszystkie filie i całość procesów bibliotecznych. Ostatnio jeden z pomysłodawców idei integracji biblioteki e-booków z tradycyjnym katalogiem bibliotecznym. Ideę tę udało się wprowadzić w życie w marcu 2013 r. w dzielnicy Białołęka. Miesiąc później identyczna funkcjonalność została udostępniona Czytelnikom dzielnicy Bemowo.


Ilona Niewczas
– magister chemii na stanowisku bibliotekarza w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się elektronicznymi zasobami wiedzy. Czyta i podróżuje. 


(fot. Tymoteusz Lekler)
Joanna Olech – ilustratorka, autorka książek dla dzieci i młodzieży („Dynastia Miziołków”, seria „Pompon”, „Gdzie diabeł mówi... Do usług!”, „Tarantula, Klops i Herkules”, Tytus – super pies”, „Kto ty jesteś?” i inne). Laureatka nagród literackich i ilustratorskich. Jurorka konkursów literackich. Od wielu lat, na łamach „Tygodnika Powszechnego” i „Nowych Książek”, recenzuje publikacje adresowane do młodych czytelników. Członkini Sekcji Polskiej IBBY (International Board on Books for Young People). Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


Mateusz Pejas
– marketingowiec w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu i wodzirej w firmie Fabryka Uśmiechu; fan gier planszowych i główny koordynator GRAciarni 2012; pracował przez 10 lat jako dziennikarz radiowy; lubi dobrą fantastykę, rowery i hiszpańską piłkę nożną.


Dariusz Perliński
– z zawodu bibliotekarz, z wykształcenia filozof, z zamiłowania podróżnik i bloger. W bibliotece pracuje od 2004 r.


Monika Piłka
– kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Chocz, z wykształcenia filolog polski i kulturoznawca; z zawodu i zamiłowania – bibliotekarz; prywatnie – mama dwuletniej córki i żona; uzależniona od książek i czekolady.


Adam Piwek
– Marketing & PR Manager w Aduma S.A., rzecznik prasowy Grupy Aduma, specjalizującej się w nowoczesnych systemach Human-Computer Interaction. Aduma S.A. to innowacyjna firma technologiczna realizująca projekty i realizacje w oparciu o technologie reagujące na ruch, kinetyczne, dotykowe, mobilne oraz Augmented Reality. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu oraz Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Wykładowca akademicki i szkoleniowiec z zakresu nowoczesnej komunikacji oraz budowania wizerunku. Przez wiele lat związany z sektorem publicznym, gdzie współpracował m.in. z Narodowym Centrum Kultury, w którym współtworzył jeden z pierwszych w Polsce projektów edukacyjnych wykorzystujących technologię mobilną. Konsultant z zakresu public relations, współpracujący z kilkoma firmami z różnorodnych branż.

 
Joanna Potęga
– bibliotekarka, trenerka, wykładowca akademicki, zawodowo i społecznie od wielu lat związana z bibliotekarstwem, początkowo w Bibliotece Narodowej, obecnie w Bibliotece Głównej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Jedną z jej zawodowych pasji jest dzielenie się zdobywaną wiedzą i doświadczeniami z innymi bibliotekarzami. Od ponad siedmiu lat współorganizuje oraz prowadzi warsztaty, szkolenia, konsultacje, wykłady i prezentacje z zakresu realizacji projektu digitalizacji, udostępniania i wykorzystania zasobów cyfrowych dotyczących w szczególności zagadnień prawnoautorskich. Współorganizatorka „Seminarium prawnego dla bibliotekarzy cyfrowych” (2010), członkini Zespołu ds. reformy prawa autorskiego dla bibliotek (w ramach projektu „Reforma prawa autorskiego dla bibliotek”, 2012).


Kamila Radzimińska-Arczak
– bibliotekarka, działaczka społeczna, trenerka. Uwielbia pracę z młodzieżą, z którą często spotyka się w… bibliotece. Biblioteka to dla niej przestrzeń do wspólnych i wartościowych działań, ale także dobrej zabawy. Zwolenniczka łączenia edukacji z rozrywką. Z największym upodobaniem prowadzi zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej. Prywatnie związana ze Stowarzyszeniem Aktywności Społecznej „Młyn”, miłośniczka dzikiej przyrody i muzyki elektronicznej.


Ewa Romejko
– absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowej Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci „Abecadło” w Olsztynie. Jest pomysłodawcą i współautorką bibliotecznych spotkań dla najmłodszych: Bajkowe Przedszkole i Bajkoteka Malucha, które cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem. Od wielu lat prowadzi zajęcia z dziećmi w różnym wieku, opracowuje samodzielnie scenariusze spotkań, pisze i realizuje projekty biblioteczne.


dr hab. Mariusz Rutkowski, prof. UWM – profesor w Instytucie Filologii Polskiej, językoznawca zajmujący się teorią nazw własnych, lingwistyczną analizą współczesnych dyskursów medialnych (metafory, metonimie, amalgamaty pojęciowe), opisem funkcji nazw własnych w  dyskursie, językiem mediów masowych, formami komunikowania w nowych mediach. Doktoryzował się w 2000 r. na UWM w Olsztynie, habilitował w 2008 r. w Instytucie Języka Polskiego PAN w Krakowie. Autor trzech książek: 
Mikrotoponimia przestrzeni wspinaczkowej (Olsztyn 2001), Media i nazwy(współautor: K. Skowronek, Kraków 2004), Nazwy własne w strukturze metafory i metonimii (Olsztyn 2007), leksykonu Słownik metafor i konotacji nazw własnych(Olsztyn 2012), a także kilkudziesięciu artykułów publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Obecnie kieruje grantem „Polska rozmowa urzędowa. Dyskursywno-konwersacyjna analiza komunikacji urzędnik-klient i charakterystyka gatunku”.


