To był „Czas na Bibliotekę”!

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach Województwo: małopolskie
Data dodania: 03.11.2014

Przyjechali, zobaczyli, a teraz czas na działanie. 

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach w piątek 24 października 2014 r. gościła bibliotekarki z Kęt, Bychawy, Bychawki i Łosia oraz dwójkę Labibian podczas „Wizyty za jeden uśmiech”. Ten intensywny dzień rozpoczęliśmy od powitania przyjezdnych i przekazania im materiałów szkoleniowych oraz zwiedzania gmachu głównego naszej biblioteki, kiedy to nasi goście mogli między innymi podpatrzyć kilka ciekawych rozwiązań architektonicznych, usiąść na kolorowej kanapie i dowiedzieć się, skąd mamy wszystkie książki Wydawnictwa Czarne. Po tej krótkiej rozgrzewce dla ciała rozpoczęliśmy część aktywującą umysł. 

W pierwszej kolejności uczestnicy wizyty zostali porwani do sali odczytowej na zajęcia prowadzone przez dyrektor MBP w Gorlicach Magdalenę Miller. Tam dowiedzieli się, jak sprawić, aby biblioteki znów stały się miejscami modnymi i atrakcyjnymi dla użytkowników, jak stworzyć efektywny i efektowny zespół pracowników oraz jak pozyskiwać partnerów pośród lokalnych firm i organizacji pozarządowych. Po zakończeniu pierwszej części warsztatowej przyszedł czas na dyskusję, po której udaliśmy się wspólnie do jednej z filii gorlickiej biblioteki na drugą odsłonę studyjnego szkolenia. 

Naszych gości tym razem podjął Bartłomiej Kiełtyka z działu promocji. Popołudnie upłynęło pod znakiem design thinkingu, nowoczesnych technologii w pracy bibliotekarza oraz wykorzystania Internetu i mediów społecznościowych do budowania pozytywnego wizerunku i dobrych relacji z użytkownikami. Goście dowiedzieli ponadto, jak w prosty sposób relacjonować na żywo wydarzenia biblioteczne poprzez YouTube oraz jak stworzyć atrakcyjną prezentację multimedialną przy pomocy programu Prezi. 

Wizytę studyjną w Gorlicach zakończyło zwiedzenie Centrum Kultury im. B. I. Antonycza, z którym współpracujemy jako partnerem podczas projektu „Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur” oraz obopólna wymiana doświadczeń, podczas której my także mogliśmy nauczyć się wiele nowego od naszych gości. 

Dziękujemy przybyłym i mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie.O programie

Program grantowy „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” jest organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program jest przeznaczony dla bibliotek, które uczestniczą w Programie Rozwoju Bibliotek lub brały udział w projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką”, a także dla bibliotek, których pracownik uczestniczy w sieci LABIB.

Biblioteka - gospodarz wizyty studyjnej, która otrzyma dotację, organizuje wizytę, na którą zaprasza bibliotekarzy pracujących w innych bibliotekach grupy docelowej PRB, członków sieci LABIB, przedstawicieli lokalnych struktur Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, władz samorządowych, innych organizacji pozarządowych i instytucji.

Osoby zainteresowane udziałem w wizytach studyjnych zapraszamy do zapoznania się z mapą wizyt i bezpośredni kontakt z bibliotekami organizującymi spotkania.

regulamin