Tydzień Bibliotek
Ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek
Mistrz Promocji Czytelnictwa
Popularyzacja działań bibliotek na rzecz upowszechniania czytelnictwa
Bibliotekarz Roku
Promocja zawodu bibliotekarza
Archiwum konkursów
Poprzednie edycje konkursów SBP

Ogólnopolski Konkurs Bibliotekarz Roku jest organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2011 r., a podstawowy cel, który mu przyświeca to promocja zawodu bibliotekarza.

Konkurs składa się z dwóch etapów: okręgowego i ogólnopolskiego. Podczas pierwszego z nich wybierani są bibliotekarze cieszący się największym uznaniem w poszczególnych województwach, a następnie spośród tak wyłonionych finalistów wybierany jest Bibliotekarz Roku w skali krajowej.

Lista finalistów XIV edycji konkursu

Joanna Bator

JOANNA BATOR

Dyrektor, Gminna Biblioteka Publiczna w Kluszkowcach

wykształcenie: wyższe
35 lat pracy w bibliotece

Małopolski Bibliotekarz Roku 2023

Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

Dzięki staraniom Joanny Bator został opracowany plan modernizacji i wyposażenia budynku przeznaczonego na GBP w Kluszkowcach, a na realizację tej inwestycji pt. „Adaptacja budynku szkoły podstawowej na Gminną Bibliotekę Publiczną” MKiDN przyznało dotację z w kwocie 2 mln 20 tys. zł (w ramach NPRCz 2.0, Priorytet 2, Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”).

Udział w kolejnym projekcie (Kierunek interwencji 4.1. BLISKO) pozwolił Joannie Bator na realizację szkoleń dla bibliotekarzy oraz cyklu wydarzeń animacyjno-edukacyjnych dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów w ramach zadania „Blisko, coraz bliżej biblioteki”. Na ten cel GBP otrzymała 103 tys. zł. Jego realizację poprzedziła anonimowa ankieta skierowana do mieszkańców, dzięki której bibliotekarze mogli poznać ich potrzeby kulturalne oraz preferencje  czytelnicze i odpowiednio poszerzyć ofertę GBP w tym zakresie.

Wszystkie te działania były szeroko omawiane na forach publicznych, w social mediach i w mediach lokalnych.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego

Joanna Bator przeprowadziła szereg zajęć i spotkań dla szerokiego grona odbiorców, m.in.:

  • skierowane do najmłodszych czytelników "Zajęcia literacko-plastyczne pt. „Książka dla malucha”; „Schronisko dla bajek” (dla dzieci w wieku 3-6 lat z miejscowości Kluszkowce, Maniowy i Sromowce Wyżne); spotkania autorskie z Wiesławem Drabikiem, Ewą Stadtmuller, Joanną Jax; malowanie na szkle z wykorzystaniem motywów pienińskiego folkloru oraz warsztaty dla dzieci: "Zabawy i hece z Misiem w bibliotece",
  • dla dzieci w wieku 10-13  lat zorganizowała wyjazd edukacyjny promujący pienińską kulturę i warsztaty plastyczno-literackie z wykorzystaniem teatru kamishibai,
  • dla dorosłych i seniorów organizowane były spotkania z flisakami i Związkiem Podhalan, co zawsze spotyka się z dużym zainteresowaniem,
  • ponadto organizowała wspólne czytanie, dyskusje, gry, które integrują pokolenia oraz tradycyjne imprezy z okazji Dnia Kobiet, czy innych, ważnych uroczystości.

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego

W ramach zadania pt. "Blisko, coraz bliżej biblioteki" Joanna Bator przeprowadziła następujące szkolenia dla bibliotekarzy i pracowników kultury:

  • "Od niemowlaka do mola książkowego. Jak wychować małego czytelnika?"
  • "Gamifikowanie literatury pięknej i wydarzeń kulturalnych na smartfonach – praktyczne sposoby przyciągnięcia do bibliotek i instytucji kultury pokolenia Millenialsów i pokolenia Z".
  • "Komiks dla dzieci i młodzieży: budowanie zbioru, akcje czytelnicze, pomysły na zajęcia dla grup".
  • "Biblioterapia – jako metoda aktywizująca seniorów; – warsztaty".

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

Jako dyrektor GBP w Kluszkowcach, Joanna Bator sprawnie zarządza podległymi placówkami bibliotecznymi (w skład GBP wchodzi pięć filii). Efektywnie współpracuje też z Urzędem Gminy, instytucjami kultury, lokalnymi organizacjami (Związek Podhalan, Towarzystwo Flisaków), szkołami, przedszkolami. Z sukcesem pisze projekty, które później realizuje.

Cechy osobowościowe

Wrażliwość, cierpliwość, życzliwość, uczciwość, rzetelność, pracowitość, umiejętność integracji, skromność, uważne słuchanie czytelników w różnym wieku, otwartość, kreatywność, umiejętność pracy w zespole oraz odpowiedzialność i postępowanie zgodne z Kodeksem Etyki Bibliotekarza. Te cechy składają się na wyjątkową osobowość Joanny Bator, która jest przykładem nie tylko dla podległych pracowników, ale też dyrektorów bibliotek powiatu nowotarskiego.

Ewa Dorynek

EWA DORYNEK

Nauczyciel bibliotekarz, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Ozimku

wykształcenie wyższe: pedagogika opiekuńcza i praca socjalna, podyplomowe: bibliotekoznawstwo
12 lat pracy w bibliotece

Opolski Bibliotekarz Roku 2023

Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

Biblioteka prowadzona przez Ewę Dorynek cieszy się dużym uznaniem, zarówno w środowisku szkolnym, jak i wśród lokalnej społeczności. Księgozbiór jest stale aktualizowany m.in. ze środków pozyskiwanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W 2023 r. rozpoczęto też prace nad wprowadzeniem programu do obsługi biblioteki szkolnej MOL NET+.

Ewa Dorynek systematycznie dba o promocję biblioteki relacjonując jej działania na stronie internetowej szkoły, na szkolnym FB w „Bibliotecznym Zakątku” oraz w lokalnej gazecie “Wiadomości Ozimskie”.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego

Ewa Dorynek cyklicznie organizuje “Noce w bibliotece”. We współpracy z wychowawcami wystawia również Teatrzyki Kamishibai, a wspólnie z uczniami przedstawienia kukiełkowe w przedszkolach i szkołach podstawowych gminy, przybliżając najmłodszym ideę teatru. W 2023 r., w trosce o ogólny rozwój dzieci wprowadziła innowację pedagogiczną pn. “Teatr? Lubię!”. Organizuje też szereg imprez tematycznych jak ”Tydzień Bibliotek”, „Dzień Kropki”, „Dzień postaci z bajek”, „Czwartkowe spotkania z Bajką” rozwijając przy tym zainteresowania uczniów.

Od lat prowadzi Szkolny Wolontariat wykorzystując umiejętności i zapał uczniów do pracy na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Organizowała z nimi spotkania dla uczniów klas 0-3, Festyn Rodzinny oraz akcję „Sprzątanie Świata”. Dzięki jej staraniom w szkole odbywają się cyklicznie kiermasze taniej książki, a na szkolnych korytarzach wykładane są książki i czasopisma, z których uczniowie mogą korzystać podczas przerw.

Przygotowuje uczniów do gminnych konkursów, w których zdobywają wysokie lokaty (np. Mały OKR). Stale współpracuje z MiGBP w Ozimku oraz z Filią nr 15 MBP w Opolu. Ostatnio podjęła współpracę ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym im. M. Konopnickiej w Kluczborku.

W swoje działania angażuje również rodziców. Razem z nimi przeprowadziła m.in. akcję „Podaruj książkę bibliotece”. Przygotowuje i prowadzi zajęcia integrujące społeczność szkolną i lokalną: np. warsztaty pieczenia świątecznych pierników dla uczniów i warsztaty świąteczno-florystyczne dla rodziców, łącząc to np. z promocją nowo zakupionych książek.

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego

Ewa Dorynek jest współkoordynatorem "Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy w Gminie Ozimek". Zainspirowała nauczycieli wszystkich bibliotek szkolnych z terenu gminy do współpracy w ramach tej sieci. Sprzyja to integracji środowiska i podnoszeniu kompetencji zawodowych. Ewa Dorynek chętnie dzieli sie swoją wiedzą i doświadczeniem fachowym, toteż występy teatralne prezentowane przez nią w jednostkach oświatowych gminy miały charakter warsztatowy. Dzięki temu osoby zainteresowane mogły poznać poszczególne etapy tworzenia spektaklu, poczynając od wyboru tekstu i dostosowania go do potrzeb odbiorców, a kończąc na etapie finalnym.

W ramach prowadzonej współpracy obchodzony był też Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

Ewa Dorynek zrealizowała projekt „Kapitalni w Opolskim” dofinansowany z unijnej puli pt. „Czytanie to jedna z bram do wolności”. Dzięki temu biblioteka została doposażona w nowe meble, sprzęt komputerowy, program do obsługi biblioteki. Za swoją pracę Kandydatka rok rocznie otrzymuje Nagrodę Dyrektora Szkoły.

Cechy osobowościowe

Ewa Dorynek pracuje z niezwykłym zaangażowaniem. Rozbudzenie wśród uczniów miłości do książek i teatru traktuje jak misję. Nieustannie poszukuje nowych, ciekawych sposobów na szerzenie idei czytelnictwa wśród nich. Cechuje ją łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Potrafi odnaleźć się w każdej grupie i współpracować z wieloma osobami. Jest empatyczna, wyrozumiała i życzliwa, dzięki czemu biblioteka stała się miejscem przyjaznym i bezpiecznym, do którego uczniowie przychodzą z ochotą i uśmiechem. O jej empatii i życzliwości najlepiej świadczy fakt, ze od wielu lat sprawuje opiekę prawną nad trójką podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci i Młodzieży w Ozimku starając się zabezpieczyć wszystkie ich potrzeby.