Magdalena Schatt-Skotak
– absolwentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego (specjalizacja Wiedza o Kulturze Tradycyjnej i Popularnej). Pracownik Mediateki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu od 2010 r. Współodpowiedzialna za stworzenie profilu zbiorów Mediateki – pierwszego na Opolszczyźnie działu multimedialnego, utworzonego w 2011 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Pod jej kierownictwem zostało zorganizowanych wiele imprez, m.in. „Morderstwo w bibliotece”, „Książka – podaj dalej!”. Koordynatorka i współautorka projektów kulturalnych, organizatorka cyklu filmowego „Festival Movie Cafe” oraz spotkań z filmem promujących klasykę kina polskiego FILM PL.


Jacek Smółka
– kierownik Planety 11, multimedialnej biblioteki młodych (filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie). W zawodzie bibliotekarza od 2005 roku. Organizator wielu imprez oraz prowadzący audycję radiową „Przystanek Planeta 11”.


Dorota Sochocka
– bibliotekoznawca i historyk. Doktorantka w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. Członek Stowarzyszenia Bibliosfera.org i autorka artykułów w serwisie bibliosfera.net


Bartosz Szubert
– absolwent studiów licencjackich w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu na kierunku Administracja oraz studiów magisterskich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu na kierunku Logistyka krajowa i międzynarodowa. Od 2009 roku pracuje w Bibliotece Głównej UE w Poznaniu w dziale udostępniania, gdzie m.in. zajmuje się obsługą użytkowników.


Łukasz Ślusarczyk
– zastępca dyrektora MBP w Olsztynie, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół MBP w Olsztynie, artysta plastyk, szkoleniowiec, artterapeuta, autor programu do planowania kariery zawodowej „Detektyw”, trener programu „Spadochron”.


Agata Walczak-Niewiadomska
– nauczyciel akademicki. Od 2006 r. adiunkt w Katedrze Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego. Autorka książek i artykułów związanych z historią książki kaliskiej, biografistyką księgoznawczą i bibliotekarstwem dziecięcym. Interesuje się szczególnie wczesną inicjacją literacką i alfabetyzacją rodzinną. Sekretarz Pracowni „Słownika pracowników książki polskiej” przy KBiIN UŁ, sekretarz czasopisma „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum”, członek Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i International Toy Library Association.


Grzegorz Winnicki
 – instruktor WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, absolwent Bibliotekoznawstwa i informacji Naukowo Technicznej UMCS w Lublinie, asystent w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL JP II.


Roman Wojciechowski
– publicysta, recenzent, bibliotekarz, historyk. Od 1989 r. pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Wybickiego w Sopocie, od 1994 roku pełni funkcję jej dyrektora. Absolwent kierunku Historia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego oraz absolwent studiów podyplomowych na kierunku Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa również na UG. Absolwent studiów podyplomowych na kierunku Prawo i Fundusze Europejskie na Wydziale Zarządzania i Marketingu Politechniki Gdańskiej. Stale współpracuje z „Kuryerem Sopockim” i „Toposem”.

Nadal są wolne miejsca na 8. Forum Młodych BibliotekarzyNa kolejne warsztaty w programie 8. Forum Młodych Bibliotekarzy nie ma już miejsc (Bibliotekarz fotografujący contra bibliotekarz fotografowany). Wciąż jednak w programie jest wiele ciekawych prezentacji i warsztatów, np.: Wespół w zespół – jak zbudować zespół? czy Majsterkowanie 2.0. To tylko niektóre z propozycji. Każdy bibliotekarz w programie na pewno znajdzie coś inspirującego. Zapraszamy do rejestracji! więcej
Rejestracja na 8. Forum Młodych Bibliotekarzy - wciąż można zapisać się na ciekawe warsztatyNa niektóre z warsztatów proponowanych w programie 8. FMB nie ma już miejsc. Są to: Najmłodsi w bibliotece – nowe pomysły na nowe czasy, Profil na Facebooku, strona WWW biblioteki – co wolno, a czego nie wolno zamieszczać? oraz Najkrótszy łańcuch – warsztaty kreatywności dla bibliotekarzy. W programie 8. FMB wciąż jeszcze wiele ciekawych propozycji, ale liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, więc pośpieszcie się z zapisami! więcej
Trwa rejestracja uczestników 8. Forum Młodych BibliotekarzyOd 30 kwietnia trwa rejestracja uczestników 8. FMB w Olsztynie. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona i na niektóre propozycje NIE MA JUŻ MIEJSC. "Najmłodsi w bibliotece – nowe pomysły na nowe czasy" to kolejny warsztat, na który nie można się już zapisać. Jeśli chcecie mieć pewność, że dostaniecie się na wybrane warsztaty, pośpieszcie się z rekrutacją! więcej
Jeszcze trzy tygodnie trwa rejestracja uczestników 8. FMB w OlsztynieOd 30 kwietnia trwa rejestracja uczestników 8. FMB w Olsztynie. Najpopularniejszą propozycją programu okazał się warsztat "Profil na Facebooku, strona WWW biblioteki – co wolno, a czego nie wolno zamieszczać?" Na te warsztaty NIE MA JUŻ MIEJSC. Zachęcamy do wybierania innych warsztatów i prezentacji z bogatej oferty programowej Forum. więcej

MIEJSCE OBRAD: Wszystkie prelekcje i warsztaty w ramach 8. Forum Młodych Bibliotekarzy w Olsztynie będą odbywać się w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM (ul. Oczapowskiego 12 B).

