Bibliotekarze powinni uwierzyć, że ich rola w budowaniu kultury jest naprawdę ważna – powiedziała PAP przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dr Barbara Budyńska.

Dr Barbara Budyńska w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreśliła znaczenie Tygodnia Bibliotek, którego historia sięga wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Pierwszy Tydzień Bibliotek odbył się w maju 2004 roku i od tego czasu co roku przyciąga coraz więcej uczestników. Wydarzenie ma na celu promocję bibliotek wszystkich typów oraz czytelnictwa w całym społeczeństwie, obejmując różnorodne grupy wiekowe i zawodowe. Biblioteki pełnią nie tylko funkcję wypożyczalni książek, ale również instytucji kultury, oferując różnorodne formy współpracy z czytelnikami, takie jak spotkania autorskie, Dyskusyjne Kluby Książki i działania edukacyjne dla seniorów.

Dr Budyńska zaznaczyła, że współczesne biblioteki muszą stawić czoła wyzwaniom społecznym i technologicznym, adaptując się do nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, oraz oferując dostęp do cyfrowych zasobów. Wzrost czytelnictwa w Polsce od czasów pandemii jest zauważalny, co jest efektem m.in. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz poprawy infrastruktury bibliotecznej. Przewodnicząca SBP podkreśliła również rolę samorządów w finansowaniu bibliotek oraz ich otwartość na współpracę z różnymi instytucjami i społecznościami.


Więcej na temat roli bibliotek i ich rozwoju w wywiadzie z dr Barbarą Budyńską na stronie Portalu Samorządowego