Skład Sekcji

Katarzyna Žák-Caplot

Przewodnicząca

Biblioteka Muzeum Warszawy

Aleksandra Siuciak

Wiceprzewodnicząca

Biblioteka Muzeum Zamkowego w Malborku

Magdalena Skrejko

Sekretarz

Biblioteka Muzeum Fotografii w Krakowie

Adres korespondencyjny

Muzeum Warszawy
Rynek St. Miasta 28
00-272 Warszawa
tel. 22 277 43 81
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Członkowie

Marta Kurzyńska
Biblioteka Muzeum Narodowego w Szczecinie

dr Sylwia Szarejko
Muzeum Pamięci Sybiru

Robert Płaczek
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau)

Sekcja skupia przede wszystkim biblioteki krajowych muzeów i galerii, jednak serdecznie zapraszamy do współpracy biblioteki innych instytucji kultury.

Podstawowymi celami Sekcji Bibliotek Muzeów, Galerii i Instytucji Kultury są:

  1. Reprezentowanie i obrona interesów zawodowych bibliotekarzy, pracowników bibliotek muzeów, galerii i instytucji kultury, a także pracowników odpowiedzialnych za zbiory biblioteczne ww. jednostkach macierzystych.
  2. Dążenie do włączenia zainteresowanych bibliotek muzeów, galerii i instytucji kultury do krajowej sieci bibliotecznej.
  3. Wsparcie w dążeniu do uzyskania statusu biblioteki naukowej przez zainteresowane biblioteki muzeów, galerii i instytucji kultury.
  4. Dążenie do uznania w muzeach wykształcenia bibliotekarskiego jako kierunkowego i umożliwiającego awans merytoryczny.
  5. Promowanie i wzmacnianie kompetencji i rozwoju zawodowego bibliotekarzy muzealnych i pracowników bibliotek muzeów, galerii i instytucji kultury, a także pracowników odpowiedzialnych za zbiory biblioteczne poprzez konferencje, szkolenia, warsztaty, seminaria oraz publikacje.
  6. Nawiązanie i rozwijanie regularnych i ścisłych kontaktów mających na celu wzajemne wspieranie się.
  7. Wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy pracownikami muzeów, galerii i instytucji kultury odpowiedzialnymi za zbiory biblioteczne.
  8. Współpraca z instytucjami i organizacjami aktywnymi w dziedzinie kształtowania standardów pracy w bibliotekach oraz standardów opracowania zbiorów bibliotecznych.
  9. Aktywne tworzenie i promowanie w kraju zawodu bibliotekarza muzealnego oraz profesjonalnych standardów pracy bibliotekarzy, pracowników bibliotek muzeów, galerii i instytucji kultury oraz pracowników odpowiedzialnych za zbiory biblioteczne.