NOCLEG: Noclegi (w pokoju 2-osobowym, ze śniadaniem) zarezerwowano w Domu Studenckim nr 120 (ul. Dybowskiego 7) na terenie miasteczka akademickiego Kortowo. Dom Studencki nr 120 oddalony jest o 700 m od Biblioteki Uniwersyteckiej.


Wyświetl większą mapę

A - Biblioteka Uniwersytecka UWM
B - Dom Studencki nr 120 

 

 

DOJAZDY:

 • Taksówki: jeden z najtańszych przewoźników to: Green Taxi (e-mail: kontakt@greentaxi.pl). Greentaxi jest przyjazne osobom niepełnosprawnym. Kierowca pomoże wsiąść do taksówki, włoży wózek lub kule do bagażnika i nie pobierze żadnych dodatkowych opłat. Bezpłatna infolinia 800 11 91 92 (TP, Orange, T-Mobile, Play, Plus, Heyah), 89 533 00 30.
 • Opłaty w Green Taxi: opłata początkowa: 3,20 zł, taryfa dzienna: 1,90 zł, taryfa nocna: 2,85 zł. Istnieje możliwość płatności kartą płatniczą Visa, Visa Electron, Maestro, MasterCard. Akceptacja płatności telefonem komórkowym (SkyCash).
 • Zamawianie taksówek: 891-9192 (z komórki), 1-91-92. Green Taxi informuje klienta wiadomością sms, że taksówka podjeżdża pod wskazany adres.
   
 • Komunikacja miejska:
 • Bilety: bilet jednorazowy: 2,90 zł normalny i 1,45 zł ulgowy, u kierowcy można zakupić wyłącznie bilet trzyprzejazdowy: 8,40 zł normalny i 4,20 zł ulgowy. Bilet wielokrotnego kasowania (dziesięcioprzejazdowy) 26,00 zł normalny i 13,00 zł ulgowy (dziesięć przejazdów). Bilety dobowy miejski ważny 24 godziny od godziny kasowania: 10,00 zł normalny i 5,00 zł ulgowy. Bilety na 3 kolejne doby od dnia kasowania i od godziny kasowania: 24,00 zł normalny i 12,00 zł ulgowy. Bagaż, bez względu na rozmiar, przewozimy bezpłatnie.
 • Przejazdy ulgowe: studenci (50%, wymagany jeden z dokumentów: legitymacja studencka, legitymacja słuchacza kolegium), osoby niepełnosprawnew stopniu umiarkowanym (symbol 05-R - 100%, pozostali - 50%, na podstawie dokumentu stwierdzającego stopień niepełnosprawności).
 • Dojazd do Kortowa bezpośrednio z Dworca PKS/PKP autobusy nr 3 i 22. Wysiadamy na 14 przystanku (nie licząc tego, na którym wsiedliśmy). Przybliżony czas podróży ok. 25 min. Autobusy kursują średnio, co 20 min.
 • Dojazd z Kortowa do Centrum autobusami linii nr 9 i 15. Podróż trwa ok. 15 min. Autobusy kursują średnio co 15 min. Wsiadamy na przystanku obok Biblioteki Uniwersyteckiej (po stronie Centrum Konferencyjnego) wysiadamy na 7 przystanku (nie licząc tego, na którym wsiadaliśmy).

Autobus linii nr 3
DO KORTOWA
Kierunek: Stary Dwór
Przystanek początkowy: Dworzec Główny
Przystanek końcow: Uniwersytet-Świetlista (DS 120) lub Uniwersytet-Centrum Konferencyjne (Biblioteka UWM)

Dni robocze (od poniedziałku do piątku)
5:
10N
6:
10N
31
51
7:
11N
31
51
8:
26N
56
9:
26
56N
10:
26
56
11:
26N
56
12:
26
36
56N
13:
26
56
14:
28N
48
15:
08
28
48N
16:
08
25
56
17:
26N
18:
00
40N
19:
20
20:
00N
40
21:
28N
22:
28N

legenda:
N - autobus niskopodłogowy

Soboty
Wszystkie kursy realizowane pojazdami niskpodłogowymi
5:
26
6:
41
7:
21
8:
01
41
9:
26
56
10:
26
56
11:
26
56
12:
26
56
13:
26
56
14:
26
56
15:
26
16:
00
40
17:
20
18:
00
40
19:
20
20:
00
40
21:
28
22:
28

Autobus linii nr 3
DO DWORCA PKP/PKS
Kierunek: Dworzec Główny
Przystanek początkowy: Uniwersytet-Słoneczna (DS 120) lub Uniwersytet-Centrum Konferencyjne (Biblioteka UWM, 2 minuty później niż na rozkładzie poniżej)
Przystanek końcowy: Dworzec Główny

Dni robocze (od poniedziałku do piątku)
 
6:
42N
7:
02
22
42N
8:
07
37
9:
07N
37
10:
07
37N
11:
07
37
12:
07N
37
13:
07
37N
14:
10
30
50
15:
10N
30
50
16:
10
37N
44
17:
07
37
18:
09N
49
19:
29N
20:
09
21:
03N
22:
03N
23:
03N

legenda:
N - autobus niskopodłogowy

Soboty
Wszystkie kursy realizowane pojazdami niskpodłogowymi
 
6:
06
46
7:
26
8:
06
46
9:
25
55
10:
25
55
11:
25
55
12:
25
55
13:
25
55
14:
25
55
15:
25
16:
11
51
17:
31
18:
11
51
19:
31
20:
11
21:
03
22:
03
23:
03

