20 marca 2023 roku wykład Rola wskaźników altmetrycznych w promocji dorobku naukowego przedstawiła dr hab. Małgorzata Kowalska-Chrzanowska, prof. UMK z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Prof. Małgorzata Kowalska-Chrzanowska podzieliła wykład na dwie części. Pierwsza z nich miała na celu wprowadzenie słuchaczy w zagadnienie wskaźników altmetrycznych. Prelegentka rozpoczęła od wskazania najważniejszych regulacji prawnych odnoszących się do oceny dorobku naukowego, a następnie przeszła do nakreślenia roli, zalet i wad wskaźników bibliometrycznych w tym procesie. Te ostatnie stały się asumptem do omówienia istoty i znaczenia wskaźników altmetrycznych, tj. alternatywnych mierników pochodzących z elektronicznych kanałów komunikacji naukowej, takich jak blogi, serwisy społecznościowe, platformy dedykowane naukowcom, menedżery zarządzania bibliografią, otwarte repozytoria, witryny umożliwiające dzielenie się prezentacjami multimedialnymi, zarządzanie zakładkami i rekomendujące artefakty naukowe. Prelegentka wyjaśniła nie tylko, skąd wzięło się zainteresowanie altmetrykami, ale także, jakie są najczęstsze ich rodzaje. Scharakteryzowała również funkcjonalności wybranych narzędzi je agregujących.

W drugiej części wykładu referentka zaprezentowała trzy studia przypadku ukazujące potencjał wykorzystania altmetryk. Za ich pomocą ocenie poddany został dorobek naukowy konkretnego badacza, całej dyscypliny naukowej oraz wąskiego zagadnienia.

Na koniec wystąpienia prof. Kowalska-Chrzanowska przedstawiła korzyści płynące z wykorzystania altmetryk oraz zagrożenia związane z ich bezrefleksyjnym wdrażaniem w procesach oceny i ewaluacji osiągnięć naukowych. Spróbowała także odpowiedzieć na pytania, czy alternatywne metryki stanowią antidotum na ograniczenia wskaźników bibliometrycznych i czy w przyszłości mają szansę stać się elementem oceny dorobku naukowego.