Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza do udziału w konferencji naukowej w dniach 16-18 października 2024 roku.

Konferencja kontynuuje projekt realizowany przez Bibliotekę Norwida w 2013 r. pn. „Drama Festiwal”. Skupia się na promocji dramatu literackiego jako gatunku wokół teorii „dramat do czytania”, sięgając do przykładów zielonogórskich twórców tego gatunku (np. Iwona Kusiak, Jolanta Faistein). Projekt realizuje status naukowy WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Organizatorzy

  • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze
  • Lubuskie Towarzystwo Naukowe
  • Pracownia Badań nad Kulturą Literacką Ziemi Lubuskiej
  • Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału w Zielonej Górze

Program i zagadnienia konferencji

Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o (nie)obecność literatury polskiej na współczesnej scenie teatralnej. W tytule konferencji zawarta jest określona dwuznaczność tematyczna: chodzi jednocześnie o Polskę, jak i polską literaturę. Wydaje się bowiem, że nie można powiedzieć o pierwszym (Polska na scenie), nie mówiąc o drugim (literatura na scenie). Uzupełnieniem będą panele dyskusyjne:

Panel I
Dramat polski jako książka – dyskusja na przykładzie Antologii Dramatu Zielonogórskiego i Antologii Dramatu Lubuskiego z udziałem reżyserów.

Panel II
Książka filmowa i teatralna z udziałem bibliologów i teatrologów oraz krytyków.

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o wypełnienie deklaracji udziału i przesłanie jej do 15 czerwca 2024 roku, w przypadku prelegentów z krótkim abstraktem artykułu (do 1000 znaków) w języku polskim lub angielskim, za pośrednictwem poczty elektronicznej i tradycyjnej na adres:

dr Mirosława Szott – sekretarz konferencji:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze
ul. Wojska Polskiego 9, 65-077 Zielona Góra,
telefon: 68 45 32 637 / 68 45 32 600
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Szczegółowe informacje na stronie konferencji