Autobus linii nr 9
DO CENTRUM
Kierunek: Osiedle Podleśna
Przystanek początkowy: Uniwersytet-Centrum Konferencyjne (Biblioteka UWM) lub Uniwersytet-Słoneczna (DS 120, 2 minuty wcześniej niż na poniższym rozkładzie)
Przystanek końcowy: Centrum

Dni robocze (od poniedziałku do piątku)
5:
53
6:
13
38
50
7:
02
14
26
38N
8:
04
19
34
49
9:
04
19N
34
49
10:
04
19
34
49
11:
04N
19
34
49
12:
04
19N
34
49
13:
04
19
34N
49
14:
04
19
30
42
54N
15:
06
18
30
42
54
16:
06
18N
34
49
17:
04
19
34
49N
18:
06
16z
26
46
19:
06N
26
46
20:
06
26N
56
21:
16
46N
22:
16
46z

Soboty
5:
 
6:
15N
45
7:
12
32N
52
8:
12
32
52
9:
19N
34
49
10:
04
19
34N
49
11:
04
19
34
49N
12:
04
19
34
49
13:
04N
19
34
49
14:
04
19N
34
49
15:
04
19
34N
49
16:
08
28
48
17:
08N
28
48
18:
08
28N
48
19:
08
28
48N
20:
08
29
57
21:
16N
46
22:
16
46zN

legenda:
N - autobus niskopodłogowy
z - Kurs do: Partyzantów

Autobus linii nr 9
DO KORTOWA
Kierunek: Słoneczny Stok
Przystanek początkowy: Centrum lub Wysoka Brama (2 minuty później niż na poniższym rozkładzie)
Przystanek końcowy: Uniwersytet-Centrum Konferencyjne (Biblioteka UWM) lub Uniwersytet-Świetlista (DS 120)

Dni robocze (od poniedziałku do piątku)
5:
22
52
6:
07
22
36
50
7:
02
14N
26
38
50
8:
09
24
39N
54
9:
09
24
39
54
10:
09N
24
39
54
11:
09
24
39
54N
12:
09
24
39
54
13:
09N
24
39
54
14:
09
24N
36
50
15:
02
14
26
38
50N
16:
02
14
26
38
52
17:
07
22N
37
52
18:
11
31N
51
19:
11
31
51N
20:
11
44
21:
12N
42
22:
12

Soboty
5:
42N
6:
12
44
7:
04N
24
44
8:
04
24
44N
9:
04
22
37
52
10:
07N
22
37
52
11:
07
22N
37
52
12:
07
22
37N
52
13:
07
22
37
52N
14:
07
22
37
52
15:
07N
22
37
52
16:
10
30N
50
17:
10
30
50N
18:
10
30
50
19:
10N
30
50
20:
10
42N
21:
12
42
22:
12N

legenda:
N - autobus niskopodłogowy

Autobus linii nr 15
DO CENTRUM
Kierunek: Osiedle Generałów
Przystanek początkowy: Uniwersytet-Centrum Konferencyjne (Biblioteka UWM) lub Uniwersytet-Słoneczna (DS 120, 2 minuty wcześniej niż na poniższym rozkładzie)
Przystanek końcowy: Centrum

Dni robocze (od poniedziałku do piątku)
 
6:
03N
22
41
7:
01
21
31N
41N
58
8:
13
28
43
58N
9:
13
28N
43N
58
10:
13
28
43N
58
11:
13N
28N
43
58
12:
13
28N
43
58N
13:
13N
28
43
56
14:
06
16N
25
35
45N
55
15:
05N
15
25
35
45
55
16:
05N
15
28
43N
58
17:
13N
28
43
58
18:
16N
21z
36N
56N
19:
16
36
56N
20:
16N
36N
21:
00
30N
22:
00N
30
50N
23:

20zN

 

Soboty
 
6:
29
7:
02
22N
42
8:
02
22
40
54
9:
13N
28
43N
58
10:
13
28
43
58N
11:
13
28N
43
58
12:
13
28
43N
58
13:
13N
28
43
58
14:
13
28N
43
58N
15:
13
28
42
58
16:
18N
38
58N
17:
18
38
58
18:
18N
38N
58
19:
18
38
58N
20:
18N
38
21:
00
30N
22:
00N
30
50N
23:
20zN

legenda:
N - autobus niskopodłogowy

Autobus linii nr 15
DO KORTOWA
Kierunek: Stary Dwór
Przystanek początkowy: Centrum lub Wysoka Brama (2 minuty później niż na poniższym rozkładzie)
Przystanek końcowy: Uniwersytet-Centrum Konferencyjne (Biblioteka UWM) lub Uniwersytet-Słoneczna (DS 120)

Dni robocze (od poniedziałku do piątku)
 
5:
03
13
33N
53
6:
13
33
47
58
7:
09N
19N
29
39
49
59
8:
09N
16
31
46N
9:
01N
16
31
46
10:
01
16N
31
46N
11:
01N
16
31
46
12:
01N
16
31N
46N
13:
01
16
32
47N
14:
02
17N
30N
41
51
15:
01
11
21
31N
41
51
16:
01N
11
21N
31
45
17:
00
15
30N
45
18:
00N
24N
43
19:
03
23N
43N
20:
03N
23
43
21:
03N
28N
58
22:
28N
58N