Anita Fal

ANITA FAL

Dyrektor, Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku Wyżnym

wykształcenie wyższe: administracja, bibliotekoznawstwo i informacja naukowa oraz pedagogika
18 lat pracy w bibliotece

Podkarpacki Bibliotekarz Roku 2023

Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

W minionym roku Anita Fal osiągnęła najważniejszy zawodowy cel tj. wybudowanie nowej siedziby GBP, którą uroczyście otwarto we wrześniu 2023 r. W nowoczesnych wnętrzach zostały wydzielone strefy dla dzieci, młodzieży, seniorów oraz miejsce na zajęcia kreatywne i lekcje biblioteczne. W nowej bibliotece znalazła się również sala widowiskowo-koncertowa, która pozwala na rozszerzenie oferty kulturalnej kierowanej do mieszkańców gminy (GBP jako jedyna instytucja kultury w gminie pełni także funkcję centrum kultury).
Ponadto, w 2023 r. Anita Fal zrealizowała autorski projekt pn. „Moja – Twoja – Nasza Biblioteka” w ramach Konkursu BLISKO (NPRC 2.0). Jej wysoko oceniony wniosek sprawił, że GBP w Krościenku Wyżnym znalazła się wśród 46 bibliotek w kraju, które uzyskały prawie 140 tys. zł. dofinansowania. To pozwoliło na zrealizowanie wspólnie z mieszkańcami gminy kilkudziesięciu różnego typu wydarzeń, a także na przeprowadzenie ankiety dotyczącej potrzeb i oczekiwań kulturalnych społeczności lokalnej. Odpowiadając na te potrzeby A. Fal zorganizowała w nowej bibliotece specjalną przestrzeń dla młodych.
W efekcie podejmowanych przez nią działań GBP odnotowała w 2023 r. rekordowy wzrost liczby czytelników o ponad 11% oraz wypożyczeń o blisko 20%.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego

Anita Fal prowadzi Klub Aktywnego Czytelnika dla seniorów (comiesięczne spotkania poświęcone książce). Jest koordynatorką działających przy bibliotece: Klubu Seniora, Bibliotecznego Klubu Kreatywności oraz Klubu Brydżowego. Przy GBP działa też od 12 lat Klub Małego Czytelnika, jej autorski pomysł włączenia do grona czytelników biblioteki dzieci w wieku przedszkolnym, które otrzymują specjalnie przygotowaną Kartę Małego Czytelnika. Systematycznie prowadzi zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci w okresie ferii i wakacji, z których korzysta liczna grupa młodych mieszkańców gminy. Z jej inicjatywy w bibliotece odbywają się kreatywne spotkania sobotnie dla dzieci.

W ubiegłym roku zorganizowała spotkania dla aktywnych mieszkańców gminy: „Kolędowanie z tradycją” i „Biesiadę Sąsiedzką”. Była inicjatorką powstania w bibliotece Amatorskiej Grupy Teatralnej, która przygotowała dla mieszkańców m.in. inscenizację fragmentów powieści „Nad Niemnem”. Ponadto. zrealizowała 11 inicjatyw lokalnych, co wpłynęło na poszerzenie współpracy GBP z instytucjami, organizacjami oraz formalnymi i nieformalnymi grupami działającymi na terenie gminy. Wspólnie z Publiczną Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II zorganizowała cykl „Poszukiwacze książkowych historii”.

Aktywnie działa też w środowisku lokalnym. Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina”. Od 10 lat jest także członkiem Komitetu Organizacyjnego Koncertu Charytatywnego „Złote Serca”.

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego

Była w grupie założycielskiej Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek Inicjatywy, które powstało w ubiegłym roku. W ramach tej grupy współprowadzi lokalną grupę dyrektorów bibliotek publicznych, organizując regularne spotkania służące wymianie doświadczeń, dobrych praktyk i dających wzajemne wsparcie. W 2023 r., była też gospodynią wizyty studyjnej dla bibliotekarzy realizujących projekt BLISKO.

Ponadto dla bibliotekarzy z powiatu krośnieńskiego zorganizowała warsztaty nt. programu MAK+ oraz 2-dniową wizytę studyjną do Wrocławia, na którą oprócz nich zabrała przedstawicieli organizacji i instytucji działających w gminie Krościenko Wyżne.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

  1. Realizacja projektu „Moja – Twoja – Nasza Biblioteka” w ramach programu BLISKO w latach 2022-2023.
  2. Udział w Programie Rozwoju Biblioteka (IV runda)

Cechy osobowościowe

Jest osobą ambitną, kreatywną, pełną pomysłów i chęci do podejmowania nowych wyzwań. Chętnie też uczy się nowych rzeczy i stale wzbogaca ofertę biblioteki. Lubi słuchać ludzi i potrafi z nimi współpracować. Jest odpowiedzialna. Dba o pozytywny wizerunek GBP na wszystkich polach jej działalności. Z powodzeniem udaje się jej realizować koncepcję biblioteki, jako „trzeciego miejsca” dla mieszkańców, w którym mogą rozwijać pasje, zainteresowania i zdobywać wiedzę.

Barbara Grudzińska

BARBARA GRUDZIŃSKA

Kierownik, Gminna Biblioteka Publiczna w Kowalach Oleckich (w strukturze Gminnego Centrum Kultury)

wykształcenie wyższe: informacja naukowa i bibliotekoznawstwo
37 lat pracy w bibliotece

Warmińsko-mazurski Bibliotekarz Roku 2023

Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

W 2023 r., Beata Grudzińska doprowadziła do spektakularnej modernizacji Filii w Sokółkach (całkowita wartość projektu 2 018 000,00 zł). Uczestniczyła zarówno w pozyskaniu dofinansowania (w ramach NPRCz 2.0 ) jak i planowaniu zmian. Dzięki temu w małej, oddalonej od dużych skupisk miejskich bibliotece powstały nowoczesne przestrzenie: strefa dla dzieci wyposażona w podłogę interaktywną i tablety, dla młodzieży z komputerami gamingowymi oraz strefa dla seniorów. W efekcie Filia stała się jednym z najważniejszych miejsc na mapie kulturalnej miejscowości i gminy. Spotykają się tu i działają wraz z nią na rzecz społeczności lokalnej: KGW, OSP oraz lokalne stowarzyszenia. Jednym ze wspólnych działań był realizowany przez Filię projekt „Razem zrobimy więcej” dofinansowany przez Gołdapski Fundusz Lokalny (udział 160 uczestników).

Informacje o wszystkich imprezach organizowanych przez GBP i filie są zamieszczane na stronie internetowej, FB i Instagramie GBP, na plakatach widocznych w całej gminie, w ramach ogłoszeń parafialnych, a większe z nich promowane są w regionalnej prasie i radiu.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego

W 2023 r., GBP po raz drugi realizowała projekt dofinansowany ze środków MKiDN Priorytet 4. NPRCz 2.0 na lata 2021-2025, BLISKO 2022-2023. Nazwa zadania to „Pole wyobraźni”, a całkowity koszt – 160 339,24 zł. W jego ramach zrealizowano 6 inicjatyw oddolnych, które promowały książkę i czytelnictwo. Działania odbywały się na terenie całej gminy i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Liczba bezpośrednich uczestników wyniosła 780 osób. W trakcie tego projektu Beata Grudzińska współpracowała także z instytucjami wspierającymi osoby ze szczególnymi potrzebami, organizując dla nich 4 wydarzenia, w których wzięło udział ok. 60 osób. Warto dodać, że GBP i filie pod jej kierownictwem spełniają wymogi dostępności architektonicznej i cyfrowej.

Beata Grudzińska realizowała też w 2023 r. szereg ogólnopolskich akcji: „Mała książka – Wielki człowiek”, Tydzień Bibliotek, Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek itp. Ogółem współorganizowała w gminie 72 imprezy i spotkania, w których wzięło udział 1660 osób.

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego

W ramach projektu BLISKO Beata Grudzińska współorganizowała 7 szkoleń i warsztatów podnoszących kompetencje bibliotekarzy i partnerów w zakresie promocji czytelnictwa wśród różnych grup odbiorców. Brali w nich udział bibliotekarze z gminy Kowale Oleckie oraz z sąsiednich gmin i powiatów. Oprócz poszerzenia wiedzy i umiejętności zawodowych spotkania te przyczyniły się do integracji środowiska bibliotekarskiego w regionie. W celu wymiany dobrych praktyk i zdobycia inspiracji do dalszej pracy na rzecz aktywnego czytelnictwa pracownicy bibliotek i partnerzy odbyli współorganizowaną przez Beatę Grudzińską wizytę studyjną do Morąga, Gdańska i Ornety. Wydarzeniem podsumowującym realizację projektu BLISKO była konferencja „Biblioteka – bliska regionowi, bliska ludziom”, w której wzięło udział 115 osób.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

Do niewątpliwych osiągnięć Beaty Grudzińskiej zaliczyć należy systematyczną modernizację i komputeryzację podległych bibliotek. Udział w projektach: „Tablety w Twojej Bibliotece” (dwie edycje PIAP), czy „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”, pozwolił jej na zakup zestawów komputerowych, robotów do nauki programowania Jimu czy iPadów. Dzięki temu biblioteki przez nią kierowane stały się pierwszymi placówkami w gminie, które oferowały użytkownikom bezpłatny dostęp do nowoczesnego sprzętu i Internetu, możliwość przeszkolenia się w jego obsłudze, z czasem także nauki kodowania i programowania. Wszystkie te pionierskie działania cieszyły się dużym zainteresowaniem w środowisku.

W 2021 r. Beata Grudzińska doprowadziła do modernizacji i doposażenia GBP w kolejne urządzenia (projektor multimedialny, tablica interaktywna, laptopy) oraz meble, co umożliwiło aranżację kącika dla dzieci oraz znacznie poprawiło wizerunek biblioteki i jej możliwości edukacyjne.

