Wizyta studyjna w Dobczycach

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka im. Józefy Bergelóny w Dobczycach Województwo: małopolskie
Data dodania: 27.10.2014

14 października do Dobczyc przyjechali dyrektorzy i pracownicy bibliotek z trzech województw m. in. z takich miejscowości jak Dąbrowa Tarnowska, Stary Sącz, Żabno, Przyłęk, Kłaj, Wiśniowa, Kęty, Kazimierza Wielka, Szarów, Brzezie, Klucze. Uczestnicy rozpoczęli spotkanie w sali konferencyjnej, gdzie przywitani zostali przez burmistrza Marcina Pawlaka i wiceburmistrza Pawła Machnickiego, którzy opowiedzieli zebranym o historii i funkcjach budynku w którym się znaleźli. Potem pod przewodnictwem Pana Burmistrza i dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu – pana Andrzeja Topy, uczestnicy zwiedzieli Regionalne Centrum Oświatowo-Sportowe. Bibliotekarze zadawali wiele pytań i byli bardzo zainteresowani formami działalności instytucji, których bazą jest RCOS. Na dłużej zatrzymano się w bibliotece, gdzie gościom zaprezentowano w szczególny sposób identyfikację wizualną zastosowaną w bibliotece, była to również okazja do zobaczenia specjalnie na tę okazję przygotowanej wystawy prezentującej historię biblioteki i urywki prasowe opowiadające o przemianach w ostatnich kilkunastu miesiącach, które zaszły w dobczyckiej bibliotece.

W kolejnej części uczestnicy obejrzeli prezentacją dotyczącą projektów i pomysłów realizowanych w Dobczycach przez bibliotekę. Prezentacji dokonał dyrektor biblioteki Paweł Piwowarczyk. Byłą to okazja do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem dotyczącym przeobrażenia jakie dokonało się w naszej bibliotece. Podczas wizyty pokazaliśmy jak pracujemy w małym zespole, jak realizujemy różne projekty i współpracujemy z organizacjami na terenie naszej gminy. Po obiedzie bibliotekarze uczestniczyli w bardzo ciekawym szkoleniu z social media w bibliotekach (Facebook) oraz szkoleniu dotyczącym materiałów graficznych na podstawie programu canva. Ostatnia część wizyty była okazją do poznania Dobczyc i inwestycji w nich realizowanych. Uczestnicy „wizyty za jeden uśmiech” pod przewodnictwem dyrektor PTTK Dobczyce Pani Marii Topy zwiedzili zamek i skansen.

Wizyta w dobczyckiej bibliotece była wspaniałą okazją do pokazania i wypracowania dobrych praktyk głównie w małych zespołach.

Program grantowy „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” był organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

 

Więcej zdjęć:

LINK

 O programie

Program grantowy „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” jest organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program jest przeznaczony dla bibliotek, które uczestniczą w Programie Rozwoju Bibliotek lub brały udział w projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką”, a także dla bibliotek, których pracownik uczestniczy w sieci LABIB.

Biblioteka - gospodarz wizyty studyjnej, która otrzyma dotację, organizuje wizytę, na którą zaprasza bibliotekarzy pracujących w innych bibliotekach grupy docelowej PRB, członków sieci LABIB, przedstawicieli lokalnych struktur Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, władz samorządowych, innych organizacji pozarządowych i instytucji.

Osoby zainteresowane udziałem w wizytach studyjnych zapraszamy do zapoznania się z mapą wizyt i bezpośredni kontakt z bibliotekami organizującymi spotkania.

regulamin