Soboty
 
5:
26
56
6:
26
54N
7:
14
34
54
8:
14
29
44N
59
9:
16N
31
46
10:
01
16
31N
46
11:
01N
16
31
46
12:
01
16N
31
46N
13:
01
16
31
46
14:
01N
16
31N
46
15:
01
16
31
46N
59
16:
22N
42
17:
02
22
42N
18:
02N
22
42
19:
02
22N
42N
20:
02
22
42
21:
02N
28N
58
22:
28N
58N

legenda:
N - autobus niskopodłogowy

Wyszukiwarka połączeń na stronie MPK w Olsztynie

VIII FMB: program i rejestracjaW imieniu organizatorów informujemy Państwa, że ruszyła już rejestracja na VIII Forum Młodych Bibliotekarzy, które w tym roku odbędzie się w Olsztynie w dniach 12-13 września 2013 r. pod hasłem „Biblioteka - Twój czas, Twoje miejsce”. więcej

MIEJSCE INNOWACJI, czyli blok poświęcony nowym trendom i technologiom, nowoczesnym gadżetom oraz umiejętnościom, które jeszcze niedawno w ogóle nie kojarzyły się z bibliotekarstwem.

 • PRELEKCJE:

Biblioteka 3.0
Nowoczesna biblioteka przestała być już miejscem, w którym tylko wypożyczamy książki. Staje się centrum kulturalnym społeczności dla której działa. Jak nowoczesne rozwiązania technologiczne i komunikacyjne mogą wspierać działalność biblioteki? Czy nowoczesna biblioteka to wciąż miejsce dla półek pełnych książek? Zapraszam na podróż do biblioteki przyszłości, która będzie przyciągać mieszkańców i angażować w ich odkrywanie dziedzictwa kulturowego.
Prowadzący: Adam Piwek – Marketing & PR Manager w Aduma S.A., rzecznik prasowy Grupy Aduma, specjalizującej się w nowoczesnych systemach Human-Computer Interaction. Aduma S.A. to innowacyjna firma technologiczna realizująca projekty i realizacje w oparciu o technologie reagujące na ruch, kinetyczne, dotykowe, mobilne oraz Augmented Reality. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu oraz Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Wykładowca akademicki i szkoleniowiec z zakresu nowoczesnej komunikacji oraz budowania wizerunku. Przez wiele lat związany z sektorem publicznym, gdzie współpracował m.in. z Narodowym Centrum Kultury, w którym współtworzył jeden z pierwszych w Polsce projektów edukacyjnych wykorzystujących technologię mobilną. Konsultant z zakresu public relations, współpracujący z kilkoma firmami z różnorodnych branż.

Aplikacje mobilne w bibliotece
W krótkich żołnierskich słowach o korzyściach związanych z zastosowaniem nowych technologii w relacjach z czytelnikami. Opowiemy o pilotażowym projekcie "mobilna biblioteka", dzięki któremu biblioteka opuściła swoją siedzibę, by na kilka godzin zagościć podczas Jarmarku Cysterskiego w Łeknie. Uczestnicy imprezy przez cały dzień mogli zapisywać się do biblioteki, przeglądać katalog online oraz wypożyczać książki. Opowiemy o nowych technologiach także w kontekście osób niepełnosprawnych, starszych i młodzieży.
Prowadzący: Sylwia Czub-Kiełczewska – połowa działu strategii i rozwoju w MAK-u+. Prowadzi serwisy internetowe MAK-a+, koordynuje realizację przepisów ochrony danych osobowych w warszawskim oddziale Instytutu Książki, odpowiada za sprawy bardziej i mniej formalne związane z MAK-iem+. Ma głowę pełną pomysłów i nieograniczony zapał do pracy. W wolnych chwilach realizuje liczne, sportowe pasje oraz prowadzi portal o podróżach: podrozujsamodzielnie.pl. Fanka czytania książek w przestrzeni publicznej, szczególnie w środkach komunikacji miejskiej. Odjazdowa nie-bibliotekarka. Nie lubi niespodzianek, ale czasami sama potrafi siebie zaskoczyć, spakować plecak i przejechać tysiąc kilometrów, by spotkać się z dawno niewidzianymi przyjaciółmi.
Szymon Manikowski – z wykształcenia chemik, informatyk i bibliotekarz, z zamiłowania strażak, wojownik. Na co dzień Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łeknie oraz Biblioteki Publicznej Gminy Wągrowiec w Łeknie. Założyciel i Przewodniczący Koła SBP w Łeknie a zarazem członek zarządu okręgu SBP w Pile. Człowiek pełen energii i pozytywnego uporu, dla którego najważniejszy jest nowoczesny wizerunek zawodu bibliotekarza i bibliotek oraz walka ze stereotypami. Otwarty na nowe pomysły i propozycje, chętnie podejmujący nowe wyzwania. Dla niego niemożliwe staje się możliwe.

Kreowanie wirtualnej przestrzeni biblioteki – na przykładzie projektu „Nowoczesne e-usługi w WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze”
Referat ma na celu ukazanie możliwości modelowania wirtualnej przestrzeni biblioteki na przykładzie realizowanego w WiMBP w Zielonej Górze projektu. Omówione zostaną nowoczesne narzędzia, które ujęto w projekcie, m.in.: system udostępniania zasobów informacyjnych (SUZI), portal news365.pl oraz platforma dla artystów, digitalizacja na żądanie i in.
Prowadzący: Dawid Kotlarek – doktor nauk humanistycznych, bibliotekarz, kierownik Działu Badań, Analiz i Metodyki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze. Wchodzi w skład zespołu ds. realizacji projektu „Nowoczesne e-usługi WiMBP w Zielonej Górze”. Prywatnie, lider i gitarzysta hardcore’owego zespołu Sophie Scholl.