Cechy osobowościowe

Beata Grudzińska wyróżnia się profesjonalizmem wynikającym ze zdobytego wykształcenia, odbytych szkoleń i warsztatów oraz z wieloletniego stażu pracy. Jest kreatywna w planowaniu nowych działań i sposobów aktywizacji czytelniczej. Cechuje ją wyjątkowe zaangażowanie w pracę na rzecz społeczności lokalnej, jak też bardzo przydatna w tym zakresie umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów i otwartość.

Marta Malinowska

MARTA MALINOWSKA

St. bibliotekarz, Biblioteka Publiczna im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku

wykształcenie: wyższe
12 lat pracy w bibliotece

Pomorski Bibliotekarz Roku 2023

Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

Kandydatka nie tylko pozyskuje finanse na realizację projektów promujących czytelnictwo i bibliotekę, ale też realizuje te projekty. W 2023 r. koordynowała projekt "P.U.C.K. – Poznajmy Unikatowe Cuda Kaszub", w ramach którego, propagując czytelnictwo wśród mieszkańców Ziemi Puckiej zadbała, aby użytkownikom zaprezentować bibliotekę jako miejsce im przyjazne i warte kolejnych odwiedzin. Jako koordynatorka Młodzieżowej Rady Biblioteki, która aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności, współtworzyła też takie wydarzenia jak baśniowa gra terenowa czy spotkanie andrzejkowe w Bibliotece.

W Pucku współpracuje z różnymi instytucjami współtworząc z nimi projekty edukacyjno-animacyjne oraz wspierając je w realizacji wspólnych wydarzeń (m.in. w prowadzeniu konferencji z okazji 103. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem, czy pisaniu projektów). W ciągu minionego roku promowała Bibliotekę uczestnicząc w konferencjach, szkoleniach i zjazdach oraz wymieniając się doświadczeniami, opiniami czy pomysłami nowych inicjatyw.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego

Do priorytetów kandydatki należy aktywizacja różnych grup odbiorców, zwłaszcza dzieci i młodzieży, aby korzystały z szerokiej oferty bibliotecznej nie ograniczając się tylko do wypożyczania książek. W tym celu prowadziła dla nich warsztaty kodowania z użyciem Photonów, zorganizowała warsztaty z tworzenia gier planszowych dotyczących mitologii i demonologii kaszubskiej, oraz cykl kreatywnych piątków, dedykowanych dzieciom polskim i ukraińskim. Przez trzy miesiące młodzież sama prowadziła te spotkania dla swoich młodszych koleżanek i kolegów.

Dzięki nawiązaniu współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym i Szkołą Podstawową Factum kandydatka promowała czytelnictwo wśród osób ze specjalnymi potrzebami, ułatwiając im jednocześnie dostęp do literatury. Stworzyła ponadto i koordynowała projekt dla seniorów, w ramach którego prowadziła warsztaty ze storytelingu, biblioterapii, wykorzystania długopisów 3d, czy tworzenia książek dotykowych.

W zeszłym roku pomagała w realizacji 4 inicjatyw mieszkańców Pucka, które dotyczyły upowszechniania czytelnictwa w jego różnych formach. Zainteresowani otrzymali wsparcie w zakresie konsultacji pomysłów, pozyskania partnerów do ich realizacji oraz rozliczenia działań. Efektem było m.in. powstanie powieści paragrafowej oraz zwiększenie świadomości uczestników w zakresie znaczenia głośnego czytania.

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego

Marta Malinowska promuje zawód i pozytywny wizerunek bibliotekarza podczas prowadzonych wykładów z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na studiach podyplomowych w Kaszubsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Wejherowie. Uczestnicząc w wydarzeniach organizowanych przez miasto Puck pełni rolę ambasadora biblioteki i kultury. Ponadto prowadząc spotkania autorskie i warsztaty dla młodzieży sprawia, że bibliotekarz jest postrzegany jako osoba otwarta na wiele propozycji i podejmowanie rozmaitych działań.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

W 2022 r. otrzymała nagrodę artystyczną burmistrza miasta Puck za aktywną pracę zawodową w dziedzinie kultury.
Wzmocniła pozytywny wizerunek biblioteki wśród młodzieży żyjącej w Pucku, czego potwierdzeniem jest działalność Młodzieżowej Rady Biblioteki oraz zwiększony udział młodzieży w realizacji wielu bibliotecznych inicjatyw i działań.

Cechy osobowościowe

Kreatywna – ma wiele pomysłów na wszelkiego rodzaju działania w bibliotece i realizuje je systematycznie, w miarę posiadanych możliwości. Sumienna i obowiązkowa – skrupulatnie wywiązuje się ze swoich obowiązków, przestrzega ustalonych zasad i regulaminów. Jest odpowiedzialna za podjęte zobowiązania. Profesjonalna – działa zgodnie z zasadami bibliotekarskiej sztuki, dba o fachową obsługę czytelnika. Niezawodna – można na niej polegać, zastępuje dyrektora w przypadku jego nieobecności. Pomocna – dzieli się swoją wiedzą ze współpracownikami, pomaga im w realizacji zadań.

Paweł Marchel

PAWEŁ MARCHEL

Bibliotekarz, Biblioteka Publiczna w Solcu Kujawskim

wykształcenie wyższe magisterskie: turystyka i rekreacja, 2-letnie Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne, podyplomowe bibliotekoznawstwo i informacja naukowa
8,5 lat pracy w bibliotece

Kujawsko-pomorski Bibliotekarz Roku 2023

Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

Paweł Marchel prowadził działania na rzecz bibliotek realizując projekty w swojej bibliotece i aktywnie wspierając biblioteki w Buszkowie i Kijewie Królewskim. Jego wysiłki nie ograniczały się jedynie do działań praktycznych, obejmowały również aktywność publikacyjną. Regularnie umieszczane artykuły w czasopismach bibliotecznych, nie tylko przyczyniały się do rozwoju wiedzy w tej dziedzinie, stanowiły tez inspirację dla innych bibliotekarzy do podzielenia się własnymi pomysłami.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego

Paweł Marchel działając na rzecz użytkowników biblioteki oraz środowiska lokalnego podjął szereg inicjatyw, które mają pozytywny wpływ na różnorodne grupy społeczne. Przede wszystkim, w ramach Naukowych Placów Zabaw, zorganizował i przeprowadził serię eksperymentów naukowych dostosowanych do potrzeb wszystkich grup przedszkolnych w Solcu Kujawskim. Dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w procesie nauki, co sprzyjało ich rozwojowi intelektualnemu oraz budowaniu zainteresowania nauką już od najmłodszych lat. Kontynuował swoje działania, prowadząc cykl lekcji bibliotecznych dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz młodzieży szkół ponadpodstawowych. Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia związane ze skutecznym i szybkim uczeniem się, funkcjonowaniem ludzkiego mózgu oraz pułapkami, na jakie jest podatny. W ten sposób kandydat starał się wspierać młodzież w zdobywaniu nowej wiedzy oraz rozwijaniu umiejętności poznawczych.
Ponadto zrealizował dwa cykle zajęć dla seniorów, obejmujące łącznie 41 spotkań. Ich celem było aktywizowanie fizyczne i umysłowe uczestników, co ma pozytywny wpływ na jakość życia oraz integrację z lokalną społecznością. Warto też podkreślić zaangażowanie z jakim współuczestniczył w założeniu stowarzyszenia "AS" (Aktywny Senior). Celem tej inicjatywy jest promowanie aktywności seniorów oraz tworzenie warunków sprzyjających aktywnej starości.

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego

Paweł Marchel wspiera środowisko bibliotekarskie przede wszystkim jako autor lub współautor licznych tekstów o tematyce bibliotecznej. W 2023 r., publikował je w takich czasopismach: jak: „Nowoczesna Biblioteka 3.0”, „Biblioteka Publiczna”, „Poradnik instytucji kultury”, „Bibliotekarz Kujawsko-Pomorski”, czy „Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne”

Ponadto, przeprowadził 15 szkoleń dla bibliotekarzy, we współpracy z Wydawnictwem Wiedza i Praktyka oraz Akademią Biblioteki Publicznej, wspierając rozwój zawodowy koleżanek i kolegów z branży. Wygłosił też prelekcję na VII Nowym Ogólnopolskim Forum Bibliotek Pedagogicznych nt. tworzenia autentycznej marki osobistej bibliotekarza oraz uczestniczył w tak ważnych wydarzeniach branżowych jak XV Forum Młodych Bibliotekarzy i Kongres Bibliotek. Obecnie bierze udział w przygotowaniach do XVI Forum Młodych Bibliotekarzy SBP, co dowodzi jego zaangażowania w rozwój i promocję bibliotekarstwa.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

W ciągu swojej dotychczasowej pracy Paweł Marchel opublikował liczne artykuły w w/w czasopismach bibliotekarskich. oraz w „Poradniku Bibliotekarza”. Poza tym, prowadząc wykłady, warsztaty i zajęcia w różnych bibliotekach, dostosowując przekazy do potrzeb różnorodnych grup odbiorców, wykazał się umiejętnościami dydaktycznymi, inspirując innych do rozwijania kompetencji w tej dziedzinie. Jego osiągnięcia to wyraźne dowody profesjonalizmu oraz zaangażowania w rozwój bibliotekarstwa.

Cechy osobowościowe

Wszechstronność, kreatywność, zaangażowanie, konsekwencja oraz dobra organizacja pracy to cechy które doskonale widać w różnorodności tematów i form artykułów, szkoleń i zajęć prowadzonych zarówno w bibliotece, jak i poza nią. Otwartość, manifestująca się w nawiązywaniu porozumień partnerskich z innymi instytucjami, świadczy o zaangażowaniu kandydata w rozwój społeczności. Dodatkowo, jego bezinteresowność oraz postawa prospołeczna są widoczne poprzez udział w wolontariacie oraz poświęcenie wielu godzin własnego czasu na działania na rzecz bibliotekarzy, czytelników oraz lokalnej społeczności.

