Okładka publikacji Poezja do wczuwania, na różowym tle jaskrawo zielone rozmazane plamy

Pracujesz w bibliotece, prowadzisz dyskusyjny klub książki lub współtworzysz czytelniczą inicjatywę? A może chcesz, aby w Twojej bibliotece zagościła poezja współczesna i działania wokół niej?

Projekt „Poezja do wczuwania”jest wspólną inicjatywą Staromiejskiego Domu Kultury i kolektywu osesi. Został stworzony dla osób i społeczności, które chcą twórczo działać z wierszami. W trakcie warsztatów, które odbyły się już m.in. w Katowicach, Toruniu, Lublinie czy Warszawie, ich uczestnicy i uczestniczki skupiali się na subiektywnych odczuciach, skojarzeniach i emocjach, towarzyszących wspólnej lekturze wierszy. Ułatwiały to ćwiczenia, takie jak pisanie wiersza grupowego, czytanie tekstów na głos czy działania ze słowami w relacji z przestrzenią.

Opisy wspomnianych ćwiczeń, a także wiele innych inspirujących pomysłów do pracy z poezją znalazły się w książce pt. Poezja do wczuwania. Zbiór wierszy i ćwiczeń” (Staromiejski Dom Kultury, 2024), która jest bezpłatnie dystrybuowana do bibliotek i czytelni. Napisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., aby otrzymać egzemplarz publikacji lub dowiedzieć się więcej o ofercie warsztatów!

Poezja do wczuwania. Zbiór wierszy i ćwiczeń zawiera:

  • wybór wierszy Kingi Skwiry, Ady Adu Rączki, Anouk Herman, Marianny Cholewickiej i Patrycji Sikory,
  • przystępne eseje na temat czytania i pisania poezji,
  • pomysły na ćwiczenia warsztatowe – do wypróbowania samemu lub wspólnie.

Książka trafiła już do wielu bibliotek i instytucji w całej Polsce. Można wypożyczyć ją lub czytać na miejscu m.in. w Lublinie, Toruniu, Lidzbarku-Warmińskim, Rybniku, Ostródzie, Warszawie, Zielonej Górze, Rzeszowie, Barlinku, Jarocinie czy Kowarach.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć pod linkiem: https://sdk.pl/projekty/poezja-do-wczuwania/