E-booki w OPACU, jak to sobie wymyślili bibliotekarze z Białołęki i Bemowa
W swoim wystąpieniu autor podzieli się swymi spostrzeżeniami i doświadczeniami, jakie bibliotekarze zdobyli w trakcie wprowadzania w życie idei „e-book w OPAK-u”: skąd pomysł, dlaczego uważają, że to krok w dobrą stronę, z kim wspólnie pracowali i pracują, jakie funkcjonalności dali czytelnikom, a jakie bibliotekarzom – co udało się pozyskać, pierwsze cyfry statystyczne, fakty, o których należy jasno powiedzieć.
Prowadzący: Jan Mroczek – informatyk bibliotekarz. Od 2004 r. związany z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Białołęka m. st. Warszawy. W latach 2005-2012 odpowiedzialny za proces wdrażania Systemu Bibliotecznego Mateusz. Systemem objęte są wszystkie filie i całość procesów bibliotecznych. Ostatnio jeden z pomysłodawców idei integracji biblioteki e-booków z tradycyjnym katalogiem bibliotecznym. Ideę tę udało się wprowadzić w życie w marcu 2013 r. w dzielnicy Białołęka. Miesiąc później identyczna funkcjonalność została udostępniona Czytelnikom dzielnicy Bemowo.

Wpływ rosnącej popularności self-publishingu na zmiany w środowiskach wydawniczych i bibliotekarskich
Zwiększony udział książek, a szczególnie e-booków wydawanych metodą self-publishingu, na rynku wydawniczym i w zbiorach bibliotecznych w istotnym stopniu zmienił oblicze księgarni i bibliotek. Celem autora referatu jest przedstawienie zmian będących pokłosiem cyfrowej rewolucji, wskazanie interesujących praktyk z nimi związanych i próba określenia kierunku, w którym będą zmierzały.
Prowadzący: Marek Maruszczak – doktorant na Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim w Olsztynie. Studia: Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Magisterium na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w 2012 r. na podstawie pracy: Komizm w tekstach fantasy na łamach „Nowej Fantastyki” w latach 1990-2011. Główne kierunki badań: Literatura, Internet, nowe media, kultura Internetu, media a rozwój nowoczesnych technologii.

Blogi bibliotekarzy jako wyraz samorealizacji
Historyczne i współczesne trendy w bibliotekarstwie poprzez internetową działalność bibliotekarzy żyjących swoją pracą również poza biblioteką. Autorzy pokażą działalność pracowników bibliotek, którzy w blogosferze realizują swoje zawodowe i niezawodowe pasje. Analizie poddali m.in. polskie i zagraniczne blogi.
Prowadzący: Ilona Niewczas – magister chemii na stanowisku bibliotekarza w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się elektronicznymi zasobami wiedzy. Czyta i podróżuje.
Dariusz Perliński – z zawodu bibliotekarz, z wykształcenia filozof, z zamiłowania podróżnik i bloger. W bibliotece pracuje od 2004 r.

Gadżety technologiczne, media społecznościowe i ich wykorzystanie w małej bibliotece miejskiej
Celem autora jest pokazanie współczesnego oblicza placówki bibliotecznej, która nie ucieka przed nowoczesnymi gadżetami promującymi instytucję biblioteki, książkę (pojmowaną bardzo szeroko) i czytelnictwo. Prezentacja pokaże możliwości kryjące się w różnych urządzeniach technicznych, które zmieniają wizję udostępniania utrwalonej myśli ludzkiej. Odbiorca otrzyma skondensowaną informację na temat możliwości kryjących się w nowoczesnych gadżetach elektronicznych w zakresie praktycznego ich zastosowania z omówieniem wad i zalet zastosowanych rozwiązań. Istotną częścią wniosków będzie także ukazanie budowania architektury promocji poprzez media społecznościowe nowe, stare, modne i odchodzące w cień.
Prowadzący: Roman Wojciechowski – publicysta, recenzent, bibliotekarz, historyk. Od 1989 r. pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Wybickiego w Sopocie, od 1994 roku pełni funkcję jej dyrektora. Absolwent kierunku Historia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego oraz absolwent studiów podyplomowych na kierunku Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa również na UG. Absolwent studiów podyplomowych na kierunku Prawo i Fundusze Europejskie na Wydziale Zarządzania i Marketingu Politechniki Gdańskiej. Stale współpracuje z „Kuryerem Sopockim” i „Toposem”.

Czy bibliotekarz może być radiowcem?
Prezentacja audycji radiowej „Przystanek Planeta 11”, która jest nadawana co tydzień „na żywo” w radiu UWM FM. Program jest prowadzony przez bibliotekarzy z Planety 11. W czasie prelekcji będzie można dowiedzieć się, jak prowadzić własny program i jak dotrzeć do słuchacza.
Prowadzący: Jacek Smółka – kierownik Planety 11, multimedialnej biblioteki młodych (filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie). W zawodzie bibliotekarza od 2005 roku. Organizator wielu imprez oraz prowadzący audycję radiową „Przystanek Planeta 11”.