Magda Mroczek

MAGDALENA MROCZEK

Kierownik Filii nr 5 dla Dzieci i Młodzieży „Plastuś”, Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Dygasińskiego w Starachowicach

wykształcenie wyższe
17 lat pracy w bibliotece

Świętokrzyski Bibliotekarz Roku 2023

Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

Magdalena Mroczek dba o wzrost popularności Filii nr 5 w środowisku oraz promuje czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Jako certyfikowana biblioterapeutka współpracuje z publicznymi i niepublicznymi placówkami oświatowymi w mieście i gminie (2 żłobki, 6 przedszkoli, 9 szkół podstawowych, 4 szkoły ponadpodstawowe), prowadząc cykliczne zajęcia biblioedukacyjne i biblioterapeutyczne. Jej warsztaty wspomagają cele strategiczne realizowane w oddziale terapeutycznym w SP nr 2 w Starachowicach i MP nr 11 z oddziałami integracyjnymi.

Prowadzi konto Filii nr 5 na Instagramie oraz udziela się na ogólnym profilu MBP na FB. Stale współpracuje z lokalnymi mediami. Jej zaangażowanie w promocję biblioteki i czytelnictwa zostało docenione i zaprezentowane na łamach miesięcznika „Starachowice dobry adres” w wywiadzie Ludzie miasta w akcji opublikowanym w 2023 r. nr 24 (luty) s. 4-6. Wielokrotnie była członkiem jury lub gościem honorowym konkursów dla dzieci i młodzieży, organizowanych przez przedszkola i szkoły.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego

Magdalena Mroczek aktywizuje społeczność lokalną organizując w przestrzeni osiedla happeningi, wystawy i instalacje przestrzenne (np. Star Town - przygody w gwiezdnym mieście). Z Miejskim Parkiem Kultury i Urzędem Miasta Starachowice, współorganizuje festyny i imprezy (np. Lato odlatuje z latawcami, Piknik Rodzinny). Według jej scenariusza, we współpracy ze Stowarzyszeniem Architekci Dobrego Czasu zorganizowała Noc Bibliotek.

Jej projekty obejmują różne grupy czytelników. Przygotowuje i realizuje zajęcia dla dzieci w żłobkach, przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Współpracuje z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym. Została zaproszona przez I LO w Starachowicach do przygotowania i prowadzenia cyklu konferencji w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jako prelegentka prowadziła wykłady, w ramach obchodów Dnia Autorów Europejskich, w Technikum nr 2 w Starachowicach i ZSZ nr 3. Stałą formą pracy Filii są organizowane przez nią cotygodniowe zajęcia literacko-plastyczne Plastyczny Plastuś dla najmłodszych czytelników i ich rodziców. Filia oferuje również aktywne zajęcia feryjne i wakacyjne. Ponadto jest moderatorem DKK dla młodzieży, który prowadzi nieprzerwanie od 15 lat. Aktywnie włączyła się w realizację projektu Mała książka, wielki człowiek.

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego

Rozwój zawodowy i promocję zawodu bibliotekarza traktuje priorytetowo. Stale poszerza swoją wiedzę i umiejętności biorąc udział szkoleniach, konferencjach, warsztatach. W 2023 r. wzięła udział w szkoleniach: Kolaż dekoracyjny i użytkowy w bibliotece – Centrum Innowacji Inkobi, Trudne tematy w literaturze dla dzieci i młodzieży – wykład WBP, Od słowa do sztuki. Jak zaangażować czytelników do kreatywnych, międzypokoleniowych aktywności wokół literatury – WBP. Od kilkunastu lat jest członkiem SBP (obecnie skarbnik Koła SBP przy MBP w Starachowicach). Była również prelegentem podczas 15 Forum Młodych Bibliotekarzy, na którym dzieliła się swoją wiedzą, doświadczeniem i pasją z innymi bibliotekarzami. Zawód bibliotekarza promuje również w mediach i na spotkaniach.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

W 2019 r. Filia nr 5 w ramach NPRCz (Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020) przeszła gruntowny remont według wizji i projektu Magdaleny Mroczek. „Plastuś” zyskał nową przyjazną przestrzeń i formę, która spotkała się z uznaniem czytelników i bibliotekarzy.

Jej autorskim programem jest projekt Plastyczny Plastuś realizowany od 17 lat. Są to cotygodniowe warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci od 5 do 10 lat i ich rodziców, dziadków lub opiekunów. Spotkania te oprócz poznawania literatury i technik plastycznych, mają na celu kreatywny rozwój dzieci oraz zacieśnienie więzi rodzinnych i społecznych. Zajęcia te cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników.

Cechy osobowościowe

Magdalena Mroczek to osoba niezwykle oddana swojej pracy. Miarą jej zaangażowania jest ilość placówek współpracujących z Filią, a umiejętność współpracy czyni z niej doskonałego partnera do wspólnych projektów. Dla niej „bibliotekarz” to nie tylko zawód, bibliotekę traktuje jak drugi dom, a współpracowników jak rodzinę. Jest osobą ciepłą i otwartą. Od wielu lat tworzy w „Plastusiu” przestrzeń, gdzie każdy czytelnik, oprócz książki poczęstowany zostanie dobrym słowem i uśmiechem. Dzięki niej Filia nr 5 jest miejscem, do którego po prostu chce się wracać.

Zbigniew Pacho

ZBIGNIEW PACHO

Dyrektor, Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej

wykształcenie wyższe
19 lat pracy w bibliotece

Łódzki Bibliotekarz Roku 2023

Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

Dbając o rozwój oferty MBP, Zbigniew Pacho zakupił 7 komputerów oraz 10 czytników e-booków (projekt „Nowoczesna Biblioteka” z Budżetu Obywatelskiego Miasta 24500 zł) z myślą o seniorach oraz tablicę interaktywną do Oddziału dla Dzieci, konsolę PS5 (do stworzenia w bibliotece GAME ROOM’U), profesjonalny zestaw nagłośnieniowy i 7 radiomagnetofonów (w ramach akcji „BOOMbox i słuchasz”). Utworzył instytucję Mecenasów Kultury MBP (są to lokalne firmy wspierające działalność MBP finansowo, swoimi produktami lub usługami).

Dzięki niemu MPB zajęła II miejsce w ogólnopolskim konkursie SBP na najlepszą kampanię społeczno-edukacyjną realizowaną w ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2023, pod hasłem "Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA".

Dbał też o promocję MBP. Z jego inicjatywy biblioteka prowadzi dwa kanały na FB dla dzieci i dorosłych oraz profile na Instagramie, TikToku i YouTube, toteż komunikaty o bogatej ofercie kulturalnej, zakupie nowości, regionaliach, itp. szybko trafiają do odbiorców. Współpraca z lokalną prasą tj.: Gazeta, ITS Wiadomości Dnia, Dziennik Łódzki, serwisami internetowymi: erawa.pl. kochamrawe.pl. i radiowymi: Radio Victoria, Radio Łódź, Radio RSC wzmacnia ten przekaz.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego

Dla dzieci tworzył kreatywne zajęcia m.in. „Eksperyment biblioteka”. Z jego inicjatywy, w Rawie odbył się finał XI edycji akcji „Z książką na walizkach” z udziałem 10 wybitnych autorów literatury dziecięcej. Ulicami miasta przeszedł bajkowy korowód przy akompaniamencie orkiestry OSP (udział 1000 osób). Współpracuje z młodzieżą. Jego działania wspiera 21 wolontariuszy. Reaktywował cykl spotkań „Wspomnienia z dziejów Rawy”. W 2023 r. odbyło się 6 spotkań. w ramach projektu „Pasjonaci są wśród nas” (grant od Lokalnej Grupy Działania „Kraina Rawki” – udział 250 osób). Prowadzi klub czytelniczy dla dorosłych. W ramach akcji „Senior w sieci”, starsze osoby wprowadzane są w świat Internetu. Umożliwił wypożyczanie radiomagnetofonów do słuchania książek mówionych (istotne dla osób słabo widzących) Dzięki niemu, MBP posiada trzeci co do wielkości (w woj. łódzkim) pakiet darmowych kodów dla czytelników do Legimi. Prowadzi biblioteczne EKOakcje. W efekcie jego współpracy z Wydawnictwem Literatura ukazała się książka „Pan Pasek i skarby ziemi rawskiej”.
Ponadto organizuje spotkania i wyjazdy dla wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii oraz podopiecznych WTZ, walcząc z wykluczeniem społecznym. Wspiera akcje charytatywne, współpracując m.in. ze Stowarzyszeniem „Rawa dla zwierząt”.

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego

Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem prowadząc warsztaty, spotkania, wygłaszając prelekcje na terenie całego kraju. W 2023 r. od czerwca do grudnia 12-krotnie brał aktywny udział w takich wydarzeniach, a mianowicie:

  • Warsztaty: „Przygotowanie i organizacja imprez kulturalnych oraz kreatywne formy promocji książki i czytelnictwa” (MBP w Lubartowie, czerwiec); „Biblioteka zawsze na propsie” (Mazowiecki BiblioLAB, BP Piaseczno, 26.10); „W stronę użytkownika – o rozwoju publiczności w bibliotekach” (Konferencja dyrektorów bibliotek publicznych woj. podkarpackiego, Mielec 17.11); Warsztaty komiksu (Projekt Budżetu Obywatelskiego Powiatu Rawa Mazowiecka, umożliwił realizację 6 warsztatów z udziałem ponad 120 osób).
  • Prelekcja: „Prezentacja rawskiej akcji”. (Webinarium i konferencja podsumowująca kampanię SBP Tydzień Bibliotek ,10.11.)
  • Prowadzenie spotkań: z Ignacym Karpowiczem (WBP w Łodzi, 28.11) oraz z Mariuszem Szczygłem (MBP w Łodzi, Filia na Motylowej ,1.12 ).

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

W 2022 r., Zbigniew Pacho został laureatem konkursu na najlepszy pomysł promujący czytanie organizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival i otrzymał Nagrodę Główną „Zwyrtała”.

