Wizyta studyjna w BP Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu

Autor: Biblioteka: BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY ŁOMŻA Z/S W PODGÓRZU Województwo: podlaskie
Data dodania: 12.02.2015

W spotkaniu wzięło udział ok. 60 osób w tym bibliotekarze z zaprzyjaźnionych bibliotek z całego województwa. Prelegenci spotkania mówili o wizji współczesnej biblioteki, o nowych formach promocji i wyzwaniach stojących przed tymi instytucjami kultury. Spotkanie stanowiło idealną okazję aby zaprezentować Lokalne Archiwum Cyfrowe, które funkcjonuje od 2013r. w naszej bibliotece. W ramach wizyty omawiane było znaczenie archiwów społecznych dla nauki i edukacji, a dzięki uprzejmości Fundacji Ośrodka Karta zostały przeprowadzone warsztaty dotyczące archiwizacji dokumentów w innowacyjnej formie wideo- prezentacji . W zbiorach naszego Lokalnego Archiwum Cyfrowego posiadamy unikatowe zdjęcia dokumentujące lokalne życie mieszkańców gminy Łomża jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej. Najstarsze zdjęcie w zbiorach naszego archiwum pochodzi z 1907 roku. Mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli rodziny Jabłońskich, Kwiatkowskich i Sarnackich, którzy udostępnili swoje rodzinne zbiory dla potrzeb naszego lokalnego archiwum. Nie brakowało okazji do wzruszeń, wspomnień i refleksji na temat wartości pozyskanych dokumentów. Dr Łukasz Lubicz- Łapiński pracownik IPN-u podkreślił, że to są perły, które można ocalić dzięki przedstawionej formie archiwizacji jak archiwa społeczne przy lokalnych Instytucjach Kultury.

Zwracamy się z apelem do wspólnego budowania historii, aby wartość cennej informacji dla pokoleń nie umarła na strychach, w szufladach, aby nie została zniszczona bezpowrotnie. Ocalmy od zapomnienia nasze rodzinne historie mając na względzie przyszłe pokolenia.O programie

Program grantowy „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” jest organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program jest przeznaczony dla bibliotek, które uczestniczą w Programie Rozwoju Bibliotek lub brały udział w projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką”, a także dla bibliotek, których pracownik uczestniczy w sieci LABIB.

Biblioteka - gospodarz wizyty studyjnej, która otrzyma dotację, organizuje wizytę, na którą zaprasza bibliotekarzy pracujących w innych bibliotekach grupy docelowej PRB, członków sieci LABIB, przedstawicieli lokalnych struktur Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, władz samorządowych, innych organizacji pozarządowych i instytucji.

Osoby zainteresowane udziałem w wizytach studyjnych zapraszamy do zapoznania się z mapą wizyt i bezpośredni kontakt z bibliotekami organizującymi spotkania.

regulamin