 • WARSZTATY:

Merchandising w bibliotece
Czy sztuczki stosowane na co dzień w supermarketach mogą sprawić, że ludzie będą chętniej korzystać z biblioteki (i więcej czytać)? Właściciele sklepów, supermarketów czy księgarni mają swoje sprawdzone sposoby na to, żeby ludzie kupowali więcej (w dodatku wcześniej wybranych produktów). Biblioteka niekoniecznie musi zmieniać się w supermarket, ale może wykorzystać wiele sprawdzonych sztuczek – po to, żeby zbiory były lepiej wykorzystywane i żeby mieszańcy czytali więcej. Jak eksponować zbiory, żeby więcej osób po nie sięgało? Czy książki ZAWSZE muszą leżeć w porządku alfabetycznym? Jak zatrzymać klienta czytelnika na dłużej niż 5 minut? Jakie książki ustawiać na wysokości wzroku, a jakie na dolnych półkach? Na warsztatach przekonacie się, że merchandising w bibliotece naprawdę działa… i w dodatku nic nie kosztuje!
Prowadząca: Magdalena Balicka – specjalistka ds. komunikacji Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Od blisko pięciu lat w Programie Rozwoju Bibliotek zajmuje się przede wszystkim komunikacją wizualną i nowymi mediami. Projektuje materiały wizualne, koordynuje projekt „kierunek: biblioteka”, zdarzyło się jej też zbudować wystawę i napisać scenariusze do filmów animowanych. Odpowiada też za komunikację FRSI w nowych mediach – prowadzi stronę internetową fundacji, wprawia w ruch sześć profili FRSI i PRB w mediach społecznościowych. Nałogowo kolekcjonuje inspiracje, te związane z dizajnem w bibliotekach znajdziecie na Pintereście:
http://pinterest.com/frsi/library-design-architecture/.

Bibliotekarz fotografujący contra bibliotekarz fotografowany
Czy bibliotekarzowi łatwiej sfotografować bibliotekarkę czy pisarkę? Czy bibliotekarz digitalizuje swoje działania zgodnie z regułą Susan Sontag czy Roberta Bressona? Czy fotografując bibliotekarkę można pokazać COŚ czego bez Ciebie, nikt by nie zobaczył? Czyli o liniach, barwach, światłach między regałami...
Prowadzący: Grzegorz Winnicki – instruktor WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, absolwent Bibliotekoznawstwa i informacji Naukowo Technicznej UMCS w Lublinie, asystent w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL JP II.

Majsterkowanie 2.0 w bibliotece
Czy w bibliotece można zaprojektować i wydrukować trójwymiarowy przedmiot z plastiku? Naprawić rower? Zbudować radio? A może nauczyć się programować od… znajomego programisty? Makerzy to ludzie, którzy wymyślają i sami produkują bądź naprawiają różne przedmioty. Ich działania nazywane są „ruchem (lub subkulturą) makerów”, a miejsca, w których się spotykają – „przestrzeniami kreatywności” (ang. maker spaces). Takie przestrzenie, wyposażone w nowoczesny sprzęt i przygotowane do wspólnej pracy, powstają na świecie także w bibliotekach. Co makerzy robią w bibliotekach? Jakich używają narzędzi? Dlaczego właśnie biblioteki mogą być dla nich przyjaznymi miejscami i co zrobić, by takimi były? Tego dowiecie się na warsztacie o majsterkowaniu 2.0.
Prowadząca: Agnieszka Koszowska – bibliotekarka instruktorka, blogerka, redaktorka portalu www.biblioteki.org. Od 2010 roku w zespole Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizującej Program Rozwoju Bibliotek. Zajmuje się tematyką nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz mediów społecznych w bibliotekach. Koordynowała projekty dotyczące bibliotek cyfrowych oraz działalności edukacyjnej bibliotek skierowanej do osób wykluczonych cyfrowo. Interesuje się nowymi metodami prezentacji informacji w świecie cyfrowym i sposobami jej udostępniania odbiorcom.

CZAS POTRZEB, czyli blok poświęcony jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnych bibliotekarza – promocji czytelnictwa, przełamywaniu stereotypu biblioteki i pracy z różnymi grupami użytkowników: od najmłodszych po seniorów.

 • PRELEKCJE:

Morderstwo, operacja, sekcja, czyli co potrafi opolski bibliotekarz
Referat prezentuje imprezy zorganizowane przez Mediatekę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, które przyciągnęły wielu młodych ludzi i które mogą stać się inspiracją do twórczego wykorzystywania potencjału miejsca, jakim jest biblioteka. Na przykładzie „Morderstwa w bibliotece”, „Operacji: KOMIKS”, „Literackiego Fashion Day, czyli sekcji z książką w tle” autorka postara się udowodnić, że bibliotekarze potrafią walczyć ze stereotypem biblioteki jako miejsca cichego i nudnego.
Prowadząca: Magdalena Schatt-Skotak – absolwentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego (specjalizacja Wiedza o Kulturze Tradycyjnej i Popularnej). Pracownik Mediateki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu od 2010 r. Współodpowiedzialna za stworzenie profilu zbiorów Mediateki – pierwszego na Opolszczyźnie działu multimedialnego, utworzonego w 2011 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Pod jej kierownictwem zostało zorganizowanych wiele imprez, m.in. „Morderstwo w bibliotece”, „Książka – podaj dalej!”. Koordynatorka i współautorka projektów kulturalnych, organizatorka cyklu filmowego „Festival Movie Cafe” oraz spotkań z filmem promujących klasykę kina polskiego FILM PL.