Cechy osobowościowe

Otwarty na nowe pomysły i projekty, w które sam chętnie się angażuje. Darzy zaufaniem swoich pracowników bez obaw powierzając im realizację zadań. Jako lider grupy umie jednocześnie pracować zespołowo. Komunikatywność i odpowiedzialność przekładają się na umiejętność zjednywania sobie ludzi, co wpływa pozytywnie na wizerunek biblioteki oraz współpracę partnerską przy realizacji projektów. Dzięki empatii angażuje się w akcje charytatywne. Ma dystans do własnej osoby i ogromne poczucie humoru… wystarczy zerknąć na bibliotecznego TikToka czy filmy z serii #MBPzprzymrózeniemOKA.

Małgorzata Podniesińska

MAŁGORZATA PODNIESIŃSKA

Dyrektor, Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce

wykształcenie: wyższe bibliotekarskie
14 lat pracy w bibliotece

Lubelski Bibliotekarz Roku 2023

Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

Od 2020 r., Małgorzata Podniesińska pełni funkcję Dyrektora GBP i kieruje siecią gminnych bibliotek, która obejmuje także 3 filie. W ubiegłym roku rozpoczęła się modernizacja większości tych placówek. Najpierw w 2023 r., GBP, która mieści się w budynku Urzędu Gminy w Wólce, w efekcie jego przebudowy, zyskała nowoczesną aranżację i wyposażenie wnętrz, a kandydatka uczestniczyła w ich projektowaniu. Na rok 2024 zaplanowano zakończenie dwóch kolejnych inwestycji: przebudowy remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Turce, a tym samym modernizacji lokalu filii bibliotecznej tam usytuowanej. Tu także Małgorzata Podniesińska była odpowiedzialna za aranżację wnętrz bibliotecznych. Warto dodać, że 24.03.2024, budynek remizy i pomieszczenia filii zostały oddane do użytku .Natomiast trwa realizacja trzeciej inwestycji „Nowy budynek Biblioteki w Łuszczowie – dostępna przestrzeń dla ludzi i książek”, współfinansowanej przez Instytut Książki w ramach programu Infrastruktura Bibliotek (przewidywane otwarcie w 2024 r.). Dodatkowym zadaniem, któremu musiała sprostać tym okresie Małgorzata Podniesińska była reorganizacja pracy bibliotek w trakcie przebudowy i docelowa organizacja pracy w nowych lokalach.

Małgorzata Podniesińska pozyskała też środki z ogólnopolskiego projektu BLISKO, na realizację zadania ph. Między wersami, czyli nasza biblioteka BLISKO ciebie w celu wzmocnienia roli biblioteki jako „trzeciego miejsca” jednoczącego społeczność lokalną podczas wydarzeń czytelniczych i kulturalnych.

Informacje o tym, co dzieje się w sieci bibliotek są umieszczane na stronie internetowej GBP oraz na FB i Tik Toku. Ponadto artykuły o działalności bibliotek ukazują się w każdym numerze kwartalnika „Wólka News”, wydawanego przez UG Wólka.

Dzięki Małgorzacie Podniesińskiej GBP rozwija współpracę z Zespołami Szkolno-Przedszkolnymi w Pliszczynie, Sobianowicach, Turce, Świdniku Małym, Łuszczowie, SP nr 48 w Lublinie, Działem Promocji Kultury UG, Klubem Seniora w Rudniku, a także KGW i OSP na terenie gminy.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego

Dyrektorka wraz z pracownikami dba o realizację ciekawej i dopasowanej do różnych grup odbiorców oferty bibliotecznej. W 2023 r., w podległych jej placówkach przeprowadzono 147 różnorodnych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, z których skorzystało 2 415 osób. Oprócz udziału w ogólnopolskich akcjach i programach promujących czytelnictwo, GBP uczestniczyła też w ekologicznym projekcie Matematyka na zielono realizowanym przez FRSI w partnerstwie z Fundacją mBank Polska. Odbyły się ponadto warsztaty wielkanocne i bożonarodzeniowe, które mają charakter międzypokoleniowy oraz cykl spotkań i warsztatów ze znanymi postaciami ze świata literatury i kultury. Małgorzata Podniesińska koordynowała w placówkach filialnych działania dla najmłodszych czytelników Z jej inicjatywy odbyła sie wizyta studyjna dla dzieci i młodzieży w nowoczesnych bibliotekach publicznych Warszawy, Piaseczna i Łomianek, która jednocześnie stała się okazją do wymiany doświadczeń miedzy bibliotekarzami z województw lubelskiego i mazowieckiego.

Uzytkownicy mogą też korzystać z audiobooków, ebooków i synchrobooków z platformy Legimi. Wszystko to sprawia, ze GBP ma bardzo wysoki wskaźnik czytelników i wypożyczeń.

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego

Dyrektorka opracowała raport Diagnoza potrzeb i potencjału kulturowego społeczności Gminy Wólka, który będzie służyć dalszemu rozwojowi placówki. W ramach projektu BLISKO zrealizowano cykl szkoleń dla bibliotekarzy z gminy Wólka i powiatu lubelskiego oraz dla pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Turki, Pliszczyna, Żłobka Gminnego Maluszek i pracowników Działu Promocji UG Wólka.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

Małgorzata Podniesińska była inicjatorką Klubu Mam, który założyła w Filii w Turce, na osiedlu Borek, gdzie mieszkało dużo młodych osób. Kobiety w ciąży i młode mamy z maluchami do 4 lat znalazły dla siebie i swoich dzieci przestrzeń do spotkań, rozmów i zabaw.

Cechy osobowościowe

Jest osobą niezwykle energiczną, kreatywną, otwartą na nowe formy i metody pracy. Łatwo nawiązuje kontakty i pozyskuje partnerów do współpracy. Posiada umiejętność pracy zespołowej i zdolności organizacyjne. Chętnie dzieli się zdobytą wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Aktywnie działa na rzecz środowiska bibliotekarskiego. Stale podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestniczy w szkoleniach. Jej dbałość o księgozbiór oraz wszechstronna działalność popularyzatorska sprzyjają budowaniu marki biblioteki jako instytucji przyjaznej mieszkańcom oraz integracji środowiska lokalnego wokół niej.

Justyna Rudomina

JUSTYNA RUDOMINA

Nauczyciel bibliotekarz, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie

wykształcenie wyższe: polonistyka
podypl.: bibliotekoznawstwo i technologia informacyjna
6 lat pracy w bibliotece

Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2023

Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

Nowa (niskobudżetowa) aranżacja wnętrza przyjaznego czytelnikowi m.in. WIKIkącik, miejsce bez decybeli dla uczniów o specjalnych potrzebach (Cicha przystań). Zbudowanie marki panie z biblioteki oraz tożsamości biblioteki jako Centrum wszystkiego. Rozszerzenie strefy biblioteki na ogród zewnętrzny. Wykorzystanie zaplecza technologicznego: kamera Insta360, greenscreen, iPad, drukarka 3D, monitor interaktywny oraz programów (np. iMovie, Canva, StopMotionStudio) do działań biblioteki w sieci, mediach społecznościowych.

Regularna publikacja artykułów o działaniach biblioteki w „Gazecie Sucholeskiej”. Współpraca z lokalnym centrum kultury, mediami, opieką społeczną, organizacjami charytatywnymi, szkołami sieci współpracy Szkoły Ćwiczeń w Suchym Lesie, BUAM w Poznaniu, Wikimedia Polska, Fundacją Zakłady Kórnickie, Nauczycielem Roku.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego

Przykładowe działania:* rozszerzenie usługi bibliotecznej o możliwość wypożyczania przez rodzinę ucznia, absolwentów, pracowników, też w czasie wakacji; *biblioteczne studio filmowe; *całoroczny projekt SOS dla poezji (happeningi, warsztaty i konkursy poetyckie i recytatorskie, wideoklipy piosenki poetyckiej od nowa): *fotobudka z książką: *W to mi graj! – gamifikowanie działań biblioteki; *MEMografia – MEMY promujące czytelnictwo i bibliotekę; *animacje poklatkowe wykonane w całości przez dzieci jako ilustracje do książek i wierszy; *BIBLIOchallenge: autorska karta z 10 kategoriami książek do przeczytania, skutkujący dużym wzrostem wypożyczeń, w bibliotece pojawiły się dzieci, które do tej pory nie wypożyczyły żadnej książki oraz włączeniem się Ukraińców (przeczytali kilkadziesiąt książek z różnej tematyki, troje z nich zostało Czytelnikami Roku); *zrealizowanie projektów dotyczących regionalnego słownictwa m.in. cykl zajęć z wykorzystaniem książki „Książę Szaranek” („Mały Książę” w dialekcie wielkopolskim), wielkopolski „piotruś”- stworzenie kart do gry z gwary poznańskiej; bieg patriotyczny niepodległościowy Wielka Jedenastka, majowe rajdy piesze i rowerowe). *Sucholescy Zwiadowcy Czy Zwiadowcy są światu potrzebni? szereg działań promujących czytelnictwo wśród młodzieży poprzez angażujący cykl Johna Flanagana czytelniczy kącik, kolorowa wystawka książek, gazetka okolicznościowa, skrzynia zwiadowcy z kartami do zabawy Co wiem o Johnie Flanaganie?, „zakodowany Flanagan" na lince (kody QR odsyłały do źródeł wiedzy na temat pisarza), tablety do pracy, starodawna maszyna do pisania, na której można było napisać ciąg dalszy „Zwiadowców”; *Tydzień Bibliotek 2023: program działań (BIBLIOanimacja; cykl filmów rysunkowych o książkach ze słowami moja, twoja, nasza w tytułach, BIBLIOsonda, BIBLIOrozmowy- podcast, Literackie Śniadanie na Trawie, projekcje filmów promujących czytanie: filmowy zapis panelu o mocy i wartości czytania, o preferencjach czytelniczych młodych ludzi oraz radosne autorskie wideoklipy do piosenek poetyckich) uhonorowany I miejscem w ogólnopolskim konkursie SBP na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczno-edukacyjną; *Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 2023 – podcasty, warsztaty, czytanie, sesja fotograficzna, dla których wspólnym motywem było skojarzenie książki i ogrodu. *Żywa pamięć: autorska forma obchodów akcji Żonkile Polin: warsztaty biblioteczne Żywa pamięć – ożywiamy picture book inspirowane książką „Dopóki niebo nie płacze”.

W 2023 r. biblioteka obsługiwała bezpośrednio 887 czytelników. Pośrednio z jej oferty korzystają także członkowie rodziny, absolwenci. Dzięki działaniom J. Rudominy odnotowano stały wzrost czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, co roku średnio o 30% w porównaniu do analogicznych okresów z lat poprzednich. Akcja BIBLIOchallenge spowodowała, że w pierwszym. miesiącu jej trwania czytelnictwo wzrosło czterokrotnie; przez 2 tygodnie lutego uczniowie przeczytali o 300 książek więcej niż w całym grudniu; a rekord styczniowy wyniósł 2 tys. książek na 730 uczniów.

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego

Od roku szkolnego 2022/23 Justyna Rudomina została zaproszona przez ODN w Poznaniu do współtworzenia wsparcia metodycznego dla bibliotekarzy. W 2023 r. odbyły się następujące szkolenia: Zróbmy razem film, TIK?Tak! Gotowe tikowe bibliorozwiązania, Książkowa U-kraina, W to mi graj! O grach i gamifikacji w bibliotece. Organizacja wizyty studyjnej i zajęć terenowych dla studentów UAM na temat projektów ekologicznych realizowanych w bibliotece. Miała prelekcje, warsztaty i wystąpienia na konferencjach w Warszawie, Lublinie, Gorzowie, Kielcach, Trzciance, i Gdańsku. Organizowała lekcje otwarte dla bibliotekarzy. Jej udział w integracji środowiska to reaktywacja Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Poznaniu (prezeska Rady Oddziału), pozyskanie nowych członków (trzykrotny wzrost), przygotowanie atrakcyjnej oferty szkoleń i spotkań z osobowościami bibliotecznego świata. Publikacje w czasopismach branżowych oraz na blogu.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

Dwukrotne wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie SBP Mistrz Promocji Czytelnictwa; „Mały Zwyrtała” za najciekawszy zrealizowany pomysł promujący czytelnictwo na Międzynarodowym Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival;
I nagroda za najlepiej przeprowadzoną promocję czytelnictwa – liderka kampanii Cała Polska czyta dzieciom;
Wielkopolski Nauczyciel Roku 2022.

Cechy osobowościowe

Justyna Rudomina wykazuje się otwartością na nowe doświadczenia i trendy edukacyjne, kreatywnością oraz profesjonalizmem w życiu zawodowym. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, a zdobyte umiejętności przekazuje uczniom i nauczycielom, organizując szkolenia, lekcje pokazowe, proponując skuteczne, innowacyjne, interdyscyplinarne rozwiązania edukacyjne. Dba o budowanie pozytywnego wizerunku zawodu bibliotekarza, przestrzegając norm etyki zawodowej i koleżeńskiej. Jest liderką wpływającą na modelowanie wzorców osobowych dzieci, młodzieży i dorosłych.

Piotr Saporowski

PIOTR SAPOROWSKI

Bibliotekarz systemowy, Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela

wykształcenie wyższe
21 lat pracy w bibliotece

Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2023

Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

Z inicjatywy Piotra Saporowskiego w 2023 r., KBP dołączyła do grona bibliotek objętych Zintegrowanym Systemem Zarządzania Zasobami Bibliotek w ramach projektu Omnis Biblioteki Narodowej, a on został koordynatorem wdrożenia projektu w bibliotece. Dzięki temu prace implementacyjne nowego systemu bibliotecznego Alma zostały wykonane w rekordowym tempie, zaledwie w pół roku, co wymagało intensywnej pracy i zaangażowania. Aby go sprawnie uruchomić Piotr Saporowski przygotowywał szkolenia pracowników w systemie Alma, opracował rozwiązania ułatwiające pracę katalogerów oraz informacje uławiające czytelnikom korzystanie z nowego systemu bibliotecznego. Te działania przyczyniły się do bezproblemowego wdrożenia nowego systemu, promowały tez KBP jako instytucję nowoczesną i wiodącą pod względem komputeryzacji procesów bibliotecznych.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego

Piotrowi Saporowskiemu bliskie jest wdrażanie nowoczesnych form obsługi bibliotecznej, szczególnie w formie „mobilnej biblioteki”, stwarzającej możliwości wypożyczania w plenerze. W 2023 r. był pomysłodawcą i koordynatorem projektu „Bądź EKO z biblioteką” zorganizowanego z funduszy Programu Społecznik 2022-2024. Dzięki dofinansowaniu zakupiono sprzęt i materiały – m.in. namiot, meble składane, elementy identyfikujące akcję, a także gadżety promujące zbiory o tematyce proekologicznej. W ubiegłym roku odbyło się 5. edycji tej akcji we współpracy KBP, która udostępniła zbiory i sprzęt komputerowy oraz rady osiedli (R.O. Morskie, R.O. Śródmieście, R.O. Unii Europejskiej). Imprezy odbyły się podczas pikników i festynów osiedlowych i przyciągnęły tłumy mieszkańców i fanów książek (również tych bookcrossingowych).

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego

Od 2022 r., Piotr Saporowski. jest przewodniczącym Koła SBP nr 1 w Koszalinie. Zaraz po objęciu funkcji tchnął w organizację nowego ducha, zaktywizował struktury, postawił na integrację środowiska poprzez udział we wspólnych przedsięwzięciach, m. in. zorganizował wyjazdy do oper w Gdańsku i w Szczecinie, spływy kajakowe oraz wyprawę rowerową połączoną z edukacją leśną w Nadleśnictwie Manowo. W ramach poznawania innych bibliotek i wymiany dobrych praktyk był pomysłodawcą i organizatorem wyjazdu studyjnego dla bibliotekarzy z Koszalina i powiatu koszalińskiego do bibliotek w Rumii, Gdańsku i Sopocie oraz do bibliotek szczecińskich w 2023 r. Piotr Saporowski współprowadzi blog Okręgu Zachodniopomorskiego SBP oraz profil Koła SBP nr 1 na FB. Publikowane posty i relacje z organizowanych przedsięwzięć ukazują działalność członków co niewątpliwie wpływa na promowanie ich w społeczności lokalnej. Jest także pomysłodawcą projektu „Bibliotekarze dają radę…”, w którym bibliotekarze z Koszalina i regionu będą mogli prezentować swoje dobre praktyki.

Ponadto w ramach ocieplania wizerunku bibliotekarza realizuje krótkie filmiki, w duchu bareizmu. Filmy zostały przygotowane z okazji obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek w r. 2022 („Dzień z życia biblioteki”) i 2023 („Twoja Moja Nasza Biblioteka!”) oraz z okazji jubileuszu 75-lecia Koszalińskiej Biblioteki Publicznej („75”).

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

W latach 2010-2014 był odpowiedzialny za wdrożenie i funkcjonowanie projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Koszalina”, który zakładał zapewnienie dostępu do komputerów oraz internetu na terenie filii KBP.
W latach 2011-2012 był członkiem zespołu wdrażającego system biblioteczny Aleph w KBP oraz system MOL w miejskich bibliotekach szkolnych w ramach projektu „Portal Edukacyjny Województwa Zachodniopomorskiego – Koszalin”.

Cechy osobowościowe

Piotr Saporowski jest osobą charyzmatyczną, pomysłową i potrafiącą angażować społeczność do działań. Łatwo nawiązuje kontakty, co przysporzyło mu m. in. dużego grona odwiedzających podczas organizacji stoisk Mobilnej Biblioteki. Cechuje go upór i dążenie do osiągnięcia optymalnych wyników. Przykładem może być wdrażanie sytemu Alma w KBP. Jest dociekliwy i wytrwały, dla niego nie ma rzeczy niemożliwych, co potwierdza swoim postępowaniem nie tylko na polu zawodowym, ale również koleżeńskim.

Anna Sokluska

ANNA SOKULSKA

Bibliotekarz, Gminna Biblioteka Publiczna w Zwierzynie

wykształcenie wyższe, podyplomowe: informacja naukowa i bibliotekoznawstwo
16 lat pracy w bibliotece

Lubuski Bibliotekarz Roku 2023

Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

Zaangażowanie i kreatywność Anny Sokulskiej przyczyniły się w znacznej mierze do sukcesu promocyjnego GBP w Zwierzynie w skali ogólnopolskiej. Jako autorka scenariuszy zajęć, twórczyni gier przestrzennych i escape roomów na codzień popularyzuje czytelnictwo i bibliotekę wśród lokalnej społeczności. W 2023 r., kiedy GBP w Zwierzynie zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie SBP Mistrz Promocji Czytelnictwa, jej niestandardowe działania zyskały uznanie również na szczeblu krajowym. Dzięki jej zaangażowaniu możliwy był także udział GBP, jako jednej z 16 bibliotek w Polsce, w ogólnopolskim programie telewizyjnym, „Eureka Biblioteka!”, prezentującym nowoczesne biblioteki publiczne – beneficjentów NPRCz 2.0 oraz ich ofertę kulturalno-edukacyjną dla odbiorców. Ponadto jest autorką artykułów promujących bibliotekę w regionalnych czasopismach: „Ziemi Strzeleckiej” i „Bibliotekarzu Lubuskim”. Współprowadzi stronę internetową GBP oraz prowadzi jej funpage na FB.

Dzięki jej umiejętnościom biblioteka otrzymuje dotacje w programach MKiDN. W 2023 r. był to projekt pn. „Literackie podróże”, w ramach którego prowadzono lekcje biblioteczne, konkursy wiedzy, spotkania autorskie i warsztaty nawiązujące do tematyki podróżniczej oraz do postaci Pawła Edmunda Strzeleckiego, podróżnika i odkrywcy, patrona roku 2023.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego

Jako inicjatorka i założycielka sekcji teatralnej dla seniorów przy GBP w Zwierzynie, nie tylko upowszechnia czytelnictwo, lecz także integruje lokalną społeczność poprzez sztukę teatralną. Tworzy autorskie scenariusze oparte na klasycznej literaturze i poezji, co świadczy o poszanowaniu dla wartości literackich. Jest też autorką ilustracji do Teatru Kamishibai, do których tworzy własne opowiadania i wykorzystuje je na warsztatach literackich prowadzonych dla najmłodszych. Jej działania stanowią doskonały przykład rozwijania czytelnictwa poprzez innowacyjne podejście do tego zagadnienia.

We współpracy z Klubami Seniora organizuje raz w miesiącu spotkania pod hasłem "Seniorzy w bibliotece", rozbudzając zainteresowania czytelnicze w tej grupie wiekowej dzięki różnorodnym aktywnościom literackim, grom planszowym i nowym technologiom. Jest moderatorem dwóch klubów czytelniczych (DKK) dla dzieci i seniorów. Jej pomysłowość sprawia, że spotkania nie ograniczają się tylko dyskusji na temat książek, ale pozwalają też na podejmowanie wielu istotnych tematów społecznych.

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego

Anna Sokulska stale uzupełnia swoje kwalifikacje uczestnicząc w licznych szkoleniach i warsztatach, a potem chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi pracownikami bibliotek. Przeszkoliła bibliotekarzy z sąsiednich placówek wdrażających system Mak+, przyczyniając się do popularyzacji nowoczesnych rozwiązań w zarządzaniu zasobami bibliotecznymi. Jako twórczyni escape roomów i gier przestrzennych przeprowadziła szkolenie na ten temat dla pracowników bibliotek zrzeszonych w lokalnej sieci bibliotecznej Bumerang.

Od 2012 r. Anna Sokulska jest członkiem SBP. Inicjuje spotkania integracyjne członków Koła w Strzelcach Krajeńskich oraz bierze aktywny udział we wszystkich inicjatywach podejmowanych przez Oddział SBP w Gorzowie Wielkopolskim, co sprzyja integracji środowiskowej.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

2013 Dyplom Marszałka Województwa Lubuskiego

Cechy osobowościowe

Niezwykle kreatywna, stale poszukuje nowych pomysłów i sposobów na promocję czytelnictwa w społeczności lokalnej. Jej innowacyjne podejście do tworzenia bibliotecznych escape roomów i gier przestrzennych, które angażują czytelników w interaktywną przygodę z książką, to doskonały przykład jej kreatywności. Zaangażowana i aktywna członkini społeczności lokalnej, integruje ją organizując różnorodne wydarzenia kulturalne i spotkania. Oddanie sprawie kultury oraz budowanie więzi społecznych stanowią fundament jej działalności. Doskonale rozumie potrzeby i oczekiwania różnych grup wiekowych, co pozwala jej tworzyć projekty do nich dostosowane. Jest osobą, która nie czeka na działanie innych, ale sama podejmuje wyzwania i dąży do ich realizacji.

Monika Turecka

MONIKA TURECKA

Dyrektor, Miejska Biblioteka Publiczna w Zabłudowie

wykształcenie: wyższe, podyplomowe bibliotekarskie
12 lat pracy w bibliotece

Podlaski Bibliotekarz Roku 2023

Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

W 2023 r. dzięki staraniom i zaangażowaniu Moniki Tureckiej wyremontowano i zmodernizowano dwie z trzech placówek bibliotecznych na terenie gminy, utworzono magazyn biblioteczny, zakupiono nowe meble, wykonano renowację elewacji budynku. Pozwoliło to na rozszerzenie oferty dla czytelników oraz poprawę warunków lokalowych. Ponadto w minionym roku zakończono prace związane z komputeryzacją procesów bibliotecznych w systemie bibliotecznym MAK+.

Na realizację autorskich projektów Monika Turecka pozyskała łącznie 39 566 zł ze źródeł zewnętrznych, w tym 22 798 zł ze środków MKiDiN na projekt „Dzień dobry z biblioteką !", 10 768 zł na zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych, 4 000 zł ze środków Banku w Zabłudowie na inicjatywę pt. „Regał z Emocjami - zakup książek terapeutycznych dla dzieci”, 2 000 zł na spotkanie profilaktyczne „Zwierzenia Kontestatora” z Markiem Piekarczykiem. Turecka dba o promowanie działalności MBP w mediach, zamieszcza materiały na FB MBP, występuje w Radiu Białystok, TVP 3 Białystok oraz publikuje w lokalnych czasopismach. W 2023 r. ukazały się teksty: Promocja czytelnictwa w bibliotekach. „BIA24”, nr 56/2023; Kreatywność bibliotek czy bibliotekarzy? czyli Renesans myślenia w bibliotekach. „Zabłudów i Okolice”, nr 2; Promocja czytelnictwa w bibliotece, oraz Pozyskiwanie funduszy przez biblioteki. [Toż], nr 5; Dofinansowania dla kultury. [Toż], nr 6.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego

Autorskie projekty Moniki Tureckiej pozwoliły rozszerzyć ofertę biblioteki na rzecz środowiska lokalnego. W 2023 r. z jej inicjatywy zrealizowano 97 wydarzeń kulturalnych, w których udział wzięły 2902 osoby. Zorganizowano także konkursy o zasięgu powiatowym: „Mistrz czytelnictwa”(253 uczestników), „Mój List do Fredry” (102 uczestników). Na szczególną uwagę zasługuje projekt „Dzień dobry z biblioteką!”, który uzyskał najwyższą ocenę w konkursie wojewódzkim Książnicy Podlaskiej pn. „Projekt kulturalny w bibliotece”. W ramach tego przedsięwzięcia zrealizowano 24 wydarzenia literacko-artystyczne wokół twórczości i osiągnięć Patronów roku 2023: P.E. Strzeleckiego i A. Fredry. W warsztatach (m. in. literackich, teatralnych, muzycznych, ilustratorskich, kamishibai) oraz w spotkaniach autorskich i w konkursie powiatowym udział wzięło łącznie ponad 900 osób.

Inne autorskie projekty to m.in. literackie warsztaty „Kultura na co dzień” i zajęcia wakacyjne: „Letnia kuźnia talentów”. Ponadto Monika Turecka inicjowała i koordynowała następujące akcje i przedsięwzięcia: „Tydzień Bibliotek", „Noc bibliotek”, "Cała Polska Czyta Dzieciom" , „Dzień bezpiecznego Internetu”, „Żonkile”, „Mała książka wielki Człowiek", „Dzień Głośnego Czytania”, „Rozczytane Podlasie”. Biblioteka była także partnerem w przedsięwzięciu "Podlasie dobrze zna się".

Dzięki Monice Tureckiej zwiększył się zasięg działalności DKK na terenie gminy. Teraz każda placówka biblioteczna w gminie prowadzi DKK. Szczególny nacisk kładzie na upowszechnianie i promocję literatury regionalnej, czego wyrazem jest podpisanie umowy na wydanie Monografii Miasta Zabłudowa.

Stara się także zwiększać dostępność oferty bibliotecznej dla osób niepełnosprawnych,, wykluczonych, dzieci z dysfunkcjami i seniorów. Pozyskała w ramach zbiórki i przekazała 1 tys. książek Środowiskowemu Domowi Samopomocy, funkcjonującemu na terenie gminy. Przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących”, pozyskując urządzenia „Czytak 4”, zwiększyła liczbę kodów do platformy Legimi dla czytelników. Dostosowała stronę internetową biblioteki do standardów WCAG 2.1.

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego

Kandydatka prężnie działa w środowisku bibliotekarskim – w 2023 r. współorganizowała, np. szkolenia dla bibliotekarzy z powiatu białostockiego. Jako prelegentka występowała z różnymi prezentacjami podczas szkoleń branżowych takich m.in. jak.: „Kreatywne wartości w bibliotekach publicznych gminy Zabłudów, Moc PRomocji – Gmina Zabłudów, Jak zachęcić do korzystania z usług bibliotecznych – czyli nie ma mowy o nudzie w bibliotece. Jest członkiem SBP Okręgu Podlaskiego.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

W 2018 r., Monika Turecka została wyróżniona przez Książnicę Podlaską i Starostwo Powiatu w Białymstoku za kreatywność i twórcze działanie na rzecz środowiska lokalnego oraz zaangażowanie w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój czytelnictwa.
W 2019 r., przyznano zespołowi MBP w Zabłudowie Dyplom Srebrnej Róży dyrektora Książnicy Podlaskiej za popularyzację czytelnictwa oraz współpracę z partnerami zawodowymi.
W 2020 r., kandydatka została nominowana do tytułu Podlaskiego Bibliotekarza Roku.

Cechy osobowościowe

W pracy jest sumienna, pracowita i kreatywna. W kontaktach z czytelnikami i współpracownikami cechuje ją uprzejmość, życzliwość, empatia i wysoka kultura osobista, co sprawia, że jest lubiana. Atutem kandydatki są jej wyjątkowe zdolności organizacyjne, w tym szczególnie umiejętność zarządzania zespołem i motywowanie do współpracy, co skupia wokół niej grono wyjątkowych ludzi.

Beata Wiciak

BEATA WICIAK

Dyrektor, st. kustosz, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Świebodzicach

wykształcenie wyższe, licencjat: bibliotekarstwo i informacja naukowa, magisterium: pedagogika
34 lata pracy w bibliotece

Dolnośląski Bibliotekarz Roku 2023

Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

W 2023 r. Beata Wiciak przeprowadziła modernizację MBP w Świebodzicach, dostosowując ją w pełni do osób ze szczególnymi potrzebami. Wniosek pt. „Biblioteka nie wyklucza” którego była autorką, uzyskał dofinansowanie MKiDN na kwotę 500000 zł, co razem z wkładem gminy w wys. 226 900 zł pozwoliło na realizację tego projektu. W efekcie została zamontowana winda, toalety przystosowano do osób ze szczególnymi potrzebami oraz zakupiono urządzenia z zakresu nowych technologii dla osób słabo słyszących. W wyniku modernizacji powstały przestrzenie dedykowane poszczególnym grupom czytelników: kącik malucha, pokoje: młodzieżowy (young room), dla seniorów (senioral room) oraz pokój cichej pracy. Zmodernizowana biblioteka, która spełnia teraz wszystkie wymogi ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, została uroczyście otwarta 20.10.2023 r.

Ponadto Beata Wiciak pozyskała środki na zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych (10 769 zł) oraz dofinansowanie do spotkania autorskiego (1000 zł).

Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego

Beata Wiciak jest świetnym organizatorem wyjazdów na poza lokalne wydarzenia kulturalne odbywające się w okolicznych miejscowościach, w których uczestniczą użytkownicy świebodzickiej biblioteki (Festiwal Góry Literatury, Festiwal Kieślowskiego w Sokołowsku, koncerty i spektakle w Wałbrzychu i Świdnicy). To odpowiedź na potrzeby tych, którzy oprócz kontaktu z biblioteką cenią także możliwość szerszego udziału w kulturze.

Od wielu lat Beata Wiciak jest moderatorką Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.

W 2023 r. poprowadziła 5 spotkań DKK. Prowadziła również, według autorskich scenariuszy spotkania autorskie i większość imprez jakie odbywają się w bibliotece, zwłaszcza skierowanych do dorosłych odbiorców.

W 2023 r. z jej inicjatywy zostało podpisane porozumienie między MBP a Szkołą Podstawową Nr 1 na realizację innowacyjnego projektu czytelniczego „Bajki Poczytajki”.

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego

Beata Wiciak jest aktywnym członkiem SBP i regularnie uczestniczy w spotkaniach Koła SBP w Wałbrzychu. Po objęciu funkcji dyrektora zmotywowała większość pracowników, aby wstąpili do tej organizacji i obecnie 70% załogi stanowią członkowie SBP. Członkowie Zarządu Koła SBP w Wałbrzychu wzięli udział w uroczystym otwarciu MBP po modernizacji.

W ramach współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w l. 2021-2023 przyjęto na staż do MBP w Świebodzicach cztery osoby, z czego trzy zostały zatrudnione na stanowiskach bibliotekarskich, na czas nieokreślony.

We wrześniu 2023 r. MBP w Świebodzicach podpisała porozumienie o współpracy z Publiczną Szkołą Policealną „Żak” w Wałbrzychu dotyczące organizacji praktyk dla słuchaczy kierunku „animator rynku książki”.

Zaangażowanie Beaty Wiciak w działalność bibliotekarską i kulturalną, reprezentowanie MBP i wystąpienia na sesjach Rady Miejskiej, Komisji Kultury i podczas wydarzeń lokalnych przyczyniają się do wizerunkowego sukcesu MBP oraz promocji zawodu bibliotekarza w środowisku lokalnym.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

„Biblioteka Przyjazna seniorom” – autorski program Beaty Wiciak, dostępny na stronie internetowej MBP realizowany od 2011 r. do chwili obecnej.

Żywa Biblioteka – zainicjowanie i organizacja Żywej Biblioteki w latach 2016-2022.

Cechy osobowościowe

Profesjonalizm, kreatywność, wysokie poczucie obowiązku, odpowiedzialność, umiejętności menedżerskie, umiejętność współpracy z zespołem bibliotecznym, użytkownikami biblioteki i władzami samorządowymi, a także placówkami oświatowymi i stowarzyszeniami. Umiejętność dialogu i argumentacji, przy tym życzliwość, otwartość, kultura osobista.
Beata Wiciak łączy w sobie zarówno cechy bibliotekarza wrażliwego na potrzeby użytkownika, jak i menedżera odpowiedzialnego za zarządzanie instytucją. Znakomicie komunikuje się z władzami samorządowymi. Potrafiła przekonać burmistrza i radę miejską do wyasygnowania wkładu własnego na modernizację MBP, mimo że nie został on wcześniej ujęty w budżecie gminy.

Łukasz Żywulski

ŁUKASZ ŻYWULSKI

Kierownik Biblioteki Centralnej, Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich

wykształcenie wyższe: historia, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo
15 lat pracy w bibliotece

Śląski Bibliotekarz Roku 2023

Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

Łukasz Żywulski odpowiedzialny jest za promocję, rzecznictwo oraz komunikację z mediami, dzięki czemu MBP od wielu lat często gości na nagłówkach portali informacyjnych, stacji radiowych, oraz telewizji o zasięgu krajowym (portal piekary.info, Radio Piekary, Radio Katowice, Przegląd Piekarski, a także TVP Katowice i ogólnopolski Teleexpress).

W MBP pełni też funkcję instruktora. Z jego inicjatywy wprowadzono możliwość elektronicznego wypełnianie zobowiązania czytelnika w formacie pdf i przesłania go drogą mailową przed pierwszą wizytą w bibliotece, co przyspieszyło proces zapisywania się czytelników do biblioteki. Był również odpowiedzialny za współpracę z wolontariuszami realizującymi zadania na rzecz biblioteki.

Ponadto jest opiekunem Izby Regionalnej i odpowiada za działania na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego, gromadzi i opracowuje przekazywane do biblioteki regionalia, koordynuje proces digitalizacji zbiorów, współtworzy portal Piekarski Werk.

W 2023 r., po pięciu latach badań Łukasz Żywulski wydał popularnonaukową i interdyscyplinarną książkę pt. Izba Regionalna w Piekarach Śląskich. Historia, działalność i zbiory społecznego archiwum miasta i regionu. Prezentacja placówki będącej od 30 lat integralną częścią MBP, liczy 324 strony, 300 przypisów, 200 ilustracji i 1200 haseł osobowych. Jej największą część stanowi przewodnik po zbiorach z opisem zawartości każdej kolekcji i najciekawszych obiektów. Premiera książki, połączona z uroczystymi obchodami 30-lecia Izby Regionalnej MBP, zgromadziła ponad 150 osób.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego

Od początku pracy w MBP Łukasz Żywulski skutecznie pozyskuje środki na realizację projektów służących promocji czytelnictwa, lokalnej historii i dziedzictwa kulturowego. W 2023 r. po raz czwarty uzyskal 12 tys. zł (z Muzeum Historii Polski, program „Patriotyzm Jutra”), na realizację autorskiego projektu: Dziedzictwo Wawrzyńca Hajdy, poświęconego pamięci zasłużonego mieszkańca Piekar Śląskich, górnika, poety, niewidomego polskiego działacza niepodległościowego z przełomu XIX i XX w. Projekt tworzyły różnorodne imprezy m.in.: wystawa biograficzna (wraz z folderem w wersji elektronicznej, dźwiękowej i w brajlu), spacer śladami W. Hajdy, gra miejska, warsztaty dla dzieci z wykorzystaniem klocków Lego, dzień z osobą niewidomą, spotkanie „W ciemnej sali”, lekcje historii dla piekarskich szkół i konkurs plastyczny dla dzieci. Część wydarzeń, w których wzięło udział blisko 350 osób, była skierowana do osób niewidomych i niedowidzących.

W 2023 r. Łukasz Żywulski kontynuował lub zacieśnił współpracę z licznymi instytucjami (na ogół z regionu Górnego Śląska), m.in. Kołem PZN w Piekarach Śląskich, Miejskim Domem Kultury, Polskim Związkiem Filatelistów, Wydawnictwem Książkowym „HM”, UM w Piekarach Śląskich, Centrum Archiwistki Społecznej. W efekcie odbyły się w Piekarach Śląskich imprezy współorganizowane przez te podmioty z MBP i cieszące się dużym zainteresowaniem, tj. II Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Festiwal Aktywności Kulturalnej, Tydzień Bibliotek, Narodowe Czytanie, Święto Kopca Wyzwolenia.

Jako opiekun Izby Regionalnej Łukasz Żywulski popularyzuje wiedzę o regionie prowadząc lekcje dla szkół i grup zorganizowanych. W minionym roku przeprowadził blisko 30 lekcji według autorskiego scenariusza oraz oprowadził ok. 20 wycieczek z Piekar Śląskich i okolic.

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego

W minionym roku Łukasz Żywulski uczestniczył w branżowych szkoleniach, seminariach i konferencjach. Trzykrotnie występował w roli prelegenta, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, m.in. podczas V Ogólnopolskiej Konferencji Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek Muzealnych wygłosił referat: Kolejny krok do udostępniania. Muzealna Biblioteka Cyfrowa?. Reprezentował też MBP w regionalnej sieci instruktorów bibliotek woj. śląskiego, utworzonej z inicjatywy Biblioteki Śląskiej w ramach projektu FRSI. „Nie siedź – sieciuj”, który został zakończony w styczniu 2023 r.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

Za swoją pracę otrzymał nagrody indywidualne i wyróżnienia: Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury na projekt o historii bibliotecznej izby regionalnej i nominację w ogólnopolskim konkursie Fundacji im. Janusza Kurtyki „Przeszłość/Przyszłość” w kategorii „Strażnicy Ksiąg”.

Cechy osobowościowe

Posiada umiejętności organizatorskie i pedagogiczne. Dał się poznać jako osoba o szerokich zainteresowaniach, zdolna, ambitna, niezwykle kreatywna i zaangażowana we wszystkie projekty realizowane w MBP. Inteligencja, wiedza oraz wszechstronne zainteresowania ułatwiają mu nawiązywanie kontaktów z ludźmi, co ma duży wpływ na dobre stosunki w zespole oraz na pozyskiwanie partnerów i sojuszników dla biblioteki. To nowoczesny, pełen inwencji człowiek, na którego zawsze można liczyć. Z powodzeniem łączy tradycję z nowymi technologiami. Często pomaga swoim współpracownikom. Jest wzorem godnym naśladowania.