Zapraszamy do lektury roboczego dokumentu zatytułowanego „Opracowanie strategicznej odpowiedzi bibliotek na sztuczną inteligencję” zamieszczonego na stronie IFLA.

Celem dokumentu jest przedstawienie rozważań istotnych dla bibliotek opracowujących strategiczną odpowiedź na sztuczną inteligencję.

Tekst uporządkowany według koncepcji opracowania zestawu pytań, które mają skłaniać do refleksji i do działania (sekcja 4). Mamy nadzieję, że dokument ten będzie pomocny w podejmowaniu lokalnych decyzji dotyczących sztucznej inteligencji.

Autorstwo

Niniejszy dokument roboczy do dyskusji został przygotowany przez Andrew Coxa, jako przewodniczącego Grupy Roboczej IFLA ds. Sztucznej Inteligencji (Artificial Intelligence SIG). Zachęcamy do przesyłania komentarzy do kolejnych wersji dokumentu (link do formularza – w przypadku trudności z dostępem do formularza należy przesłać komentarze na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nota metodologiczna

Wstępne pomysły na raport zostały zebrane podczas spotkania zorganizowanego na Uniwersytecie w Sheffield w kwietniu 2023 r. (https://nationalcentreforai.jiscinvolve.org/wp/2023/06/05/library-strategy-and-artificial-intelligence/). Pierwsza wersja tego dokumentu, w formie tekstu roboczego do komentowania, została opublikowana 4 czerwca 2023 roku. Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy dodali do tego tekstu swoje przemyślenia i komentarze. Wykorzystaliśmy również niektóre dane z ankiety (N=111) związanej ze spotkaniem w Sheffield i ponownie rozesłanej w lipcu; grupa respondentów obejmowała bibliotekarzy szkół wyższych, bibliotekarzy placówek doskonalenia zawodowego oraz bibliotekarzy medycznych.


Link do dokumentu