Inicjatywy młodzieżowe w mediatece przyszłym sukcesem Biblioteki Wojewódzkiej
Prezentacja ma za zadnie przedstawić sposoby zachęcenia młodzieży w wieku gimnazjalnym oraz licealnym do korzystania z przestrzeni bibliotecznej oraz jej zbiorów. Mówi ona o złamaniu stereotypu biblioteki jako miejsca lubiącego ciszę. Podstawową jest otwarcie się na kulturę i sztukę młodych ludzi, znaną często jako subkulturę.
Prowadząca: Marta Bieława – młodszy bibliotekarz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze. Z wykształcenia jest managerem kultury. Swoją pracę w bibliotece rozpoczęła w Oddziale dla Dzieci. Następnie została kierownikiem nowej Filii miejskiej – Mediateki „Szklana Pułapka”. Jej głównym celem jest zachęcenie młodzieży do korzystania z biblioteki. Organizuje wiele zajęć warsztatowych oraz imprez kulturalnych w oryginalnych formach. Poza pracą należy do amatorskiego teatru Piiip. Interesuje się muzyką elektroniczną. Prywatnie organizuje również koncerty muzyki alternatywnej oraz wystawy.

 • WARSZTATY:

Najmłodsi w bibliotece – nowe pomysły na nowe czasy
Joanna Olech prezentuje własne "sztuczki" i pomysły, które mogą uczynić spotkania z dziećmi w bibliotece ciekawszymi. Kilka rekwizytów, kredki, arkusz papieru, piłki, kredki, drewniane korale... to wystarczy, aby zachęcić dzieci do rywalizacji i zabawy, której podmiotem nieodmiennie jest KSIĄŻKA.
Prowadząca: Joanna Olech – ilustratorka, autorka książek dla dzieci i młodzieży („Dynastia Miziołków”, seria „Pompon”, „Gdzie diabeł mówi... Do usług!”, „Tarantula, Klops i Herkules”, Tytus – super pies”, „Kto ty jesteś?” i inne). Laureatka nagród literackich i ilustratorskich. Jurorka konkursów literackich. Od wielu lat, na łamach „Tygodnika Powszechnego” i „Nowych Książek”, recenzuje publikacje adresowane do młodych czytelników. Członkini Sekcji Polskiej IBBY (International Board on Books for Young People). Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Gra o książkę – gry planszowe w bibliotece
Gry „bez prądu” to ostatnio jedno z najbardziej gorących haseł w rozrywce, a w Polsce przeżywają swój najlepszy okres. Jak wykorzystać ich potencjał w promowaniu czytelnictwa? Czy można samemu stworzyć grę planszową o książkach lub bibliotece?
Prowadzący: Mateusz Pejas – marketingowiec w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu i wodzirej w firmie Fabryka Uśmiechu; fan gier planszowych i główny koordynator GRAciarni 2012; pracował przez 10 lat jako dziennikarz radiowy; lubi dobrą fantastykę, rowery i hiszpańską piłkę nożną.

Motywy literackie dla seniorów: warsztaty „Co za ludzie, co za kraj”
Warsztaty mają zachęcać seniorów do czytania reportaży, które przekazują prawdę o innych kulturach, innych ludziach, ułatwiają zrozumienie drugiego człowieka, jego racje i motywy postępowania. Poza promocją literatury, celem warsztatów jest podkreślenie roli twórczego czytania, refleksji nad tekstem, kształtowania komunikowania się i umiejętności opowiadania. Istotą wszystkich spotkań jest pokazanie , że biblioteka może być miejscem miłego i pożytecznego spędzenia czasu wolnego.
Prowadząca: Mirosława Gorczyńska – ukończyła Instytut Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Od roku 1981 pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, jest kierowniczką filii nr 34. Od 2004 r. inicjuje, realizuje i koordynuje projekty kierowane do ludzi starszych. Organizuje i prowadzi warsztaty z komunikacji społecznej, także edukację komputerową dla seniorów. Prowadzi szkolenia bibliotekarzy, promuje działania na rzecz seniorów w MBP we Wrocławiu na dolnośląskich i ogólnopolskich konferencjach.

Metody i formy pracy z najmłodszym czytelnikiem w bibliotece
W czasie warsztatów prowadząca zaprezentuje doświadczenia Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci „Abecadło” w zakresie obsługi najmłodszych czytelników. Pokaże, w jaki sposób stworzyć scenariusze zajęć bibliotecznych dla najmłodszych i ich rodziców w oparciu o literaturę piękną dla dzieci.
Prowadząca: Ewa Romejko – absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowej Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci „Abecadło” w Olsztynie. Jest pomysłodawcą i współautorką bibliotecznych spotkań dla najmłodszych: Bajkowe Przedszkole i Bajkoteka Malucha, które cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem. Od wielu lat prowadzi zajęcia z dziećmi w różnym wieku, opracowuje samodzielnie scenariusze spotkań, pisze i realizuje projekty biblioteczne.

Młodzi w bibliotece?
Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich osób pracujących bądź zamierzających pracować z młodzieżą i potrzebujących inspiracji oraz narzędzi do działań z tą grupą. W czasie warsztatów przedstawione zostaną nietypowe metody badania potrzeb młodych ludzi, nie zabraknie również tzw. dobrych praktyk ze środowiska olsztyńskich bibliotekarzy pracujących z młodzieżą.
Prowadząca: Kamila Radzimińska-Arczak – bibliotekarka, działaczka społeczna, trenerka. Uwielbia pracę z młodzieżą, z którą często spotyka się w… bibliotece. Biblioteka to dla niej przestrzeń do wspólnych i wartościowych działań, ale także dobrej zabawy. Zwolenniczka łączenia edukacji z rozrywką. Z największym upodobaniem prowadzi zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej. Prywatnie związana ze Stowarzyszeniem Aktywności Społecznej „Młyn”, miłośniczka dzikiej przyrody i muzyki elektronicznej.

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP